Calculator cu 4 monitoare

Intrebare penrtru cunoscatori:

Un calculator va functiona mai bine pe 4 monitoare sau 1 monitor?
Va rog sa spuneti si dece.
Multumesc.
Întrebarea e ”tricky” iar ca răspuns: Calculatorul va funcționa la fel cu 1 sau 4 monitoare

Dar, având 4 monitoare probabil vei executa task-uri(taburi de ex) pe fiecare monitor și atunci ar însemna 4x mai multe task-uri(taburi) și probabil vei avea o senzație că merge mai greu..Dar, între un monitor cu 100 de taburi deschise și 4 monitoare fiecare cu 25 taburi deschise va fi la fel
 
Mda , cu 4 monitoare...
Dar ce zici: merge mai bine cu 4 monitoare sau nici unul?

Tocmai mi s-a dus dracului monitorul :(((((((
 
Nu e indicat. Ca sa faci 4 monitoare ar insemna 2 hdmi si 2 dvi, asta ar insemna 2 placi video, care iti vor extermina ramul si procesorul, poate si sursa de curent. In plus nu e practic, mai degraba 2 extra wide screen decat 4 monitoare. Cel mai de succes e 3 monitoare si anume 1 hdmi, 1 dvi, is pe placa integrata pt resturi. 4+ monitoare e doar pt filme si e o aberatie, parerea mea.

Stima.
 
Idee la topic mi-a venit după ce, cinera spus ca al sau calculator merge mult mai bine de când a pus 4 monitoare. Cică când avea doar un monitor se bloca mereu și acum merge struna.
 
Nu e indicat. Ca sa faci 4 monitoare ar insemna 2 hdmi si 2 dvi, asta ar insemna 2 placi video, care iti vor extermina ramul si procesorul, poate si sursa de curent. In plus nu e practic, mai degraba 2 extra wide screen decat 4 monitoare. Cel mai de succes e 3 monitoare si anume 1 hdmi, 1 dvi, is pe placa integrata pt resturi. 4+ monitoare e doar pt filme si e o aberatie, parerea mea.

Stima.
De ce doua placi video? majoritatea placilor video au minim 4 porturi. 2 dp si 2 hdmi. Iar de exemplu daca ai un monitor cu 240 Hz refresh rate, nu ai ce sa faci cu hdmi-ul sau dvi-ul, acolo mergi pe display port daca vrei performanta de 240hz, tehnologia dvi nu are latimea de banda suficienta ca sa duca refresh rate-ul respectiv.

Cel mai de succes e 3 monitoare si anume 1 hdmi, 1 dvi, is pe placa integrata pt resturi.
Treaba nu functioneaza chiar asa, daca ai placa video dedicata, automat placa integrata nu o sa iti mai functioneze deoarece biosul o dezactiveaza si o sa-ti functioneze doar placa dedicata.


care iti vor extermina ramul si procesorul, poate si sursa de curent.
Stima.
Nu are treaba ramul procesorul si nici sursa, placa video are un tpd maxim (exemplu 200w) mai mult decat tpd-ul respectiv nu are cum sa se consume.
 
Loading...
Back
Sus