Caut: Cursuri SEO detaliate

daqogem

Active Member
Registered
Full Member
Salutare,
Am nevoie de niste cursuri SEO foarte detaliate (free/paid) pentru a putea ranka in google si a creste traficul organic. Din ceea ce am
cautat pe google nu am gasit nimic foarte concret decat sfaturi obisnuite "on-page" si altele.

Observ pe nisa mea ca, concurenta nu se straduie in a evita continutul duplicat iar unii sunt rankati pe un search chiar pe primele 2 pozitii cu acelasi post, cu titlul putin modificat insa content-ul identic, ceea ce imi da peste cap ceea ce cred eu in momentul actual despre SEO, despre " a avea " continut original si de inalta calitate cand aceste site-uri sunt bazate pe a copia descrierea si pozele dintr-o parte in alta si genereaza trafic enorm pentru ca dau copy-paste la postari si pe langa asta ajung si in primele pozitii.

Consider ca o atentie la SEO fata de concurenta mea ma va ajuta sa urc in pozitii mult mai repede si frumos.


Va multumesc frumos!
 
Cursuri bune poti gasi la cei de la ahrefs, au si paid si au si free pe canalul lor de youtube.
Cat despre google din zilele noastre, treaba e putin mai complicata.
Mai nou toti asa zisi "seo guru" spun ca churn and burn e mort si ca nu mai merge si ca bla bla bla, dar adevarul este ca cei care spun ca nu mai merge au cele mai multe site-uri sus si fac bani de rup norma.

Din punctul meu de vedere SEO e cam asa in prezent, masiv churn and burn pe cate niche poti cu cate keywords poti, cu copy paste, cu rewrite content, clone si asa mai departe.

Sau te apuci de ceva legit, bagi content de calitate timp de ani de zile, faci doar backlinks de calitate, si astepti ca fii branduit.

Pentru ca acum avem in top site-uri care au un brand bine format in ani de zile, si site-uri care sunt de tipul churn and burn.

Ce trebuie sa facem noi este sa alegem pe care cale vrem sa mergem!
Si evident sa testam, daca deja ai habar de SEO basic, poti da drumu la teste, din cursuri nu vei invata mare lucru pana nu vezi cu ochii tai rezultate.
 
Mai nou toti asa zisi "seo guru" spun ca churn and burn e mort si ca nu mai merge si ca bla bla bla, dar adevarul este ca cei care spun ca nu mai merge au cele mai multe site-uri sus si fac bani de rup norma.
Asa este si o spun doar ca Tu sa nu o faci pentru a nu le lua din painea lor. E singura metoda care merge bine si aduce castiguri bune in comparatie cu altele.
Sau te apuci de ceva legit, bagi content de calitate timp de ani de zile, faci doar backlinks de calitate, si astepti ca fii branduit.
foarte multi bani si fara sanse sigure de a castiga ceva.

Tot ce ai spus este super adevarat si nu cred ca se putea spune mai bine.
 
foarte multi bani si fara sanse sigure de a castiga ceva.
Da, este greu sa branduiesti daca nu ai un proiect serios, si care se cere pe piata, sau care sa se dezvolte in viitor, si ofc foarte multi bani.
Bani pentru PBN uri private super HQ, adica de la domenii aged 1000 USD in sus bucata, bani pentru press realese in site-uri foarte mari, bani pentru continut, bani pentru paid ads... ca sa nu mai vorbim de bani pentru personal...

Deci, da, greu sa branduiesti!
 
Referitor la pbn, am auzit de o tehnica simpatica anul trecut. Competitorii pe nișe puternice cam toți au pbn și fiecare îl vânează pe celălalt pentru raportări. Absolut normal. In site-uri din pbn in robots.txt se blochează boții de la ahrefs spre a nu fi depistați. Finuta abordare
 
Am cautat putin pe google romania sa vad daca exista ceva site-uri/blog-uri care sa vorbeasca pe sleau despre SEO, se pare ca nu prea avem. Mai mult decat atat, volumul de cautare in ceea ce priveste SEO la noi este foarte mic, din pacate. Ma gandeam cam de anul trecut sa fac un blog unde sa scriu pe sleau fix ce teste fac eu si fix cum se intampla lucrurile cand vine vorba de search engines, dar nu stiu daca se merita cu atat de putin volum de cititori.
 
daca se merita cu atat de putin volum de cititori.
Volumul se face daca exista surse.
Apoi daca vorbesti pe sleau poti castiga bine chiar daca ai 500 unici pe zi.
Problema intervine la monetizare, mai ales daca pui adsense. ''Smecherii'' cand vad ca te pricepi se gandesc, stai asa ca asta face multi bani, ia stai sa-i fut contul adsense.
Pe de alta parte e posibil sa iti aduca clienti pentru seo, insa la cum e situatia de acum, nu stiu daca se merita pentru ca e nevoie de buget mare si foarte multa munca.
 
Volumul se face daca exista surse.
Apoi daca vorbesti pe sleau poti castiga bine chiar daca ai 500 unici pe zi.
Problema intervine la monetizare, mai ales daca pui adsense. ''Smecherii'' cand vad ca te pricepi se gandesc, stai asa ca asta face multi bani, ia stai sa-i fut contul adsense.
Pe de alta parte e posibil sa iti aduca clienti pentru seo, insa la cum e situatia de acum, nu stiu daca se merita pentru ca e nevoie de buget mare si foarte multa munca.
Nu cred ca ar fi 500 unici pe zi, si nicidecum nu m-as gandi sa monetizez cu adsense... o sa vad cum se mai invart apele cu urmatorul update core google si poate ma apuc sa scriu.
 
Loading...
Back
Sus