Ce tutoriale recomandati?

daqogem

Active Member
Registered
Full Member
Salut,
Ce tutoriale recomandati care v-au ajutat pe voi sa cunoasteti cele mai multe chestii despre a face unwebsite complet (administrare, promovare,trafic,backlink,design,seo, tips,tricks etc.)
Va multumesc :D Vreau sa ma apuc de mai multe proiecte pe care sa le administrez cu seriozitate dar simt ca nu sunt pregatit datorita cunostintelor lipsa pe care trebuie sa le dobandesc pe viitor :D
 
Incepe cu tot ce tine de hosting si CMS-uri. Daca alegi Wordpress, invata bine cum se seteaza si cum se optimizeaza. Daca alegi HTML, iti recomand Foundation framework, ai si un template gratuit pe http://www.roforum.net/threads/seolite-free-responsive-html-template.2772/ Invata cum se optimizeaza pentru mobil, cum se seteaza plugin-uri gen SEO by Yoast, cum sa structurezi paginile si categoriile unui site cat mai bine etc
Dupa asta poti citi despre design, cum sa faci un landing page, psihologia culorilor, optimizarea ratei de conversie.. si fa-ti o lista cu unelte utile, programe, plug-inuri gen Sumome
Urmatorul pas este SEO. Poti incepe cu https://static.googleusercontent.co.../search-engine-optimization-starter-guide.pdf pentru a invata bazele, dupa care incepi sa inveti de la altii sau singur prin teste.
 
Si timpul "pierdut" pe Roforum iti va fi de folos... Dar cel mai bine inveti cand faci ceva, si te lovesti de o problema. O sa vezi ca desi faci intocmai pasii dintr-un tutorial, s-ar putea ca la un moment dat sa te impiedici de ceva. Atunci bucura-te.. Cand vei rezolva problema iti vei imbogati cunostintele... Eu am observat ca de la o varsta nu mai asimilez ca mai demult. Ba chiar uit si ce am invatat. Dar daca atunci cand am invatat ceva si am dat de o problema pe care am rezolvat-o, parca se fixeaza mai bine pe creier.
Ca o rugaminte, pe viitor sa fie un titlu mai amplu la topic. Indicat ar fi fost, "Ce tutoriale Recomandati?" sau "Ce tutoriale v-au ajutat?"
 
Dar cel mai bine inveti cand faci ceva, si te lovesti de o problema
Eu asa am invatat tot ce stiu. Cand am o problema, caut rezolvarea si de multe ori nu gasesc dar adun de aici putin, de acolo putin si testez pana rezolv.
Acum cativa ani am stat cu un site 2 saptamani offline pentru o ''spatiu'' si un ''punct'' in code care lipsea.
Problema cu spatiu in plus este des intalnita la themele wordpress in function.php unde trebuie sters.
Tutoarialele sunt bune, dar nu te ajuta prea mult daca nu pui in aplicare, nu testez tu. La unele merge struna, la altele desi ai facut exact pasii, nu vrea sa functioneze, asa ca trebuie sa gasesti rezolvarea.
Apoi cea mai mare experienta o strangi din teste. Acestea imi ocupa cea mai mare parte din timp.
Pe forum sunt foarte multe tutoriale, la fel daca nu gasesti unul, poti cere scris, sau video.
Suntem aici sa ne ajutam si nu uita: Nici o intrebare nu este proasta, idioata, asa ca poti intreba orice.
 
Astept raspunsul tau acolo
Ti-am raspuns. De asta e bine sa postam orice eroare si exact eroare, ca in acest fel invatam, ne ajutam pe noi si pe altii care trec pe aici. Nu mai spun ca intr-o zi cand ai aceiasi problema stii ca exista undeva rezolvarea. :D
 
Loading...
Back
Sus