Ce tara ati alege pentru o aplicatie?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Intreabarea asta mi-a fost adresata mereu de multe persoane si raspunsul meu a fost cam acelasi:
1. ce tip de app
2. cui se adreseaza
3. obiectul la aplicatie
4. va fi cu plata sau gratis

TU, daca maine te decizi sa faci o aplicatie fara sa stii exact ce va fi dar trebuie sa alegi pe Romania, Toata lumea sau o alta tara anume, ce ai alege?
Poate reusim sa dezvoltam acest subiect pentru a gasi idei, poate chiar colaborari, inspiratii, etc.


Apoi ce gen de app ar functiona?

Citeam acum cateva zile o statistica unde se discuta despre veniturile din appilactii in special cele de games.
Pe 2016 Games of wars parca se numeste a castigat aproximativ 800$ per user si are cateva zeci de milioane de useri. Va imaginati ce venituri au?
 
Sincer si eu pe Games as merge, se castiga foarte mult din asa ceva.
Dar aici ... Faci jocul si unele resurse le pui cu plata ( de aici vin banii si chiar vin )
As evita sa bag reclamele adsense de te omoara in jos si Video ADS sa stai cate 30 minute pana poti da X.
Copilul meu a luat-o bine de cateva zile pe faza cu jocuri pe telefon si intaleaza tot ce ii place la vedere. Dar.... Deabea te joci pe un joc . De acolo si reviews negative la joc in Google Play.
 
Sa faci un joc este destul de greu daca nu te pricepi. Sa angajezi un coder sa iti faca nu prea e o solutie daca nu dispui de buget. Un joc cred ca se face in echipa pentru a iesi mai ieftin.
Cat despre reclame, nu e de la google ci de cum le seteaza ei sa apara. Google si unity sunt cei mai tari in materie de reclame.
 
Pe UK, domeniu certificarilor, ca engine - flutter
Recent, un cumatru s-a intors din UK, acolo a facut cateva certificari ca electrician, si a zis ca unele au applicatii pe Google Play, care te ajuta usor sa inveti, altele nu au, dar este info pe careva site-uri.
Acum intrebarea e cate de legal ar fi sa folosesc acea informatie intr-o aplicatie.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus