Cat timp este valabila starea PendingDelete ?

xenno

Active Member
Registered
Full Member
Sunt pus in fata unei situatii ... am cautat un nume pentru un client si il gasesc rezervat insa in pendingdelete:


Data Înregistrării:

2009-06-16

Data Expirării:

2018-08-16

Nameservere:

-------
-------

Înregistrări DS:

Record not Set

Status:
PendingDelete

Aveti idee cat timp sta un domeniu in aceasta stare pana sa fie dat la vanzare ?
ROTLD are urmatorul mesaj:
PendingDelete: domeniul este marcat spre ștergere automată. În starea PendingDelete, domeniul nu este funcțional. Un domeniu este pus în această stare în momentul expirării. În acest caz, starea domeniului se poate schimba prin reînnoire. Un alt caz în care un domeniu se poate găsi în starea PendingDelete, este legat de ștergerea de domenii în urma rezolvării de dispute, sau la cererea deținătorilor.
si nu reiese cat timp sta asa ...
Am gasit in schimb pe bloguri
Ce se întămplă după ce expiră un domeniu .ro?

După expirarea unui domeniu .ro acesta nu va mai funcționa, primind starea „pendingDelete” la ROTLD. Iar la 90 de zile de la data expirării domeniului acesta va fi șters din baza de date a ROTLD și va fi din nou disponibil pentru înregistrare. În acel moment oricine va putea înregistra domeniul șters, pe principiul „primul venit primul servit”.

E adevarat?

A trecut cineva prin asta ?


Multumesc!
 
Eu am asteptat aproape 5 luni ca sa pot inregistra un domeniu. Era la fel expirat si pending delete. Numai ca domeniul era la godaddy si acolo dupa acele 90 de zile trece ai prin auction. Bineînțeles ca am pierdut domeniul l-a inregistrat altcineva inaintea mea!
 
De fapt asta e chiar o afacere buna unde restore la domeniu poate costa intre cateva zeci de euro pana la peste 1000€.
Acest lucru se întâmplă deliberat la domenii cu potențial si sunt setate de register /reseller impreuna cu detinatorul la extensie.

Normal perioada este de 3 luni insa nu se respecta acest lucru.
Daca vrei mai repede, afla cine a fost si este deținătorul si roaga sa faca restore pentru tine.
 
In cateva zile o sa fie liber spre inregistrare.
 
Loading...
Back
Sus