Ce riscuri sunt?

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Ce riscuri sunt daca creezi un canal de youtube folosind numele unei emisiuni TV din Romania si postezi pe acel canal doar videoclipuri taiate din emisiunea respectiva?

In afara de a ti le bloca folosind drepturile de autor, exista riscuri de a primi amenzi, de a te da in judecata fara sa te avertizeze inainte si de a castiga, etc?
 
Ce riscuri sunt daca creezi un canal de youtube folosind numele unei emisiuni TV din Romania si postezi pe acel canal doar videoclipuri taiate din emisiunea respectiva?

In afara de a ti le bloca folosind drepturile de autor, exista riscuri de a primi amenzi, de a te da in judecata fara sa te avertizeze inainte si de a castiga, etc?
E greu să te dea în judecată pentru un canal youtube...dar riscul cel mai mare e să-ți suspende canalul și contul..întrebarea care trebuie să ți-o pui este: Merită să investești într-un canal timp și energie iar când prinde contur să ți-l dea jos din 3 clickuri?

Dacă chiar vrei, faci un canal cu ce nume vrei..postezi emisiunile respective(asta dacă nu iei direct dmca) și apoi după o perioadă le ștergi și rămâi cu abonații..gen aduni abonați și views și apoi când îl monetizezi ștergi tot ce e ilegal
 
Pai daca doar asta ai de gand sa faci, nu te amendeaza nimeni, doar ti le da jos in 99.9% din cazuri ...

Probleme au cei care fac si alte lucruri, gen aduc prejudicii de imagine, sau cer bani pt. a putea viziona, etc. ..
 
E greu să te dea în judecată pentru un canal youtube...dar riscul cel mai mare e să-ți suspende canalul și contul..întrebarea care trebuie să ți-o pui este: Merită să investești într-un canal timp și energie iar când prinde contur să ți-l dea jos din 3 clickuri?

Dacă chiar vrei, faci un canal cu ce nume vrei..postezi emisiunile respective(asta dacă nu iei direct dmca) și apoi după o perioadă le ștergi și rămâi cu abonații..gen aduni abonați și views și apoi când îl monetizezi ștergi tot ce e ilegal

Multumesc tuturor pt raspunsuri.
Mi-a venit ideea de a face un astfel de canal pt a strange acolo cateva sute, poate 1k daca am noroc, de urmaritori reali din Romania, si apoi sa ii schimb numele cu cel pe care il vreau.
Ma gandesc ca e mai usor sa cresti pe urma, de la 1k in sus de urmaritori, decat de la zero.
Sau e doar o impresie eronata a mea?
Dupa cum se vede, nu ma pricep prea bine...
 
Multumesc tuturor pt raspunsuri.
Mi-a venit ideea de a face un astfel de canal pt a strange acolo cateva sute, poate 1k daca am noroc, de urmaritori reali din Romania, si apoi sa ii schimb numele cu cel pe care il vreau.
Ma gandesc ca e mai usor sa cresti pe urma, de la 1k in sus de urmaritori, decat de la zero.
Sau e doar o impresie eronata a mea?
Dupa cum se vede, nu ma pricep prea bine...
faza e așa: vei avea 1k-10k abonați interesați de emisiuni, apoi schimbi canalul și nișa și abonații îi ai degeaba(doar la număr) DAR fă-ți un cont de gmail/youtube și dă-i bice. Doar testând vei vedea ce și cum :)
 
Nu sunt fixat pe ideea asta, de aia am si ales sa postez aici, sa aflu sfaturi, idei, invataminte, de la altii mai priceputi decat mine.
Cel mai mult ma interesa partea legala in prima faza.
Pe urma, daca e o strategie buna pe termen lung in privinta interesului urmaritorilor pentru canal, chiar nu stiu. Probabil ca nu :)
 
Eu stiu pe cineva care a facut ceva asemanator, si-a schimbat canalul pe nisa programare si it. Evident ca nu s-a mai uitat nimeni. Are 10-20 de vizualizari la video-uri ...

Alta chestie e ca poti munci luni de zile si canalul sa-ti fie dat jos instant peste noapte. Te trezesti, intri si doar constati ca nu-l mai ai. La asa ceva nu ai timp intre stike-uri, ca la un canal normal ...

Dar cum spune si Naruto, fara sa incerci nu ai de unde sa stii exact. Tu trebuie sa ai un plan, nr. de abonati la care o sa schimbi numele si sa stergi tot si mai ales, ce va fi apoi, nu neaparat aceiasi nisa, dar sa nu schimbi din Las Firbinti in I like IT ...
 
Loading...
Back
Sus