Cat "de mult" conteaza un backlink DA 58 PA 65 ?

Thomas

Member
Registered
As dori sa aflu de la voi cat de mult credeti ca conteaza un backlink DA 58 PA 65?
Stiu ca sunt multi factori de luat in considerare, si in speranta ca ma veti putea lamuri cat mai bine, voi incerca sa detaliez putin...
Ma intereseaza sa stiu asta pt cazul in care voi dori sa achizitionez un advertorial cu doua linkuri dofollow pe ziare .com pt un blog generalist.
Stiu ca pagina pe care se va afla articolul meu va avea in prima faza PA 0, dar voi incerca sa distribui pe fb, google plus articolul respectiv si sa-i aduc ceva backlinkuri pt a creste putin in PA.
La momentul actual blogul pt care doresc sa obtin backlink are DA 10 si PA 24, desi acum 2 luni avea DA 15 si PA 35 (nu stiu in ce conditii acestea pot scadea)
M-am gandit sa fac trimitere spre o categorie din blog si un articol, avand in vedere ca pot introduce doua linkuri dofollow. Este ok?
Am citit majoritatea topicurilor despre backlink-uri de pe acest forum, dar as dori sa aflu o parere directa, si mai ales daca cineva destine un backlink cu DA si PA mare si cat de mult l-a ajutat.
Pana acum cel mai mare backlink pe care il am este de DA 54 si pagina pe care se afla linkul spre blog are PA 19... dar este pe copyrighted .com site care nu are relevanta cu blogul meu si este afisat ca intr-un director web. Acel site nu este un astfel de director. Il am de aprox 5-6 luni si nu stiu daca m-a ajutat intr-un fel pt ca de atunci am mai obtinut ceva backlink-uri. Oricum nici nu ma asteptam la momentul respectiv sa ma ajute intr-un fel

Credeti ca se merita o investitie intr-un astfel de backlink? sau mai bine investesc in mai multe backlinkuri cu DA si PA mediu... adica DA 25-35 si PA 20-40 ceva de genu :)
Ce sfat mi-ati putea da?
 
Sincer, daca e pe aceeasi nisa te ajuta foarte mult
E un backlink mare, dar trebuie sa alegi bine cuvantul cheie incat sa te ridice considerabil.. Plus ca lucrul asta se va simti in cateva luni,nu in 2-3 zile
 
Sincer, daca e pe aceeasi nisa te ajuta foarte mult
Pai blogul este unul generalist, cred ca da, este cam pe aceasi nisa. Stiu ca SEO off page la blogurile generaliste e putin mai greu de facut decat la cele nisate.
Pe mine m-ar interesa sa-mi urce putin articolele cu cateva pozitii macar. Acum multe din articolele mele se afla intre pozitiile 8-15 la cuvintele cheie pt care s-a facut seo onpage, iar articolele noi publicate ajung pe a doua pagina, iar daca nu insist putin asupra lor si concurenta nu e mare, raman acolo mult si bine... Am putine articole (din 350) care se afla in top 5, iar pe acelea se bazeaza aproape tot traficul venit din google.
 
Eu cred ca te ajuta foarte mult insa depinde si de pretul cerut pentru a face o comparatie intre un backlink PA - DA mare versus mai multe backlinkuri cu DA si PA mediu
 
Eu cred ca te ajuta foarte mult insa depinde si de pretul cerut pentru a face o comparatie intre un backlink PA - DA mare versus mai multe backlinkuri cu DA si PA mediu
Pretul este de 79 de euro plus 10 euro daca articolul este scris de ei, bani pe care blogul meu ii face in aprox o luna.
Consider ca este un pret bun avand in vederea vechimea de 16 ani a site-ului respectiv, autoritatea si traficul.
Dar totusi ma gandesc ca as putea obtine cu acesti bani 5-6 backlinkuri pe site-uri cu DA si PA mediu, pe care sa le aduc constant pe o perioada determinata de timp,ceea ce mi se pare mult mai natural fiindca nu sunt dispus sa investesc in fiecare luna banii din blog doar in backlink-uri. Mai este nevoie si de altele la blog...

Va multumesc mult :) pt raspunsurile de pana acum, incep sa prind incredere in aceasta investitie, desi tentatia de a achizitiona mai multe backlinkuri de acesti bani persista inca :)))
 
80 euro pe luna pentru un backlink de acel nivel? mi se pare putin piperat.. Nustiu ce sa zic.. Poti incerca sa cumperi 2-3 backlink de acei bani pe acelasi cuvant cheie si te-ar urca la fel de bine ( acum depinde ce inseamna da si pa mediu la tine )
 
80 euro pe luna pentru un backlink de acel nivel
Daca stai sa te gandesti asa, ai dreptate. Dar nu gasesti in fiecare luna cate un site de acest nivel, asta daca intentionezi sa te axezi pe achizitionarea lunara de backlink-ui pe asemenea site-uri. Sunt site-uri (de media) foarte cunoscute cam de acelasi nivel cu preturi de 200 euro pe articol cu un singur link dofollow.

DA 25-35 si PA 20-40 le consider eu medii. Parca pe vremea cand exista pagerank-ul de la google era mai usor sa determini valoarea unui backlink :)))
As achizitiona in limita unui buget de aprox 100 euro total mai multe backlink-uri (5-6) pe care le-as aduce intr-un termen de 3-4 luni ceea ce ar parea mult mai natural, dar ma mai gandesc si la faptul ca in acest caz, calitatea conteaza mai mult decat cantitatea.
Ideea e ca nu cumpar in fiecare luna un backlink de acest nivel. O fac o singura data si atat. Apoi din cand in cand cate un backlink mai ieftin de atat fiidnca seo consider ca trebuie facut constant (a nu se intelege ca seo inseamna doar backlink-uri)
 
Daca stai sa te gandesti asa, ai dreptate. Dar nu gasesti in fiecare luna cate un site de acest nivel, asta daca intentionezi sa te axezi pe achizitionarea lunara de backlink-ui pe asemenea site-uri. Sunt site-uri (de media) foarte cunoscute cam de acelasi nivel cu preturi de 200 euro pe articol cu un singur link dofollow.

DA 25-35 si PA 20-40 le consider eu medii. Parca pe vremea cand exista pagerank-ul de la google era mai usor sa determini valoarea unui backlink :)))
As achizitiona in limita unui buget de aprox 100 euro total mai multe backlink-uri (5-6) pe care le-as aduce intr-un termen de 3-4 luni ceea ce ar parea mult mai natural, dar ma mai gandesc si la faptul ca in acest caz, calitatea conteaza mai mult decat cantitatea.
Ideea e ca nu cumpar in fiecare luna un backlink de acest nivel. O fac o singura data si atat. Apoi din cand in cand cate un backlink mai ieftin de atat fiidnca seo consider ca trebuie facut constant (a nu se intelege ca seo inseamna doar backlink-uri)
Iti spun sigur ca nu gasesti atat de des un DA/PA asa de bun !
 
@Thomas , calitatea contează foarte mult! Sunt situati cand 100 de linkuri de calitate medie nu fac cat un link bun si puternic. Eu zic ca se merita dar vorbeste cu proprietarul sa-ti tina pe prima pagina advertorialul cel putin cateva zile, sa aiba timp robotul google sa-l indexeze si sa-l ia in considerare.
 
vorbeste cu proprietarul sa-ti tina pe prima pagina advertorialul cel putin cateva zile
Fiind vorba de ziare .com din pacate este mai greu asta. Se publica multe stiri si alte articole pe zi care ocupa prima pagina, deci articolul meu nu cred ca va sta mai mult de cateva ore pe prima pagina, chiar si asa sunt sigur ca articolele sunt indexate imediat de google.
Plus ca articolul va fi publicat prin intermediul unei agentii de advertoriale cu care am mai colaborat pana acum si am fost multumit de aceasta.

Va multumesc tuturor pt raspunsuri, voi achizitiona un advertorial pe acel site si voi pune backlink catre o categorie si un articol care cred eu ca are mult potential de monetizare conform cautarilor lunare din google pe cuvantul cheie dorit de mine.

Momentan articolul respectiv se afla pe pozitia 28 la cuvantul cheie dorit. Daca observ o evolutie in doua trei luni datorita acestor backlink va voi anunta. Consider ca este o experienta pe care merita sa o impartasesc pt ca altii sa poata invata din aceasta.

La articol stiu pe ce cuvant cheie voi pune link, la categorie m-am gandit sa folosesc chiar numele categoriei, intentia mea fiind sa urc putin articolele din ea.
Aveti o alta idee ?
 
Loading...
Back
Sus