Ce se intampla in creierul nostru cand avem un DEJA VU !

b0d0

Un Nimeni Celebru ...
Registered
Full Member
ac3lts.jpg

Cercetatorii au o noua explicatie pentru fenomenul de „deja-vu”. Akira O’Conner, de Universitatea din St. Andrew, a explicat cum fenomenul de „deja-vu” este doar o metoda prin care creierul uman isi verifica sistemul de memorie.

O’Conner si colegii sai au dezvoltat o tehnica de declansare artificiala a fenomenului de „deja-vu”. Pentru a obtine acest lucru, echipa le-a prezentat participantilor la un studiu o serie de cuvinte inrudite, fara a dezvalui cuvantul care le leaga intre ele.

De exemplu, in cadrul unui test, echipa a oferit cuvintele ‘pat’, ‘perna’, ‘vis’ si ‘noapte’ fara a oferi si termenul ‘somn’. Pentru a fi siguri ca participantii nu au auzit si cuvantul ‘somn’, cercetatorii i-au intrebat pe participanti daca au auzit un cuvant care incepe cu litera „s”, acestia negand afirmatia.

Mai tarziu, cand au fost intrebati ce cuvinte le-au fost prezentate, majoritatea au avut tendinta sa spuna ca au auzit si cuvantul somn. Utilizand rezonanta magnetica functionala, echipa a observat ca atunci cand fenomenul de „deja-vu” apare, cea mai activa parte din creier nu este cea legata de memorie, cum ar fi hipocampusul, ci zona frontala care este implicata in luarea deciziilor. Dupa cum crede si O’Conner, aceasta regiune frontala monitorizeaza modul in care amintirile noastre sunt reluate.
 
Nu cred cele spuse mai sus.
Akira O’Conner, de Universitatea din St. Andrew, a explicat cum fenomenul de „deja-vu” este doar o metoda prin care creierul uman isi verifica sistemul de memorie.
Asta nu a vazut ce deja-vu am eu.
Exemplu:
Acum cateva seri eram in parc si discutam cu un musulman cat de rai sunt musulmanii (tare nu ? :D) unde erau prezente si alte 6 persoane.
Cum imi poate explica domnul Akira O’Conner ca avea senzatia foarte puternica de deja-vu, ca totul se petrecuse deaja odata si stiam ce va spune fiecare sau ce miscari vor face. Chiar si felul cum pune tigara in gura sau copilul care nu facea parte din grup si care a intrat cu bicicleta in bordura si a a cazut si multe alte detalii.
Eu patatesc asa ceva zilnic si am invatat sa le maschez sa nu zica lumea ca sunt nebun non stop. :D
 
  • Like
Reactions: J.D
Poate esti tu paranormal @AlexH :D
Nu ai prima persoana care ar spune acest lucru.
Odata am avut un accident de domeniul SF si langa patul meu din spital au venit cei mai buni 7 medici din Romania, pentru ca era totul foarte ciudat si nimeni nu isi explica.
La final fiecare a spus: Iti recomandam sa mergi pe la ''Babe'' ca din punct de vedere medical esti sanatos tun.
 
Si eu am trait cele spuse de AlexH si nu o singura data .
Suntem doi, deci putem face un club. :D
Ce accident :D ? Minuneaza-ne
Nu vei crede....
Pe scurt am ajuns la spital ars, taiat, lovit rau parca am fost batut cu ciocanul, incontient. Doctorii sau chinuit 3 ore sa scoata o picatura de sange din mine dar nu au reusit ca tot era inghegat. M-au taiat, intepat si nema sange.
Dupa 36 ore m-am trezit fara nici o memorie legat de cele intamplate. Am avut pareza pe partea dreapta 9 luni de zile.

Asta pe scurt si e doar unul din ''accidente'' care le-am avut. :D
 
Loading...
Back
Sus