blogspot

Stereo

Member
Registered
Full Member
Daca folosesc un blog gratuit? de genul nume.blogspot.com afecteaza cu ceva in indexare? momentan nu-mi permit un domeniu ..
 
Daca folosesc un blog gratuit? de genul nume.blogspot.com afecteaza cu ceva in indexare? momentan nu-mi permit un domeniu ..
Nu te afecteaza cu nimic. Chiar iti recomand sa folosesti blogger.com pentru ca reduci costurile si eventuale probleme de administrare a hostului.

Cauti un template frumos si ai site gata in cateva ore. Nu trebuie sa te mai gandesti la host si alte probleme.
Domenii gratuite se gasesc pe net, trebuie doar sa cauti.
La godaddy este cu 0.99$ pe an domeniul.
Pe immdomain.com am oferta la 2.50$ domeniu.

Am facut eu o cautare pe google. click pe acest termen template blogger responsive free 2015
Cateva firme care ofera domenii gratuite. Click pe acest termen free domain

Chiar daca gasesti domeniu gratis, recomand sa ramai pe blogger daca nu stai bine cu finantele. Ca muncesti 6 luni, apoi nu ai bani de host si totul se duce de rapa. Asa ca pe blogger ramane acolo, fie ca ai bani sau nu.
 
Exista atat avantaje cat si dezavantaje pentru ambele variante.

Poti folosi Blogger sau chiar WordPress.com la inceput pentru a descoperi cum merg lucrurile, sunt gratuite si usor de utilizat. Problema cu astfel de servicii este lipsa de access FTP, module, adresa de genul nume.blogspot.ro in loc de nume.ro etc.

Nu vor fi probleme cu indexarea. Continutul este cel mai important pentru Google. Totusi, cred ca un domeniu va fi indexat mai bine decat un subdomeniu.
 
Intre wordpress.org si blogger.com eu recomand sa aleaga blogger pentru ca acesta permite sa pui reclama pe blog. Pe wordpress conform termenilor nu este permis sa pui reclama. Poti pune doar reclama normala html format dar nimic javascript sau iframe.

Avantajul pe wordpress.org poti fi gasit de comunitate mai repede dupa keyword care le pui la articol. Poti chiar da reblog de la altte bloguri care iti permite sa faci continut pentru blog foarte usor.

Ramane sa aleaga el ce vrea si ce este mai bun penntru proiectul lui.
 
Loading...
Back
Sus