Ce sanse are o invetie la independenta in zilele noastre

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
A face o inventie in zilele noastre este mai greu ca acum 1000 de ani cand puteai chiar fi ars pe rug pentru asta. Mai ales daca inventia ta este una extraordinara care ar putea ajuta multa lume, dar ar pune in pericol grupurile de interese.

In aceste zile grupurile de interese se folosesc de guverne pentru a te obliga sa renunti la drepturi, sa oferi full acces, sa fie folosita in orice metoda doresc acestia si daca te opui poti fi arestat pe motiv de siguranta nationala.

Daca inventia ta atrage atentia vei fi contactat intr-o maniera foarte frumoasa de un reprezentat al unui guvern care iti ofera absolut orice ai nevoie pentru a pune in aplicare, in schimbul unui acces full. Daca refuzi si incerci sa cauti resurse in sectorul privat, fie iti apare imediat o firma care este controlata de un guvern sau iti sunt inchise toate usele pentru ca in final singura solutie sa fie guvernul care te-a contactat.
La final ai doua varianta.
1. nu pui in aplicare ideea, dar daca este una super atunci aceasta varianta dispare pentru ca esti obligat sa o faci.
2. accepti ajutorul in schimbul la full acces, renuntand in acest fel la independeta ta si e posibil ca pe viitor sa pui in pericol viata, sanatatea celor care folosesc inventia ta.

Dupa cum vedeti orice ai face, pentru tine nu iese bine, asa ca ce ai alege?

Imi aduc aminte de un caz intamplat anul trecut unde un amic a venit cu o idee revolutionara, legat pe partea de energie, care oferea independenta energetica oricui pe viata. Cumparai o singura data produsul care era si portabil si aveai energie pe viata oriunde, acasa, pe varf de munte, in desert.

Prostia amicului meu a fost ca sa laudat cu ce vrea sa faca si la o luna a fost contactat de niste generali care i-au oferit resursele necesare pentru a pune in aplicare. Acestia iau cerut planurile complete la inventie pentru a putea aproba fondurile necesare. Din naivitate cred, amicul meu a oferit totul pe tava iar dupa o perioada cand a vazut ca nu primeste nimic a inceput sa puna intrebari si pentru a devenit prea insistent, a fost contactat ca este recomandat sa o lase ai moale cu toate acestea daca nu vrea sa aiba probleme.

Tot din naivitate cred nu a inteles mesajul asa ca a continuat sa puna intrebari, sa insiste, iar dupa o vreme a venit garda la alimentara lui si in 5 minute au gasit nu stiu ce virus, care l-a trimis direct la inchisoare. Dupa 45 zile in care presupun ca i-au bagat mintile in cap, aceasta a venit acasa si totul este ok, chiar si autorizatia de functionare la alimentara i-a fost data iar acuzatiile au disparut asa cum au aparut.

este doar un simplu caz.

Nici cei care au foarte multi bani nu pot face fata acestor grupuri de interese.
O alta faza a fost la OSIM unde un domn de acolo care se ocupa de caz, i-a sugerat sa foloseasca un anume avocat si sa cedee toate drepturile unor firme din domeniu.

Daca cautati online firmele care sponsorizeaza start-up sau inventii si cititi TOS o sa va doara capul si vei intelege imediat ca la final esti dator vandut si fara drepturi la ceea ce faci.
Una dintre acestea la un support de 100k £ iti cere minim 45% din firma sau produs, apoi trebuie sa te angajezi ca folosesti propria lor firma de advise si support care are un cost anual de 33k£ si contract pe minim 3 ani.
 
Loading...
Back
Sus