Opinie Cate daune poate face nerăbdarea si un caracter rau

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Intr-o zi un tata ii da fiului sau un sac de cuie. Acesta intreaba ce trebuie sa faca cu ele, iar tatal ii spune.
De fiecare data cand iti pierzi răbdarea bate un cui in poarta.
Fiul face cum i-a spus tatal lui si in prima zi a batut 53 cuie in poarta.
Dupa o vreme fiul a ajuns sa nu mai bata nici un cui in poarta si a inteles ca este mai usor sa isi controleze nerabdarea decat sa bata atatea cuie in poarta.

Se duce la tatal lui si ii spune ca a inteles si nu a mai batut in cui in poarta de foarte mult timp. Tatal il raspunde, acum scoate cate un cui din poarta de fiecare data cand iti poti controla caracterul.

Dupa vreme a reusit sa scoata toata cuile si a inteles ce voiam tatal sau prin acest lucru.

Ii spune, uite tata, am scos toate cuile din poarta.
Tatal ii spune, Bravo fiule, ai reusit si ai muncit foarte mult.
Dar uite cum a ramas poarta, plina de gauri si aceasta nu va mai fi niciodata la fel, pentru ca oricat ti-ai cere scuze, vorbele, ranile raman pentru totdeauna si nu se vor putea vindeca niciodata.

Ai grija cand deschizi gura si ce faci prin activitatile tale, pentru ca ''gaura'' va ramane pe veci acolo.
 
Intr-o zi un tata ii da fiului sau un sac de cuie. Acesta intreaba ce trebuie sa faca cu ele, iar tatal ii spune.
De fiecare data cand iti pierzi răbdarea bate un cui in poarta.
Fiul face cum i-a spus tatal lui si in prima zi a batut 53 cuie in poarta.
Dupa o vreme fiul a ajuns sa nu mai bata nici un cui in poarta si a inteles ca este mai usor sa isi controleze nerabdarea decat sa bata atatea cuie in poarta.

Se duce la tatal lui si ii spune ca a inteles si nu a mai batut in cui in poarta de foarte mult timp. Tatal il raspunde, acum scoate cate un cui din poarta de fiecare data cand iti poti controla caracterul.

Dupa vreme a reusit sa scoata toata cuile si a inteles ce voiam tatal sau prin acest lucru.

Ii spune, uite tata, am scos toate cuile din poarta.
Tatal ii spune, Bravo fiule, ai reusit si ai muncit foarte mult.
Dar uite cum a ramas poarta, plina de gauri si aceasta nu va mai fi niciodata la fel, pentru ca oricat ti-ai cere scuze, vorbele, ranile raman pentru totdeauna si nu se vor putea vindeca niciodata.

Ai grija cand deschizi gura si ce faci prin activitatile tale, pentru ca ''gaura'' va ramane pe veci acolo.
Asta ti se potriveste tie pe facebook :) :) :)
 
Asta ti se potriveste tie pe facebook :) :) :)
Acum tu nu trebuie sa dai din casa. :D
Pe facebook incerc sa fac lumea mai buna. Bine... folosesc o metoda mai extrama, dar cred ca finalul merita. :D
Acum daca stau si ma gandesc, cred ca nu a fost bine ieri sa-i spun acelei fete sa ceara banii inapoi de la salon. :D
 
Loading...
Back
Sus