Ce ai face in aceasta situație???

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Îi împrumuți prietenului tău 4000€ anul trecut, iar de atunci refuză să îți returneze banii , fapt care v-a deteriorat mult prietenia. Îl rogi să îți înapoieze măcar 2000€ și să uite de restul, că ai nevoie de bani .

Îți zice că îți poate da doar 1500€ pentru că doar atat are. Nu ai altă variantă și accepți, ii dai contul sa iti vireze banii. Te trezești dimineața următoare, îți verifici contul și vezi că ai primit 15000€

Te uiți mirat dar intr-adevăr în contul tău sunt 15.000€
Îți iei telefonul și găsești 53 de apeluri pierdute de la prietenul tău și încă 27 de mesaje implorându-te să îi înapoiezi restul de 13.500, pentru că a vrut să-ți trimită 1500€, dar din greșeală a mai adăugat un 0
Ce o să faci?

  1. Îi trimiți înapoi 13.500€ ?
  2. Îți iei partea care ți-o datora 4000€ ?
  3. Păstrezi toată suma de 15.000€?
#AșteptOpiniiSiPareri
 
Să îi dai înapoi 13.500 e o prostie dupa parerea mea, doar tu i-ai imprumutat 4k si v-ati inteles frateste ca trebuie sa iti returneze 4k.
După ce a spus că nu îți dă banii înapoi el a dat cu piciorul în acea prietenie... Până și faptul că a negociat atunci când i-ai zis să îți dea măcar jumate din suma împrumutată îți dă de gândit despre modul în care te privește pe tine acea persoana. Ca prieten sigur nu.

Deci rămân 2 variante, îi întorci 11k sau nimic. Iar la alegerea asta e nevoie să cunoști în realitate acea persoană și poziția ei în societate. Referitor la prietenie deja s-a dus dracului, trebuie să fii prost ca să mai rămâi prieten cu el.

Eu dacă aș fi în această situație și aș ști că acel om nu are o putere socială destul de mare încât să îmi facă viața mizerabilă, m-aș gândi să păstrez toți banii, doar pentru că m-a luat drept un nimeni. Până la urmă și-a făcut-o cu mâna lui. El avea la dispoziție banii necesari, dar a ales să nu ți-i dea, ți-a dat cu piciorul. Totuși nu știu dacă ai putea să păstrezi acei bani pentru că el poate să contacteze banca și să deschidă o dispută pentru acei bani, până la urmă sunt 15k euro și posibil până la urmă să te alegi cu nimic.

Cea mai sigură cale cred că e să îți iei cei 4k pe care i-ai împrumutat și să îi înapoiezi restul, astfel el nu o să își petreacă toată viața urându-te.

Dacă îi iei pe toți 15k și mai dai în viață peste el sigur nu o să iasă frumos. Da, există o posibilitate destul de mare că nu o să ai nevoie niciodată de el, dar merită cei 11k euro un dușman pe viață?

În schimb la 4k nu prea are ce face dacă e un om rațional și o să se împace cu ideea că nu i-a ieșit schema și a ieșit pe zero.
 
Ultima editare:
Clar varianta 2. Varianta 1 numai in cazul in care chiar are motive serioase iar banii aceia sunt pusi de-o parte pentru probleme de sanatate in familie sau orice altceva. In rest nu exista scuza.
 
Frumos topicul și exprima o situație ipotetica destul de realistă raportată la lumea în care trăim. O varianta de răspuns 2 cu un amendament. Ii dai diferența de la 4k cu aceeași întârziere cu care trebuia inițial să îți returneze datoria
 
Frumos topicul și exprima o situație ipotetica destul de realistă raportată la lumea în care trăim. O varianta de răspuns 2 cu un amendament. Ii dai diferența de la 4k cu aceeași întârziere cu care trebuia inițial să îți returneze datoria
Una dintre posibilitati ar fi exact acum ai spus tu dar eu cred ca as pastra 7k si i-as returna restul.
 
Eu am imprumutat multi "prieteni"/colegi/etc, cateva zeci de persoane cel putin. Si acum astept dupa 15.000 de lei. Daca nu le spui nimic, va garantez din propria experienta ca 1-2 din 10 va mai pomeni ceva de bani, restul nu. Nu va recomand sa faceti asta, pierzi si banii si prietenii ...

Am avut cazuri care m-au vazut si au trecut strada pe partea cealalta :))) Sau o data in mall, venea unul spre mine si s-a oprit la 2 metri in fata mea, dar s-a oprit intr-un fel de nu o sa uit niciodata, pur si simplu i-au scartait adidasii cand s-a oprit brusc, apoi s-a intors inapoi ... :)))

Legat de subiect, clar mi-as opri cei 4000 de euro, pt. ca sunt patit, daca ii dai pe toti 13.500 risti sa nu-i mai vezi inapoi, oricate bune intentii ai avea ... Iar in functie de cat a fost de "nesimtit" il poti taxa, fara nicio remuscare, macar sa-l intarzii cum au mai spus si altii ...
 
Depinde ce fel de persoana este si pentru ce erau acei bani, probabil ori i-as pastra pe toti,ori mi-as oprii 6000 si restul i-as da inapoi..
De ce 6000? Simplu, îmi iau și eu un "comision" pentru ca am stat cu 4000 de euro înghețați atata timp,dar repet,depinde ce fel de persoana este si de unde si pentru ce avea acei bani stransi
Pana la urma vorba aia"ce isi face omu' cu mâna lui,lucru manual se cheamă" in viata trebuie sa belești ochii de 10 ori altfel vei avea de pierdut multe..
 
Eu ii trimiteam toti banii inapoi sa vad daca dupa acea se simte cu musca pe caciula si mi.ar trimite 5k inapoi ....
 
Eu ii trimiteam toti banii inapoi sa vad daca dupa acea se simte cu musca pe caciula si mi.ar trimite 5k inapoi ....

daca nu sa simtit prima oara crezi ca se mai simte ? se vede ce prieten bun ii are de unde si tot nu trimite cand a primit 4000 era fericit cand trebuie inapoi ii mai greu .

mai da-i 1000 in plus sa mai testezi ce fel de om ii daca nu ti-ai dat seama pana acum
 
Loading...
Back
Sus