Care esti saracul de te-ai pus cu DDoS pe site-urile de filme?

masterofpuppets

Active Member
Registered
Full Member
Bai frate, numai in Roamania se poate intampla asa ceva!
De vreo cateva zile un obosit si un invidios nici macar nu mai doarme, s-a transformat intr-un fel de debugger cu aceste tentative de DDoS.

Prietene, pune mana si invata sa rankezi, ca si daca ai avea succes cu aceste tentative de a pune site-uri jos, tot un neica nimeni ramai.

Lovit-e-ar Covidul in plamani!
 
Niste bulangii (scuze de limbaj) ca si eu m-am saturat de ei.
Nu poti sa urci, atunci învață, dar nu trage in cel din fata ta pentru ca nu-i vei lua locul ci va ranka altu in locul tau.

Zilele trecute avem o discuție pe această temă pe partea de securitate si sunt cateva metode dar iti este si teama sa le faci publice pentru ca odata ce stiu cum te protejezi pot exploata acest lucru.

Unii cand se plictisesc invata ceva, altii trag in alții.
 
Degeaba ai un host bun daca wordpress e plin de buguri, asta am facut si noi prima data, am trecut la un server de 32 gb ram, cu super CPU, plus cloudflare premium.

Cloudflare premium a ajutat caci cu cateva trick-uri am reusit imediat sa aflam ce exploateaza, si au tot fixat baietii de atunci, dar mizeria asta de wordpress are tone de buguri.
 
O metoda de a vedea sursa de unde vine si ce vrea sa faca este oferita de @Ovidiu Bokar prin serviciul lui Next Analytics by Bokar Solutions Ltd

  1. va inregistrati si adaugati site-ul
  2. puneti codul pe site-ul vostru
  3. mergeti la aplicatii si activati modulul care este acolo
  4. click pe tools si descarcati pluginul care va convine. Daca rulati wordpress aveti plugin si dupa activare ar trebui sa vedeti datele in contul de pe site lu ovidiu.

Recomand sa testati si daca aveti intrebari sa i le adresati lui. Poate deschide si un topic unde ne explica mai multe.
 
Multumesc @AlexH pentru recomandare. Next Analytics este in versiunea Beta, si lucram la ea de aproximativ 3 ani, daca va intrebati dece de atata vreme voi face un post mai tarziu si voi prezementa platforma, serviciile complecte si cum am ajuns sa o deschidem.

Dar pe scurt, avem 3 sectiuni :

  1. Monitorizare utilizatori - in browser si afisare bots plus performanta siteului direct de la utilizatori
  2. Monitorizare website/aplicatii - nr de requests - bots - referral - curl - uptime
  3. Monitorizare domenii si SSL - notifica utilizatorii cand serviciile sunt pe punctul sa expire, incepand de la 60 zile inainte.
Pentru serviciile oferite avem plugin-uri de WordPress, PHP (composer) si NodeJS, momentan nu sunt publicate pe siteurile oficiale dar pot fi downloadate direct din platforma, iar in aproximativ 2 luni vor fii publicate.

Mai multe detalii vor fii in post-ul ce il voi posta mai tarziu, dar pentru orice intrebari sau probleme imi puteti scrie direct aici pe forum.

Nota: Roforum foloseste deja o parte din serviciile oferide de Next Analytics
 
Se pare ca respectivul este pe aici. Dupa ce am postat mai sus, a inceput atacul.
Trage frate... ca sta o ora sau o saptamana offline nu ma deranjeaza. Nu stau in trafic din google ci doar din direct acces de la useri.
Acestia vor reveni cand te saturi sa tragi.
Voie buna.
 
Ok, cand iti e concurent e una, tot miscare de bulangiu, dar macar are ala de castigat ceva, dar de ce ai cheltui bani si resurse sa ataci site-uri pe nișe de care nu te ocupi?

Cheltui bani doar ca sa ce?
 
deci mi-as dori si eu sa stiu cine este daca ai ceva informatii!
Daca e cel care ne gandim noi, in fiecare an in perioada sarbaorilor ne ataca, parca are pus in calendar, nu uita niciodata.
A fost banat pe forum.
Bine... ar putea fi mai multi insa coincidenta e cam mare sa nu fie el. :D
Aici ma refer la atacul pe roforum. :p
 
Din pacate orice este (cunoastem sau nu) , nu ajuta cu nimic ca pune niste site-uri jos, cat arata doar ca are o problema cu persoanele/siteurile respective, in loc sa ii ajute sa isi imbunatateasca serviciul si sa faca un ban din asta.

Off-note:

Dupa cum am promis am facut o scurta prezentare a platformei Next Analytics - Platforma independenta de monitorizare a websiteurilor.
 
După ce am lăsat mesaj aici m-am trezit și eu cu un site atacat :) Faza e ca nimeni de pe forum nu știe de el, singura modalitate prin care putea afla că e al meu e prin a îmi caută întâi numele real apoi cu acel nume să caute pe whois (am încercat să îmi dau seama cum a aflat de el și asta e singura deducție logică, doar pe acest site am uitat să cumpăr protecție) ... Dă doamne la vremuri în care să am și eu la fel de mult timp liber ca acest individ :)
 
Loading...
Back
Sus