Cati bani se castiga din Youtube?

Jeliu Mihai Bogdan

Graphic Designer
Registered
Full Member
Graphic Designer
Dupa un studiu amanuntit la cativa Vloggeri cunoscuti, am decis sa le verific castigurile. Ea poate fi + sau - dar nu cu diferente mari fata de ce va prezint.
Veti gasi diferente de abonati insa aici consta si in numarul de minute pe care un membru vizioneaza un numar de X minute.
Sa incepem dezbaterea:

1. Ilie’s Vlogs - cu un numar de 1.274.346 abonati - castiga lunar suma de: 1.500 $
2. Lectură DeLaA-LaZ - cu un numar de 709.293 abonati - castiga lunar suma de: 2.300 $
3. xSlayder - cu un numar de 739.696 abonati - castiga lunar suma de: 2.500 $
4. Codrin Bradea : Satana - cu un numar de 845.663 abonati - castiga lunar suma de: 1.100 $
5. Selly - cu un numar de 856.192 abonati - castiga lunar suma de: 1.600 $
6. Mikey Haș - cu un numar de 1.288.309 abonati - castiga lunar suma de: 805 $
7. Adrian POV - cu un numar de 297.004 abonati - castiga lunar suma de: 967 $
8. Bianca Adam - cu un numar de 1.159.453 abonati - castiga lunar suma de: 914 $
9. LikeOne - cu un numar de 230.767 abonati - castiga lunar suma de: 2.500 $
10. Canalul lu’ Bercea - cu un numar de 273.608 abonati - castiga lunar suma de: 574 $
11. Android INFO - cu un numar de 7.029 abonati - castiga lunar suma de: 15 $ :D


Fluctueaza venitul datorita contentului fie in engleza care se stie ca acel content este mai valoros decat contentul in romana, minutele de vizionare, etc. Pe langa alte venituri de la sponsori.
 
Cum ai ajuns la acele venituri?
cu un numar de 1.274.346 abonati - castiga lunar suma de: 1.500 $
Acestia castiga usor 7k pe luna. Si asta luat in calcul doar 40% din trafic contorizat.
cu un numar de 709.293 abonati - castiga lunar suma de: 2.300 $
Castiga in jur de 15k pe luna la fel doar 40% trafic contorizat.
cu un numar de 739.696 abonati - castiga lunar suma de: 2.500 $
La fel castiga undeva la 15k pe luna.
 
Cum ai ajuns la acele venituri?

Acestia castiga usor 7k pe luna. Si asta luat in calcul doar 40% din trafic contorizat.

Castiga in jur de 15k pe luna la fel doar 40% trafic contorizat.

La fel castiga undeva la 15k pe luna.
Socialblade.com iti spune exact venitul pe care il scoti. Cat si la mine se potriveste venitul din ce imi arata pe site. Cat si MCN-urile din care fac parte.
 
Socialblade.com iti spune exact venitul pe care il scoti. Cat si la mine se potriveste venitul din ce imi arata pe site. Cat si MCN-urile din care fac parte.
Si tu ai luat fix variantele minime, nu? Una e sa ai 1.000.000 de abonati, alta e sa ai 1000 ... veniturile poate se potrivesc la tine, dar pentru ca spre exemplu ilie are din toata lumea abonati, CPM-ul difera foarte mult, sa spui ca face doar 1500 e o tampenie, poate nu chiar 7000 cum zice alex dar undeva intre 4-5000 face. Daca nu stiti sa priviti statistici si sa le calculati cu CAPUL nu cu ce spune site-ul, nu o mai faceti. Dar frumoasa asociere si backlink :p
 
Si tu ai luat fix variantele minime, nu? Una e sa ai 1.000.000 de abonati, alta e sa ai 1000 ... veniturile poate se potrivesc la tine, dar pentru ca spre exemplu ilie are din toata lumea abonati, CPM-ul difera foarte mult, sa spui ca face doar 1500 e o tampenie, poate nu chiar 7000 cum zice alex dar undeva intre 4-5000 face. Daca nu stiti sa priviti statistici si sa le calculati cu CAPUL nu cu ce spune site-ul, nu o mai faceti. Dar frumoasa asociere si backlink :p
Iti spun si de ce se ia venitul minim, datorita tarii, suntem platiti foarte putin, iar suma mai mare este pentru minute si trafic de afara, ceea ce nu se poate la un content romanesc sa detii trafic extern. Si iti garantez ca ce spun eu asa este, am prieteni cu canale de Youtube la care sunt exact ce arata statisticile de pe site.
 
Socialblade.com iti spune exact venitul pe care il scoti.
Site e util pentru un incepator sa zic asa (no offence) si datele sunt pur informative.
Mai trebuie luat in considerare reteaua din care face parte, nisa, lungimea la video.
Plus pe site de care spui tu, acesta are un Grad B pe cand tu ai C+, adica el are un cpm mult mai bun ca tine.
Sa luam spre exemplu Lectură DeLaA-LaZ care are nisa principa games din ce vad la el pe canal.
Cpm este la un minim de 20$ sau chiar mai mult. Eu am avut cpm pe games si de 47$.
9100000 x 40% = 3640000 / 1000 = 3640 x 20$ = 72800 - 20$ comision retea = 58240$ pe luna.
Ce nu ai luat in considerare este faptul reclama este afisata in functie de marimea clipului (una dintre ele), cu cat este mai mare (minim 5 minute) cu atat afiseaza reclame mai bune si aici ma refere la cele In Stream care au cel mai mare cpa.
Ilie are in jur de 5800000 vizionari x 40% 2320000 / 1000 = 2320 x 12$ cpm = 27840$ - 20% = 22272 pe luna.

Nu spun ca datele mele sunt 100% reale ci oferite ca un exemplu.

 
Sumele pe care le speculati in topicul asta sunt exagerate pentru Romania, ar fi reale pe America sau alte tari, dar in Romania in niciun caz (mai ales dupa cazul cu pewdiepie, inainte platea mai bine yt)..

Acum cred ca iti da intre 80 si 300$ pe milionul de views.

Am vazut cazuri in care YT pentru 8 mil de views a platit 600$.

EDIT:
Am gasit in telefon o poza cu statisticile unui youtuber nu prea mare din Romania.
- Vizionari 249.519, Minute vizionate: 863.612, Venit estimat: 10.29$

Si am mai gasit o poza cu un canal de-al meu de acum cateva luni, de cand yt platea mai ok in Romania:
- Vizionari: 123.656, Minute vizionate: 537.507, Venit estimat: 63.07$
 
Ultima editare:
Pe un canal al meu partener adsense stau asa:
Vizionări 826.924 ; Durata de vizionare Minute 1.382.569 ;Venituri 159.23 $
Pe alt canal partener FullScreen stau asa :
Vizionari 521.194 ; Durata de vizionare : 963.906 ; Venituri 101.74 $
Pe ambele sunt filmulete de 3-5 minute ca durata. Datele sunt reale din conturile mele nu luate de pe siteuri de statistici :D
 
Eu personal am avut pe un cont vechi un trailer NEMONETIZAT de nimeni, dupa 1m de views am primit in jur de 170E .... asta ca idee ...
 
De un an si ceva lucrez cu Youtube si AlexH are dreptate in totalitate ,depinde de foarte multi factori durata pe care il are video gradul pe care il ai cu ce retea colaborezi.
Iaras depinde pe ce tip de nisa lucrezi daca il luam pe Ilie cu vizionarile sale sunt canale din Romanaia cu aceleasi vizionari si castiga dublul.
Si iaras nu poti nici odata sa compari un canal de vlog cu un canal funny deoarece la vlog se aduga colaborari externe care iti aduce venituri substantiale
 
am pus o captura de la mine din contul partener adsense daca va intereseaza :)
 

Atașamente

  • adsense handy.PNG
    adsense handy.PNG
    12,2 KB · Vizualizări: 37
am pus o captura de la mine din contul partener adsense daca va intereseaza
Dupa cum vedeti ii contorizeaza doar 18% din totalul de vizionari la un cpm de 1,95. Daca iar contoriza macar 40% din vizionari atunci castigul ar fi 644$
Din exemplu de mai sus isi poate face fiecare calculele, dar nu va asteptati sa fie exact, pentru ca difera de la canal la canal.
 
N-am mai vazut de mult un topic in care sa se spuna asemenea prostii. Mai trebuie sa treaca multa apa pe dunare ca vloggeri romani sa castige sumele alea din youtube.
Hai sa va spun un mic secret. Vlogerii de la noi NU stau in veniturile generate de adsense. Sunt infime.
Youtube e folosit ca un canal de promovare. Grosul banilor vine din servicii conexe (plasare de produse, reclame pt companii, consultanta etc etc)
 
Ultima editare:
Grosul banilor vine din servicii conexe (plasare de produse, reclame pt companii, consultanta etc etc)
Si acesea nu sunt tot venituri din canal?
Sunt canale in romania care castiga destul de frumos din adense, iar veniturile conexe sunt de 2-3 ori mai mari.
Pentru o persona in romania sa castige 500 euro pe luna din canal, cand munceste cand vrea si daca vrea, chiar daca munceste mai mult decat la un job normal, e foarte bine.
La mine spre exemplu e diferit, pentru ca 500 euro nu acopera nici plata la chirie.
 
Loading...
Back
Sus