Cand google una spune si alta face

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ieri dupa ce am postat acest topic Cat continut unic ai pe site tau? am zis sa fac o analiza pe un site, asa de curiozitate sa vad cum sta treaba.

Stiti ca am spus mereu, ca google una spune sau recomanda insa realitatea e cu totul alta. Vezi exemplu celor cu site de filme care folosesc 20-50 tag, acelasi tag la toate filmele si urca in index foarte rapid plus trafic garla.

Conform google orice continut unic are prioritate iar unde gaseste continut copiat va declasat in google. Ei bine realitatea este cu totul alta. Fiecare am vazut cazuri unde TU scrii un articol unic, Grigore face copy/paste (ambele site-uri stau aproximativ la fel in index, pentru a evita confruntari :D), unde grigore ajunge pe prima pagina iar tu nici macar pe pagina 100 nu esti.

Ok, sa nu o mai lungesc si sa trec la ce am descoperit.
Am analizat special 10 articole (5 copy/paste si 5 unice) sa vad cum stau fiecare, unde fiecare articol are un minim de 700 cuvinte.
Cred ca stiti deja ce am descoperit. Cele copy/paste care mai sunt publicate pe inca 4-10 site-uri conform cu copyscape apar in prima pagina in google, primesc trafic frumos (conform paginii de intrate pe site a celor care vin din google), pe cand cele unice sunt pe pagina adoua sau chiar pagina 10.
Mai mult unul din articolele unice nici nu este indexat de google, deci.... :D

De aici pot intelege doua lucruri:
  1. articolele copiate sunt bine scrise (desi nu cred ca asta pentru ca nu tin cont de nici o norma seo) si de asta sunt bine indexate
  2. sunt eu prost si nu stiu sa scriu un articol

Mereu cand am timp analizez site-uri care stau bine in google, primesc mult trafic si 8/10 fac spam la greu. Nu cred ca am vazut pana acum un site care respecta toate regulile cu zero campanie spam sa fie foarte popular.

Concluzie
Regulile ca in orice altceva sunt facute pentru a fi respectate de prosti iar cei smart se pee pe ele. Spamul este sfant daca vrei sa urci si fara acesta nu poti face nimic.

Un alt exemplu:
Ma uitam acum ceva vreme pe un site care ofera servicii seo si cam peste noapte a ajuns pe prima pozitie pe cam toate keyword importante. Nu trebuie sa fii expert sa faci o simpla analiza pentru a gasi unde are backlink, articole, etc. Surpriza... TU nu ai face asa ceva pentru site-ul tau, pentru ca nu respecta regulile, dar uite ca agentie de seo le aplica si castiga sute de clienti pe zi.

Voi ce parere aveti?
 
Clasic , cand m-am apucat de site-ul meu (nisa filme) , atat de nebun am fost incat am incercat sa am descrieri cat mai unice pentru rezultate mai ok pe langa restul tehnicilor de seo .
Rezultatul a fost unu trist , in postarile filmelor unde era integrad h1 , h2 descriere meta unica etc ... abia daca ajungeam pe prima pagina cu filmul.
La anumite filme destul de importante unde descrierea era copy paste sunt printre primele locuri .
Ce sa mai inteleG?
 
Eu am copiat cu htracker un site de filme si am urcat peste el vreo saptamana, avem si 4k pe zi ,domeniul nou dar nu a rezistat foarte mult,nici backlink nu i-am facut am incercat sa fac iar aceasta treaba dar nu mai merge,nici eu nu mai inteleg nimic plus ca ca chinui sa fiu aprobat de adsense pe un blog personal cu vreo 20 articole 500+ unice dar "blogul meu nu corespunde criteriilor adsense"
 
O alta legenda sunt backlinkurile. Va dau un exemplu. Am o ruda prin alianta ce m-a rugat sa ii fac un site pentru o afacere locala. Competitia medie-modesta, avand in vedere ca intra si numele orasului in cautari. Imediat dupa ce am terminat site-ul, am inscris in directoare. Este pozitia 1 pe toate cuvintele cheie de interes. Clienti veniti din google, toata lumea multumita. Un alt aspect mai important pentru mine. Am cateva site-uri ce ma intereseaza direct si cu cautari competitive. Ca si @AlexH am analizat backlink-urile altora ce rankeaza bine. Au cumparat niste advertoriale pe niste mizerii de site-uri de pe care eu as plati sa imi fie scoase. Aceasta tema a fost dezbatuta si in alte parti, nu voi da copy paste. O mica concluzie a mea personala este ca nu trebuie sa faci neaparat totul ca la carte, ci sa te raportezi la ce fac competitorii. Daca aia au facut o treaba pe care o consideri proasta, fa un pic mai bine decat ei, incearca sa te raportezi putin mai bine la teorie. Nu trebuie perfect. Pana la urma rezultatele google nu se raporteaza la ghidurile lor de buna practica, ci fac un clasament a ce au facut cei diret implicati in acele cautari
 
O alta legenda sunt backlinkurile.
Sincer nu cred ca backlinkurile sunt o legenda, pe nisa locala e normal sa rankezi bine pe unele cuvinte cheie fara prea multe complicatii dar cand e vorba de o nisa mult mai ampla cu o concurenta mare... sa luam ca exemplu filmele online la care conteaza mult domeniul, backlinkurile de calitate si multe altele
 
Clasic , cand m-am apucat de site-ul meu (nisa filme) , atat de nebun am fost incat am incercat sa am descrieri cat mai unice pentru rezultate mai ok pe langa restul tehnicilor de seo .
Rezultatul a fost unu trist , in postarile filmelor unde era integrad h1 , h2 descriere meta unica etc ... abia daca ajungeam pe prima pagina cu filmul.
La anumite filme destul de importante unde descrierea era copy paste sunt printre primele locuri .
Ce sa mai inteleG?

Asta pentru ca descrierile pe care le-ai luat tu au devenit originale la tine pe site deoarece filmele sunt scoase constant din google. Totul e de clickbait in google, probabil ca descrierile facute de tine nu erau calitative. Nu ai nevoie de descrieri mari, h2 etc deoarece omul intra sa vada filmul nu sa citeasca descrierea. Ai nevoie de o meta descriere originala care sa spuna ceva dar sa nu spuna nimic in acelasi timp, ceva sa-l faca pe om sa intre sa vada despre ce este filmul + playere functionale.
 
Din cate am testat, conteaza foarte mult cum e configurata tema din punct de vedere SEO.
Dupa cateva modificari, pe site-ul meu am observat o crestere semnificativa. Bine, pe langa descrierile originale.
 
Loading...
Back
Sus