Castiguri youtube in 2018

MarianVIP

Active Member
Registered
Full Member
Aveti mai jos o captura cu castigurile mele din youtube de pe urma a 3 videoclipuri pe care le-am urmarit special in acest an. Dupa cum vedeti ca desi VIDEO 2 are mai multe vizionari ca VIDEO 1 acesta a produs mai putini bani. Acum sa detaliez:
Video 1 are 13 minute si are cu putin peste 1$/1000 vizualizari.
Video 2 are 6,24 minute si dupa cum vedem nu ajungem la un raport de 1$/1000 vizualizari.
Video 3 are 24,30 minute si dupa cum vad se apropie de raportul de 1$/1000 vizualizari.
Contul este partener fullscreen si materialele sunt din domeniul muzical.
Daca si voi aveti castiguri din youtube m-as bucura sa vad si de la voi astfel de analize pentru a profita cat mai mult de aceasta platforma in plina dezvoltare si la noi in Romania. Eu din ce am observat conteaza foarte mult ca un video sa aiba mai mult de 12 minute pentru a genera mai multi bani dar dupa cum vedeti din cel de 24 minute ca nu genereaza chiar foarte multi bani daca este foarte lung. Tine si de calitatea materialului ca sa stea lumea pana la sfarsit pe clipul vizualizat. Ma repet daca sunteti pe aici care faceti profit din youtube putem discuta pe aceasta tema chiar si cu link-uri de pe conturi, dar asta doar daca Alex ne asigura de calitatea userilor de pe aici sa nu ne trezim apoi cu "surprize". Sau facem un grup privat unde sa analizam cum e mai bine sa facem clipurile sa generam mai mult :D

Screenshot-2018-3-4 Analytics - YouTube.png
 
Contul este partener fullscreen si materialele sunt din domeniul muzical.
La acestia ai optiunea de a setat la video lungi pauza de publicitate. Ai setat la cel de 24 minute asa ceva?
Pe langa totalul de vizionari, vezi sursa acestora, locatie, in special la cele platite. Pentru asta e bine sa faci un fisier excel unde poti compara datele la fiecare clip pentru a vedea unde dau mai bine.
Cum youtube afiseaza reclame pe baza de cookie, daca ai putea sa treci userul printr-un url cu meta setat de tine, sa stea acolo minim 5 secunde si apoi sa ajunga pe youtube. Este un simplu truc si nu iti pot garanta ca va functiona.
Apoi vezi (nu stiu daca e posibil) daca userii vad video in browserul de la facebook, pentru ca acesta e hot uneori si nu afiseaza reclama, test de mine pe cateva video, asta la cei care intra pe mobile.
 
Am adaugat pauze de reclame identice si la cel de 13 minute si in cel de 24. Alte trucuri eu nu mai urmaresc doar atat fac raport de la vizionari la bani. Asa fac si la adsense si compar mereu cu raportul de 1$/1000 vizualizari (afisari pentru adsense). M-am fixat eu pe raportul asta si asa m-am obisnuit.... Sursele sunt din cautarile de pe youtube si din facebook din distribuiri.
 
Sursele sunt din cautarile de pe youtube si din facebook din distribuiri.
Ok, dar aici in parte pe categorii sa vezi care primesti mai multi bani.
O alta metoda de rankare in youtube este dupa publicare adaugi un comentariu cu mai multe detalii despre video, folosesti # pe nume cantaret si gen, care il faci pin.
 
Loading...
Back
Sus