Cat de bun este noul editor de la wordpress 5.0 azi 5.1

E teroare cu acest editor. Pentru un blog personal unde nu scrii prea mult e ok, insa pentru lucru in masa, nu prea merge.
Cred ca va ajunge usor la 2 mil in următoarele zile.
Plus ma voi uita ce este inclus in acest update.
 
De la ultimul update pentru classic editor aveti probleme cu acesta?
1. cand esti sub ssl nu functioneaza bine si pana nu dai click ruleaza scripturi nesigure nu va functiona
2. cam face load la pagina dupa ce accepti sa ruleze ca nesigur

E posibil sa faca intentionat acest lucru pentru a forma lumea sa foloseasca noul editor, asa cum face si apple cu bateria la telefoane si restul dupa ce apare unul nou, pentru ca lumea sa cumpere ultimul model.

Testat pe site nou fara nimic, cat si pe site-uri active cu multe plugin active.
 
Deci, foarta multa lume are fel si fel de pluginuri care editeaza css-ul editorului, ca sa poata intra acolo fara probleme. Temele in sine, au propriile lor entry-uri care dau voie sa afiseze spatii separate in editor, pentru munca fiecaruia. Spre exemplu, o tema de filme, iti adauga un row unde sa pui iframeul, row care nu va ma fi competent cu noul editor. De aceea editorul nou a stricat ffffff multe, forteaza multe teme sa faca update, va forteaza si pe voi sa faceti update, dar sunt 99% sigur ca in marea majoritate a cazurilor, multi dintre voi vor avea probleme cu noul format, in sensul ca nu vor aparea unele fielduri, nu vezi putea adauga altele noi samd. In acelasi timp, este recomandat sa faceti backup la teme si pluginuri inainte sa faceti update. Mai ales cele customizate.
 
Salutare, legat de editor, am instalat wp pe un site clean fara articole fara nimic si nu mi-a plăcut deloc asa ca am pus wp 4.9. Problema e ca editorul apare blank, ce-i de făcut ?3119
 
Presupun ca esti prin cloudflare trecut nu?
  1. Nu trebuia sa instalezi o versiune veche de wp ci doar editorul clasic.
  2. La mine rezolvarea a fost dupa ce am dezactivat cloudflare, a fost tot la un site migrat.
  3. Se pare ca intentionat strica editorul clasic pentru a te obliga sa-l folosesti pe cel nou.
  4. Vezi pe alt browser daca iti apare la fel, pentru ca pe chrome este blocat de acesta pe motiv ca afiseaza chestii suspecte si inselatoare.

 
Presupun ca esti prin cloudflare trecut nu?

  1. Nu trebuia sa instalezi o versiune veche de wp ci doar editorul clasic.
  2. La mine rezolvarea a fost dupa ce am dezactivat cloudflare, a fost tot la un site migrat.
  3. Se pare ca intentionat strica editorul clasic pentru a te obliga sa-l folosesti pe cel nou.
  4. Vezi pe alt browser daca iti apare la fel, pentru ca pe chrome este blocat de acesta pe motiv ca afiseaza chestii suspecte si inselatoare.
am pus editor clasic (plugin), probat si pe mozilla, la fel.
 
Dai update la wp si instaleaza editorul classic. Asa am patit si eu dar dupa update si-a revenit.

Nu era de acolo problema, problema la @ulise era ca el avea site-ul configurat pe http: insa logarea se facea pe https:// iar browserul bloca js-urile. S-a rezolvat cu instalarea pluginului Cloudflare SSL by Weslink si setarea siteului pe https
 
Loading...
Back
Sus