Ce sanse are publisherul roman pe piata de video ads

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca majoritatea dintre voi ati vazut trendul in materie de publicitate online pentru publisheri. In acest moment cel mai bine se castiga din video ads si piata este relativ la inceput. Va imaginati cum va fi peste 1 sau 2 ani?
In romania nu avem nici o firma de doamne ajuta care sa ofere o sansa la publisherii romani pe piata de video ads. Pentru a afisa reclame video ads e nevoie sa respecti niste reguli draconice si 95% dintre publisheri chiar daca vor nu le-ar putea respecta pentru ca ar avea nevoie de cel putin un an de zile sa se pregateasca.

Am gasit o singura firma care are cerinte mai mici sa spun asa. Minimul de trafic este 500.000 unici pe luna si cel putin 30% din trafic sa fie din usa. O firma chiar cere un minim de 10 milioane de unici pe luna pentru a putea fi acceptat si din acest numar doar 5 maxim 10% sa fie world wide, restul din USA, Canada.

In aceste conditii e clar ca nu ne putem permite sa avem acces la sistem care genereaza bani frumosi online. Partea care pierde cel mai mult este nisa de filme online unde s-ar face foarte multi bani. Omul oricum se uita la un clip si pana se incarca filmul poate vedea un clip de 30 sec.
CPM-ul la acestea este foarte mare si un site cu 10k unici pe zi ar putea face usor 100$ doar din asta. Intr-o luna ar fi 3000$. Frumos nu?

Probleme este (asa cum explicat in mai multe randuri) ca nu suntem uniti, mergem de sute de ani pe ideea sa moara capra vecinului. Lucru care ne aduce pierderi foarte mari.
La ce sa castige X sute sau mii de euro de pe spatele meu cand pot castiga singur 5 euro pe luna. :p

Asa ca ce este de facut?

Putem gasi o solutie impreuna sa facem ceva in aceasta privinta, sa avem acces la retele unde se fac intradevar bani si nu cativa centi pe zi din 10 popup deschise?
 
Intr-adevar, insa nu cred ca in Romania ar accepta filmele sa rulezi reclame video pe site-uri cu continut piratat. In afara am mai vazut pe site-uri de streaming precum gorillavid sau care mai sunt, reclame la masini sau altele. Nu cred ca trebuie neaparat o retea, cei cu site-uri de filme ar putea sa isi promoveze singuri alte proiecte, si sa castige mai mult, decat sa enerveze vizitatorii cu nspe mii de popupuri care mai platesc si putin. Pana la urma cei carora le vand reclama sigur fac mai mult.
 
site de filme au fost un exemplu si mereu se gasesc solutii pentru a profita de traficul care il au.
pe vidbull vad toate reclamele care sunt la Tv aici.
Un singur site este greu sa ajunga la cerintele impuse de aceste retele de publicitate. Dar ca grup, comunitate de site-uri se poate ajunge mai usor si repede la cerintele impuse.
cei cu site-uri de filme ar putea sa isi promoveze singuri alte proiecte, si sa castige mai mult, decat sa enerveze vizitatorii cu nspe mii de popupuri care mai platesc si putin.
mare dreptate ai si la toti care ii cunosc le-am recomandat asta, dar nimeni nu vrea sa inteleaga.
 
Pai si dc nu ne adunam sa facem o comunitate?
Raspunsul nu il stiu. De cativa ani ma chinui sa fac ceva de genul si nimic.
Lumea nu intelege ca TU cu un site de 1000 unici pe zi nu poti accede la chestii mari. Dar daca suntem o retea cu 100 site si fiecare are 1000 unici pe zi, atunci e cu totul altceva. Impreuna putem face mai multi bani decat singuri.

Usor de spus dar greu de facut.
Problema cea mai mare este ca toti asteapta sa faca bani imediat ce intra in retea, lucru aproape imposibil pentru ca reteaua nici nu exista acum.
Plus nu pot negocia cu firme mari pentru publicitate pe un numar care l-as putea avea ci pe ceea ce am. Contact si negocieri dureaza ceva timp, lucru care multi nu il inteleg.
 
Tot timpul inceputul ii foarte greu. Chiar ar trebui sa ne adunam sa facem un grup.
 
Tot timpul inceputul ii foarte greu. Chiar ar trebui sa ne adunam sa facem un grup.
Ok atunci.
Vrei sa fii primul?
Ai pune la tine pe site un code de traking pentru statistici si un code publicitate intr-o locatie buna si lasate acolo pana se aduna un numar de bun de site-uri in retea?

Eu nu cred ca vei accepta.
 
Cei cu site-uri de video sa lase lista aici sub forma de mai jos:
Cod:
site.com
Am primit acum mesaj ca am fost acceptat intr-o retea de video ads.
Aceasta va afisa reclama pre/mid/post roll ads in video. La fel fel va afisa un banner sus sau jos tot timpul in player.

Daca site-ul este acceptat, va dau codurile. In acest moment nu stiu cum functioneaza.

In caz ca site este acceptat cred ca un revshare de 80/20 este ok pentru toata lumea. Adica tu 80% si eu 20%. Restul detaliilor le discutam mai tarziu in caz ca functioneaza.

In acest moment lucrez la alte solutii pentru a afisa reclame video ads.
Sper ca sunt doritori si vom reusi sa facem ceva.
 
Si atunci daca stii ca nu va accepta nimeni? Pentru ce ai mai facut acest topic?
 
Si atunci daca stii ca nu va accepta nimeni? Pentru ce ai mai facut acest topic?
Sa atrag atentia ca putem face mult mai multe daca ne unim. Si speranta moare ultima. Cine stie, poate reusim intr-o zi sa facem ceva.

Cred ca ar trebui sa explic de ce este nevoie de code traking si code ads pe site.

code traking:
pentru a avea statistici legitime la site si per retea. Cand aderezi la asa ceva iti cere dovada la trafic si asta e cea mai buna metoda. Doar descarc raportul din GA si il trimit.

Code ads
Asta este pentru a vedea o statistica reala la numarul de vizionari la ads, click, ctr, tarile de unde vine traficul, procentajul, etc.

Este mult mai usor pentru mine prin aceasta metoda decat sa stau dupa fiecare sa-l contactez si sa imi da rapoartele.
 
Loading...
Back
Sus