Ce ai alege pentru a gasi un job?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Se ofera doua optiuni si as dori sa stiu care estea cea mai potrivita in opinia voastra.

  1. Tu ca utilizator vezi oferte de munca, cat ofera X si trimiti oferta ta, care poate exact cat cere omul sau mai mica. Ai mers la om, ai facut ceea ce trebuia si apoi incasezi banii.
  2. Tu ca utilizator iti faci profil unde spui cine esti, ce faci, cat ceri per munca facuta per total sau categorie, etc. Omul te vede, te contacteaza si va intelegeti conform pretului pus de tine.

Care credeti ca este mai usor si iti permite sa gasesti de munca din cele doua optiuni?
 
Cea mai potrivită este oferta 1, dar dacă eu ca un posibil angajat am ceva skill-uri avansate sau știu sa fac ceva foarte bine clar ca as merge pe opțiunea 2.
 
Varianta 2,eu așa aș face, beneficiarul să știe din capul locului ce știi să faci și care este prețul tău, negocierea este partea doua..
 
In prima variantă clientul spune:
Am o caruta de lemne care trebuie taiata si ofer atat.
Tu daca crezi ca pretul e ok aplici la pretul exact sau poti cere cat vrei tu. Clientul primește oferta si o accepta sau nu.
Pentru cei fara skill exact sau diplome dar stiu sa faca treaba e mai usor. Mai ales daca esti in nevoie de bani, aplici la cate joburi ai nevoie pentru a face suma necesară.
Tu cauti joburile care iti plac ei aplici la ele.

A doua variantă tu spui:
Eu tai o căruță de lemne pentru suma x. Acum aștepți pana ajunge clientul la tine si daca i se pare ok iti da jobul.
Dezavantajul aici este ca e posibil sa primești putine joburi mai ales daca sunt unii din zona ta care fac același lucru la jumătate.
Apoi daca esti in nevoie de bani nu ai aceiași libertate pentru ca trebuie sa aștepți pana te contactează clientul. Si daca numărul celor din zona ta e mare e mai greu sa ajungă la tine.

Tin sa mulțumesc celor care au răspuns pana acum, ma ajută mult opinia voastră.
Daca mai sunt si altii va rog sa o exprimați mai jos.

De reținut ca joburile nu vor fi doar de forma online, remote ci si sa te prezinti fizic la locul unde e nevoie, cum am dat exemplul cu căruța de lemne.
 
Eu aș alege prima, adică cel mai important lucru e să începi o conversație, după ce o începi depinde de câtă "vrăjeală ai", de puterea ta de convingere, dacă pui un preț fix de la început doar îți minimalizezi posibilitățile. Cel mai ușor să ai conversații e să alegi prima. Apoi dacă vorbești mai mult, fie și vorbă în van, șansele ca interlocutorul să își aducă aminte de tine sunt mai mari, lucru pe care orice prestator de servicii ar trebui să și-l dorească.

Sunt sigur că nu sunt singurul care a trecut prin situații de genul : vezi un serviciu cu x bani și unul cu o sumă non specifică, îl contactezi pe al 2-lea pentru a vedea dacă nu cumva e mai ieftin decât primul și ajungi să îi plătești un preț mai mare decât ai fi plătit primului pentru modul în care își descrie capacitățile.

A 2-a variantă nu stârnește curiozitate, dar oamenii iubesc să fie curioși și să își scarpine acea mâncărime
 
Cel mai racomandabil este variata 2 ,dece?, piata functioneaza pe baza stragetiei din punctul 2 .Este mai greu intradevar ,dar asa toata lumea vede si exista mai mult control in as vinde timpul pe mai multi bani .

Eu daca as face un site de asa ceva as implementa ambele chestii ,cerere si oferta ca in agentiile imobiliare,daca esti grabit ajuta mult punctul 1 , daca vrei sa fie o linie constanta pe piata si manipulare in a creste pretul timpului pe care il vinzi tu ajuta punctul 2.Pe urma sa nu uitam mai multe chesti utile ,mai mult traffic si asa mai departe .
 
Loading...
Back
Sus