Cashback -Metoda prin care poti face bani online

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cashback in romania nu este la moda, chiar necunoscuta de foarte multi, dar pe extern genereaza milioane in venituri anual.

Cum functioneaza?

1. site X face colaborare cu magazine online sau servicii, orice sau oricine care vinde ceva online.
2. site x primeste un comision de 5% din vanzari (este doar un exemplu)
3. site x ofera userilor care cumpara prin intermediul lor un comision din vanzare de 3% inapoi la client. Adica clientul a cumparat in valoare de 100 euro, dupa ce este confirmata comanda, acesta primeste 3 euro inapoi. La fel este un exemplu.

Poate va ganditi ca 3% (3 euro dintr-o 100 euro) nu este foarte mult, dar va asigur ca este, mai ales daca faceti cumparaturi mai multe sau valori mai mari.
Pe extern sunt servicii cu cardurile unde la orice cumperi primesti un procent, care in general este de 1 si maxim 3% din valoare.

Acum gandestete daca faci cumparaturile online si nu direct in market in fiecare saptamana de suma X. Daca scazi din aceasta procentul primit inapoi, la cateva saptamanii iti poti face cumparaturile gratis, adica din banii primiti inapoi.

Asta a fost sa intelegeti cum functioneaza.

Vad ca este o incercare de acest gen pe acest site:
Cod:
http://www.cashbackshopping.ro/

Cum poti castiga tu ca webmaster bani cu acest tip de site?

1. Ai nevoie de un script pentru acest gen de site. Poti cumpara acelasi script ca pe site de mai sus de aici.
2. Un host normal sua vps de 2 euro pe luna
3. Contactezi orice serviciu sau site care vinde ceva online si faci o colaborare
4. Dupa ce ai adunat cateva site-uri / colaborari incepi promovarea la site pe google adword sau facebook. Pentru cupoane adword vezi tutorialul de aici:

Cupon google adword - Metoda oficiala pentru cupoane nelimitate
5. Incepi sa generezi venituri.

Safaturi.

Nu fi flamand si daca ai un comision de 5% de la site/partener, ofera la client un Cashback de 3.5 - 4%. Mai ales ca esti la inceput si vrei sa atragi cat mai multi clienti. La retragere poti pune clientul sa plateasca comisionul de tranzactie.
Gandeste pe volum de vanzari si nu per vanzare. Daca reusesti si aduci 1000 clienti care iti aduce un beneficiu de 1$ / Euro pe luna fiecare, atunci vei avea un profit de 1000$/Euro
Investete ceva banuti in promovare pentru ca iti va aduce venituri mai tarziu.
Aceasta metoda nu este pentru calici.
Vezi produsele care se cauta si fa publicitate pe facebook sau adword cu mesaj de genul:
Cumpara acum acest telefon si vei primi 80Ron inapoi. La un calcul ca telefonul costa 2000 ron.

Un alt exemplu:
Sa spunem ca faci publicitate la aceasta masina de spalat de pe bricomix.ro.
Te intelegi cu proprietarul sa iti ofere un 5% comision la fiecare vanzare. Masina de spalat costa 4.455,64 iar 4% Cashback vine 178 RON. Oricine vede un astfel de mesaj cu sigunta va fi interesat.

Sau faci colaborare cu roforum.net pentru optiunile cu bani. Primesti un comision de 15% iar la clienti oferi 10 sau chiar 12% Cashback.
Prin aceasta metoda este avantajos pentru ambele parti si este mult mai bine decat afilierea normala. Plus ar trebui tras acum cate nu este concurenta pentru ca mai tarziu va fi mai greu.

Daca aveti intrebari, va rog sa psotati mai jos.

Care ar fi investitia intiala?
Parerea mea este ca intre 500 si 1000$/Euro

Cam in cat timp imi pot recupera investitia?
Pai depinde cat de mult te implici si cat de serios tratezi proiectul. Daca muncesti ca mine, atunci in 6 luni ai recupera investitia si apoi mergi pe profit. Spun 6 luni pentru ca dureaza pana cumperi scriptul, facut colaborari cu magazine, servicii, timpul de adaugare produse, publicitate online si offline, etc.

E cam mult 6 luni perioada de recuperare a investitiei.
Atunci ti-ai pierdut timpul sa citesti acest topic.
 
De inceput e usor, mai ales ca sunt la dispozitie retelele 2Parale si Profitshare, insa mai sunt proiecte cu afiliere destul de mari gen cashout.ro (cred ca e InternetCorp) si zgarciti.ro .
La primul puteti vedea si niste statistici, ca sa va faceti o idee.
Cine mai face cumparaturi online, si e webmaster, sigur foloseste aceste retele, si daca mai ai si prieteni care fac, te poti recomanda si le dai o parte inapoi, chiar si fara sa deschizi site de cashback.
 
cashout.ro (cred ca e InternetCorp) si zgarciti.ro
De acestea doua nu stiam, iar ultimul nu se incarca deloc.
Eu zic ca este loc pe piata aceasta, chiar daca sunt 3 site deaja functionale.
recomanda si le dai o parte inapoi, chiar si fara sa deschizi site de cashback.
Eu ma refeream la nivel de business si nu la ceva de tip personal sa ridic veniturile.
Cred ca cel putin doi useri de aici sunt interesati de acesta metoda:
@Cred44 - care are deaja experienta in domeniu si il poate ajuta sa isi promoveze propriile servicii si produse care exista deaja.
@CiNiK - foarte entuziast si muncitor care vrea sa isi faca o afacere online.

 
.

Ceva mai putin promovat dar foarte tare e iCashBack.ro - lansat in 2011, are magazinele mari din Romania (Flanco, Elefant, Noriel, etc) si cel mai mare CashBack.

Iti ofera in plus 5% din veniturile fiecarui utilizator recomandat de tine. Daca iti faci o retea mare, poti sta relaxat.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus