Cand nici gratis nu e destul

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ce faci cand cineva nu te vrea la munca nici gratis?
Ce faic cand cineva nu vrea produsul tau nici gratis?
Ce faci cand acelasi produs se vinde le pret bun dar cand faci promotie si e gratis nu se vinde?

Povestea unui tip care vinde niste produse de aproximativ 100 euro. Conversia pe google ads si facebook este buna, are un cost per conversie de aproximativ 3 euro si ceva pe ambele retele. Produsul se vinde bine si conversii bune pe amazon.
Pentru a atrage clienti noi a decisi sa ofere o reduce de 100%, ca un sample la produs. A cheltuit aproape 1000 euro in ads fara nici macar o conversie.

Am ajuns chiar asa rau cand nici gratis nu mai dorim, sau ne este frica ca este nu stiu ce, dar luam acelasi produs cu bani. Care e psihologia aici?
 
Este simplu. Daca un produs este foarte ieftin, atunci este foarte posibil sa fie țeapă. Îți dau un alt exemplu diferit de cel dat de tine. Eu as fi un tip cu mulți bani, îmi doresc să cumpăr un Mercedes nou, buget 80 - 100k. Tu ești o reprezentanță ce face super discount, black Friday, ce vrei tu, îmi oferi acea mașină cu 20k. Nu mă interesează oferta ta, nici nu calc in reprezentanta, o oferi mult prea ieftin.
 
Vinde produse fizice sau software ? Daca e vorba de produse fizice, eu nu as cumpara nimic sub pretul pietei pentru ca am luat destule tepe .... La fel si cu software, nici acolo nu e in regula daca e sub pretul pietei.
 
Produsul este unul fizic.
Acesta continua sa se vândă fara probleme ls pretul intreg, dar gratis nu vrea nimeni.
Pentru mine
gratuitatile
si reducerile semnificative la un produs / serviciu
imi '' spune '' :
'' e o problema cu acel produs / serviciu ''
La fel gândesc si eu, inss uneori poate ar trebui ds dam o șansă.
 
Eu iau tot timpul cele mai ieftine produse care îmi satisfac cerințele. De exemplu vreau telefon nou, nu o să dau 1k$ pe el, o să îmi iau un redmi ultima generație cu 200$ și gata, la utilizarea zi de zi, chiar și abuzivă, probleme nu ai cu el. Și acum o să ziceți "da, dar uite eu am iphone, am dat 800$ pe el acum 3 ani și încă ține" și eu o să îți zic că bravo ție, dar mai bine îmi iau un telefon de 200$ în fiecare an decât să țin unul de 800$(sau 1k+) 3-4-5 ani.

Conștientizez că redmi nu e cel mai ieftin telefon și că aș putea să iau un oukitel de 50-100$ (care de fapt merge extraordinar, mai ales pentru acest preț), dar după cum am zis, trebuie să îmi satisfacă și cerințele.

Dar dacă e să mă duc pe o linie un pic mai apropiată de subiectul tău, să zicem că vreau să îmi iau o licență windows din ceva motiv, am de ales între a da 200$ sau a căuta pe net licențe cu 5-10-15$, mulți aleg prima variantă, dar stai așa, la 10$ licența eu pot să risc de 20 de ori să cumpăr online, chiar o să fiu ghinionist de 20 de ori la rând și o să îmi iau scam?

Also, legat de prietenul tău, o fi chestia aia gratis, dar cere să bagi cardul pentru "age verification"? :)) Dacă cere card și îți spune că e free atunci uite motivul din care nu cumpără nimeni deștept
 
bagi cardul pentru "age verification"?
Asta nu stiu pentru ca informația.

redmi nu e cel mai ieftin telefon
Este un telefon super bun si durează multi ani la utilizarea zilnică.
Eu am cumpărat mamei mele redmi 3 si acum e 9, deci iti dai seama cat timp are.
Merge ca in prima zi si il folosește zilnic la toate, plus ca e la tara, unde nu se compara cu utilizarea la oraș.
Si eu caut același lucru, in special la haine sau încălțăminte.
Acum cativa ani intru in magazin si in 5 minute era la casa cu tot ce imi trebuia.
Femeia pur si simplu s-a crucit, ea nici nu avuse timp sa intre in magazin.
Printe cele luate era o pereche de adidași la 5£ si o pereche de ghete la 5£. Toti au spus ca nu sunt buni si voi regreta ca am cumpărat.
Faceti so voi calcul din 2015 si pana acum e ceva timp nu? Si inca sunt buni. Ghetele doar iarnă, adidași zilnic.
Femeia si-a luat la 80£ si la cateva luni a trebuit sa schimbe.
Struguri care sunt la fel, langa mine 3.25€ kg, daca merg 500m ii găsesc la 1.65€kg. aceiași struguri doar magazin diferit.

A făcut un amic un test la 220 euro cumpaturi pentru casa, care la face lunar.
Normal cumpara din același loc totul. Într-o luna a mers si a cumpărat același produs de la marketul care il avea mai ieftin.
La final, același cumpărături a salvat 70€. Sunt ceva bani nu? Sunt 840 euro la an.
 
Loading...
Back
Sus