Ce se intampla cu vizitele dinspre FB ?!!

xenno

Active Member
Registered
Full Member
A mai observat cineva un drop de numar de vizite venind dinspre Facebook ?
Am o serie de site-uri in grija si de undeva de vinerea trecuta (15.03.2019) au scazut teribil la traficul venit de pe FB.
La un mod catastrofal ... daca fara promovare si doar cu postare de articole pe propria pagina si unele prin grupuri aveam un trafic de 6-10k pe zi acum, cu aceleasi unelte traficul a ajuns la 1,5-2,5k pe zi.
Voi ati observat ceva similar?
 
A mai observat cineva un drop de numar de vizite venind dinspre Facebook ?
Am o serie de site-uri in grija si de undeva de vinerea trecuta (15.03.2019) au scazut teribil la traficul venit de pe FB.
La un mod catastrofal ... daca fara promovare si doar cu postare de articole pe propria pagina si unele prin grupuri aveam un trafic de 6-10k pe zi acum, cu aceleasi unelte traficul a ajuns la 1,5-2,5k pe zi.
Voi ati observat ceva similar?

priotizarea in newsfeed e problema,si eu am observat in ultima saptamana ca apar postari amestecate ba de la pagini intr-una ori de la grupuri,si pana acum o saptamana nu vedeam niciodata postari de la pagini in newsfeed ....au facut ceva modificari sigur , ca si mie la paginile mele la videoclipuri si poze a scazut impactul si vizualizarile ,numai e ca inainte...

deasemenea vezi ca e posibil sa iti fi luat penalizare deaia automata la pagina ce scade impactul si asa numai faci trafic sau faci cu -80% mai putin ,cunosc o persoana cu cateva pagini mari de 2luni de zile orice posteaza cu link primeste clikcuri foarte putine nici 200-300 numai face , si nu a fost notificat de facebook nimic legat de asta... si problema e ca nu ia mai iesit penalizarea
 
Ultima editare:
Am auzit ca au un filtru in algoritm. Daca ai 2000 de like-uri la pagina, ei te ajuta, te promoveaza, iti arunca postarile in mai multe directii. Chestia asta ar merge pana pe la vreo 10 k de like-uri dupa care, iti inchid robinetul pentru ... a incepe si tu sa platesti ca tot omul care tine la pagina lui :)
Cam tine de conspiratii insa ... nu m-ar mira ...
 
Am auzit ca au un filtru in algoritm. Daca ai 2000 de like-uri la pagina, ei te ajuta, te promoveaza, iti arunca postarile in mai multe directii. Chestia asta ar merge pana pe la vreo 10 k de like-uri dupa care, iti inchid robinetul pentru ... a incepe si tu sa platesti ca tot omul care tine la pagina lui :)
Cam tine de conspiratii insa ... nu m-ar mira ...

nu stiu ce sa zic,pers ce mi-a spus de problema cu impactul are sute de mii de likeuri la pagina ,ii mergea ok la impact pana intr-o zi cand a inceput sa numai faca impact si clikcuri pe link la postarile cu link,fara sa fie notificat nimic , cine stie ce restrictii tot fac ,te penalizeaza automat si nici macar nu te anunta ,nu poti face nimic sa scoti penalizarea .... nu prea e ok
 
Incercati cu Instant Articles, pentru link-urile externe nu prea mai sunt vazute bine de FB.

Stim cu totii ca exista o concurenta mare in Adsense (Google) si Audience Network (Facebook) .

De ce ti-ar da FB reach la link-uri externe unde ai reclame adsense si altele, cand Facebook iti ofera posibilitatea sa ai articole instant in care sunt plasate reclamele de la FB?
 
Si inca ceva: fie articole instant, fie link-uri externe, stiu 100% ca Facebook se uita la unicitatea articolului. Facebook a anuntat de prin Octombrie ca articolele copy/paste vor incepe sa fie penalizate la reach.
 
Loading...
Back
Sus