Calcul achizitie site

krystann

Member
Registered
Full Member
Salut,

Doresc sa fac in lunile urmatoare niste achizitii adica sa cumpar niste website-uri, toate bazate pe continut pentru marketing afiliat si adsense. Situatia este altfel, deoarece ma intereseaza site-uri care nu produc neaparat ceva bani sau foarte putini, insa in linii mari ma intereseaza site-uri gata pregatite sa investesc in ele.

In cazul de fata, am la dispozitie o achizitie de site pregatit pe nisa de casa/interioare, cu un numar de cateva zeci de articole, toate intexate pe Google, dar din punct de vedere financiar ar produce anual un venit cam de 300 ron(la nivelul actual), adica poti sa acoperi cheltuielile de host/domeniu/ssl.

In cazul de fata, cum va faceti calculul privind achizitia sa strict vorbind de achizitia prezentata? Adica eu am calculat doar articolele undeva la 1000 ron iar ca si pret mi s-a cerut fix 2000 ron.

Ma intereseaza astfel de site-uri deoarece incerc sa evit primul pas, cu primele indexari si tot ce tine de partea de seo in mod initial, si sunt dispus sa cumpar constant astfel de site-uri si ulterior sa le monetizez pe baza de seo sau ads.

Am mai cumparat alte site-uri dar toate erau deja ridicate la un anumit nivel, deci discutia e diferita, deoarece m-ar interesa strict un mod de a calcula un astfel de site.

Multumesc
 
Prima data trebuie sa calculezi cat te costa ca timp si bani sa faci un site la nivelul celui care dorești sa-l cumperi.

Daca e un site normal fara modificări, ceva custom, atunci nu se merita, pentru ca poți face si tu unul imediat, iar legat de conținut acum e foarte usor sa-l faci.

Pentru ati face o idee.
1. Cat produce site acum
2. Are sanse sa urce si daca da cam cat si in cat timp.
3. Calculează pretul pe 3,6,12 luni apoi plus procentul care crezi ca ar crește si apoi vezi daca se merita.
Un alt lucru important este daca acel site va aduce un plus pentru obiectivul tau, daca nu, atunci mai bine renunța.
 
Nu prea merita sa iei ca sunt scumpe si nu ai siguranta ca o sa creasca..mai rentabil e sa platesti pe cineva sa-ti faca articolele sau un site de la 0 cu x articole unice, din moment ce nu cauti site-uri cu traffic, iesi de 10 ori mai ieftin si ti-l face si cum vrei tu.
Ex de mai sus, cu 400E poti plati pt mai multe site-uri de la 0 pe ce nisa vrei tu sau mai multe articole.
 
Multumesc de raspunsuri.

Pana la urma am mai discutat cu cateva persoane si voi renunta la a mai cumpara proiecte pe seo fara trafic sau cu ceva trafic/venituri si le voi face eu de la 0 ca sa am siguranta ca nu au problemede rankare, asta fiind motivul principal.(tocmai cineva a incercat sa imi vanda un astfel de proiect:)) ). O zi buna
 
Loading...
Back
Sus