Opinie Care numar e mai mic?

La ce te referi când zici număr imposibil?

Singura alăturare pe care o știu a acestor două cuvinte e când descrii un act irealizabil, gen "un număr imposibil de magie". Număr imposibil in matematică nu prea am auzit.
 
Va este rusine sa va postati opinia?
Nu ar trebuie pentru ca nu exista raspuns gresit sau bun. Si chiar daca ar fi, asa invatam cu totii, vedem perspectiva altora asupra unor lucruri.

Ca hint (pentru cazul meu) numarul cel mai mic nu are treaba cu matematica. pentru fiecare dintre noi poate fi altul.
Daca nu scrie nimeni, maine spun cum e pentru mine, insa sper sa aveti curajul si sa va implicati putin.
 
Hai că zic eu, eu sunt mai pragmatic și merg pe evidențe, deci număr mic 234, număr mare 3023, număr imposibil... Mi-e imposibil sa zic :)
Nu te gandi la matematica.
Daca o luam asa atunci este normal sa fie asa. Insa daca ne gandim la o situatie, atunci ordinea este total diferita.
 
Hai sa va spun.
Sa spunem ca vrei sa cumperi o masina si bugetul tau este de 500 euro.
Cel mai mic pret la care l-ai gasit este de 408 euro
Cel mai mare pret la care ai gasit masina este de 3023 euro
Numarul imposibil aici este 234 euro pentru ca oricat ai vrea sau incerca la acest pret nu vei gasi.

Plecand de la ideea ca un amic a gasit aceiasi masina la pretul de 234 euro (asta spune el) si asta incerci si tu, insa oricat ai incercat nu ai gasit nicaieri, la nimeni o masina cu acest pret.

Masina este un exemplu, care se poate schimba dupa situatie sau nevoie.

Deci :
Cel mai mic numar: este cel gasit pentru nevoile tale si ti-l poti permite
Cel mai mare numar: este pretul cel mai mare gasit la ceea ce cauti tu si care este peste bugetul tau
Numar imposibil: este acel numar care in general la cumparare este atat de mic ca este imposibil sa-l gasesti, desi ai vrea sau dori sa gasesti o oferta cu acesta.

Daca schimbam putin si anume la vanzare atunci numarul imposibil este pretul cel mai mare care ti-ai dori sa vinzi masina. Adica un pret ireal,mult peste cat face masina si oricat ai incerca nimeni nu ti-l va oferi.
 
Dude, vreau si eu ce fumezi
Lucky strike.
 
Loading...
Back
Sus