Cat de relevant si de ajutor mai este un plugin de Copyright Protection

Voi ati folosi/folositi plugin de Content Copyright Protection ?

  • Da

    Votes: 1 14,3%
  • Nu

    Votes: 6 85,7%

  • Total voters
    7

Jhonny

Trec prin viata cu zambetul pe fata !
Registered
Full Member
Am de ceva timp instalat (un an, chiar doi, nu mai tin mine) un plugin de Copyright Protection pe wp, acum acest plugin face doua lucruri mari si tari (asa fac cam toate astfel de pluginuri): fara click dreapta si "ascunde continutul" prin "bulversarea" codul html.

Acum variatii de vizitatori au fost, dar a fost in momentul in care am si lasat-o moale cu articolele si nu stiu daca ar avea vreo relevanta !

Voi ce parere aveti isi mai are rostul un astfel de plugin mai ales ca sunt multe metode de ocolire daca vrei sa furi continut si in plus este deranjant si pentru useri fara acel click dreapta si inca ceva, are vreun impact negativ dpdv SEO ?

Daca aveti patanii, informatii despre asa ceva, mi-ati fi tare de ajutor, fiindca inclin sa dezinstalez acest plugin !
 
1. consider ca este un efort in plus care nu iti aduce nici un avantaj
2. cu sursa si afisarea la continut nu te joci cand vine vorba de spideri. Nu toate fac treaba buna, ca spideri sa poata citi site-ul tau bine. De aici see intelege ca poate duce la unele probleme de indexare si altele
3. acum depinde si ce tip de site ai, daca se merita sa faci tot acest efort. Din experienta stiu ca majoritatea care recurg la aceasta metoda sun chiar cei care fura continut din alta parte. :D
 
Nu. Nu ajuta la nimic si oricum poate fi copiat destul de usor daca folosesti inspect element.
Dezactivarea click dreaptea se face prin js. Poti de asemenea sa opresti toate scripturile js si sa copiezi ce vrei.
Din punctul meu de vedere e o practica care mai mult enerveaza vizitatorul obisnuit pentru ca cine vrea sa copieze tot o sa gaseasca o metoda.
 
1. consider ca este un efort in plus care nu iti aduce nici un avantaj
2. cu sursa si afisarea la continut nu te joci cand vine vorba de spideri. Nu toate fac treaba buna, ca spideri sa poata citi site-ul tau bine. De aici see intelege ca poate duce la unele probleme de indexare si altele
3. acum depinde si ce tip de site ai, daca se merita sa faci tot acest efort. Din experienta stiu ca majoritatea care recurg la aceasta metoda sun chiar cei care fura continut din alta parte. :D

Si eu m-am gandit la asta, este un site generalist/stiri/blog/info - pe el sunt articole scrise de mine+cumparate, de asta am si zis sa pun asa ceva, dar pot fi ocolite sigur si usor ...cred ca o sa il scot asta seara!
 
Și părerea mea este că e inutil un astfel de plugin. Cine vrea să copieze o să o facă indiferent de ce încerci tu. Legat de cod, bănuiesc că face minify. Oricum ar fi, se poate parsa conținutul chiar dacă dezactivezi click dreapta :)
 
Va multumesc de raspunsuri !
Cine mai doreste, poate sa raspunda in continuare, poate sunt si alte pareri pro sau contra, cu atat mai bine pentru altcineva care vrea sa isi fac o idee, dar eu mi-am formato de mai mult timp, iar acum intaresc acea idee !
L-am si dezactivat intre timp !
 
Ctrl + U si ai un plugin degeaba :)

cu sursa si afisarea la continut nu te joci cand vine vorba de spideri. Nu toate fac treaba buna, ca spideri sa poata citi site-ul tau bine. De aici see intelege ca poate duce la unele probleme de indexare si altele

Erau la un moment dat si gandacii de la google de nu puteau indexa pagini blocate ...
 
toti furam si ne furam, prea putini fac "clone" la articole, cei ca si mine ca si tine fura numai "ideea" si apoi o dezvolta cum il duce capul, ce rost are anti clik dreapta in ziua de azi nu inteleg, plugins-urile pot aduce chiar si probleme de gen, incarcare greoaie a site/blog, indexare la sf asteapta, descoperit in fata virusilor, cred ca am spus destul
 
toti furam si ne furam, prea putini fac "clone" la articole, cei ca si mine ca si tine fura numai "ideea" si apoi o dezvolta cum il duce capul, ce rost are anti clik dreapta in ziua de azi nu inteleg, plugins-urile pot aduce chiar si probleme de gen, incarcare greoaie a site/blog, indexare la sf asteapta, descoperit in fata virusilor, cred ca am spus destul

Asta este adevarul, nu eu sau tu am inventat roata, dar roata este diferita in stilul fiecaruia !
Pluginul era de vreo 2 ani pe site, am zis ca este momentul sa scap de el, oricum era pe un site cam nefolosit, acum este repus in functiune cu articole fresh si reorganizare ! ;)
 
repus in functiune cu articole fresh si reorganizare
Poti adauga link in articol catre alte articole din site. Asa fac eu la un site care imi copiaza tot. Putini sunt cei care stiu cum sa seteze pentru a sterge link din articol atunci cand copie automat.
In acest fel am 1-3 link catre articolele mele.
 
Poti adauga link in articol catre alte articole din site. Asa fac eu la un site care imi copiaza tot. Putini sunt cei care stiu cum sa seteze pentru a sterge link din articol atunci cand copie automat.
In acest fel am 1-3 link catre articolele mele.

Buna idee ! Mersi !
 
Loading...
Back
Sus