[Caut] Platformă eCommerce bună

emilascovici

Active Member
Registered
Full Member
Bună tuturor, am nevoie de o platformă ecommerce eficientă și cu design plăcut. Am nevoie pentru un magazin online care vinde piese auto. Poate mă întrebați de ce nu plătesc pe cineva să facă custom, ei bine am nevoie de platforma asta cât mai repede și nu mai pot aștepta câteva luni. Țin să menționez că nu vreau să folosesc site-uri gen shopmania. Vreau ca totul să decurcă de pe siteul propriu.
Ps. nu pentru mine caut, vreau să mă informez pentru un prieten.
Dacă vă pricepeți mai bine, îmi puteți lăsa vă rog un pro și contra cu ce ați folosit voi?
Vă mulțumesc mult!
 
Nu sunt sigur, dar cred ca pentru ce vrei tu sa faci ai mai degraba nevoie de baza de date de la tecdoc...
 
mai degraba nevoie de baza de date de la tecdoc...
Asa este.
Prima data contacteaza funizorii si vezi in ce format iti livreaza produsele pentru ca in aceste zile majoritatea au feed automat la produsele disponibile. Apoi in functie de cerinte la fiecare furnizor iti cauti platforma care este cat mai aproape de nevoile tale.
Un magazin online il poti face pe orice platforma sa stii. Daca nu au buget acceptabil pentru dezvoltare, cunostinte avansate de administrare si customizare, iti recomanda sa folosesti serviciile shopmania unde primesti totul si cei de la support sunt chiar ok, care te vor ajuta cu orice import de produse sau ce ai nevoie.

La un magazin online nu este ca la un blog unde iti permiti oricand sa faci o migrare sau daca ai downtime de 60 secunde nu este problema. Pe un magazin online o simpla eroare sau downtime iti poate aduce pierderi financiare foarte mari.

Daca nu ai un sistem automat de update la preturi te apuca pastele din 20570 sa actualizezi 10-50k produse.
 
Eu am folosit si folosesc opencart.
Este cel mai light script pe care il stiu...
Are module de import prin xml-uri de la alte site-uri si pentru automatizări poți folosi scripturi ce operează direct in baza de date umplând preturile cu adaosul tau...
De asemenea are import-export de xls-uri, fisiere excel ce pot fi usor completate si importate ulterior.
 
@WPMT Nu sunt famliarizat cu tecdoc.
@AlexH nu vreau shopmania... am nevoie să fie tot pe siteul propriu, magazinul are deja vechime de câțiva ani buni, doar că nu s-a mai ocupat nimeni de site și vrem să-i facem o revenire în forță. Buget este nu e problemă de bani.
@xenno de opencart am mai auzit, dar nu prea am habar ce face mai exact.
@andrew. Am discutat cu prietenul respectiv despre prestashop și a zis că se optimiează prost...
 
Ultima editare:
@AlexH nu vreau shopmania... am nevoie să fie tot pe siteul propriu, magazinul are deja vechime de câțiva ani buni, doar că nu s-a mai ocupat nimeni de site și vrem să-i facem o revenire în forță. Buget este nu e problemă de bani.
@xenno de opencart am mai auzit, dar nu prea am habar ce face mai exact.
@andrew. Am discutat cu prietenul respectiv despre prestashop și a zis că se optimiează prost...
Nu e adevarat. Prestashop se optimizeaza foarte bine Un exemplu de ce ar trebui sa faci -
 
@Nidweb Nici eu nu înțeleg ce contează atât de mult chestia cu platforma atât de mult. Adică dacă are toate funcțiile de care ai nevoie pentru a-ți rula siteul de ce nu e bine? Seo e oricum pe toate greu de făcut, nu doar prestashop.
 
@Nidweb Nici eu nu înțeleg ce contează atât de mult chestia cu platforma atât de mult. Adică dacă are toate funcțiile de care ai nevoie pentru a-ți rula siteul de ce nu e bine? Seo e oricum pe toate greu de făcut, nu doar prestashop.
Exact. Nu cred sincer ca are vreo importanta. Ti-am dat exemplul fiinca am lucrat pe prestashop
 
Daca vreti sa va apucati totusi de prestashop, va sugerez sa studiati tutorialele astea: https://www.youtube.com/user/NemoPostScriptum
Lasand la o parte faptul ca italianul nu vorbeste cea mai clara engleza, tutorialele au cap si coada
 
E o platformă care are tot ce ai nevoie. Merită încercată.
Uite ce ai spus mai sus:
@AlexH nu vreau shopmania... am nevoie să fie tot pe siteul propriu, magazinul are deja vechime de câțiva ani buni, doar că nu s-a mai ocupat nimeni de site și vrem să-i facem o revenire în forță. Buget este nu e problemă de bani.
Te cam contrazici aici.
Deci pana la urma merge si o platforma gen shopmania nu?
 
Nu știam că shopmania are și platformă de genul. Am crezut că poți să-ți faci magazin și să vezi la ei și să ai nuemele la magazin gen " emilascovici.shopmania.ro" . Am făcut o confuzie, îmi cer scuze.
 
emilascovici.shopmania.ro"
Poti avea si propriul domeniu daca vrei.
Dar cum am spus Mai sus, depinde de planuri aveti cu magazinul.
Pentru produse multe adica peste cateva mii, atunci platform standalone e recomandat, asta daca 150_200€ pe Luna nu e prea mult, atat t va Costa pe o platforma gen shopmania sau CEA gasita de tine.
Pe standalone poti lua server de 15 euro pe Luna si opencart care e gratis si plus are sistem de afiliere gratis, care la altele e cu bani, cel Putin 100 euro.
 
Eu m-am tot interesat de platforme din astea, care sunt 100% convins că sunt mai eficiente și mai ieftine decât cele custom, prietenul meu nu a vrut să folosească o platformă deja existentă. Nush dacă din orgoliu, cum să aibă el platformă la fel ca altcineva... El zice că nu se optimiează bine și că e mai customizabilă... Dar nu e conștient că platoforma aia are nevoie de întreținere non-stop și update-uri continuu altfel devin vulnerabile și pentru asta plătești o căruță de bani pe care ai putea să n-o plătești dacă folosești ceva existent ceva... i-am zis că plătește pe cineva să reinventeze roata când roata deja există și e păcat... după părerea mea 150-200 Euro e pistol cu apă pentru un magazin online care vinde de mii de euro, plus câte funcții are.
 
Buna ziua.Daca mai sunteti intersat, eu va pot dezvolta un magazin online foarte bun pe platforma proprie in catva zile si destul de ieftin.
 
Ultima editare de un moderator:
Loading...
Back
Sus