BitCoin se divide in doua monezi diferite si inviduale

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca ati auzit ca bitcoin (BTC) se va divide incepand cu 1 august 2017 in doua monezi diferite si inviaduale.
Separarea este facuta de un grup de persoane si firme care detin un volum insemnat de BTC. Un avantaj este ca odata ce sa facut separarea vei avea aceiasi suma de Bitcoin Cash care o aveai inainte de separare. Adica daca pana la 1 august 2017 aveai 1BTC, dupa aceasta data vei avea 1BTC si 1 Bitcoin Cash.

Mai multe firme de tranzactionare au anuntat ca cel putin pentru moment nu vor oferi suport sau executa tranzactii pe noua retea Bitcoin Cash.
Ceea ce inteleg eu este ca BTC va ramana pentru amarati, cei mici, ca o retea default si Bitcoin Cash va fi pentru cei cu volum mare, care doresc o protectie mai buna, adica o retea privata.

Voi ce parere aveti?
Ce ati inteles din toate acestea?

Mai multe info pe subiect
https://news.bitcoin.com/fork-watch-these-bitcoin-exchanges-will-not-support-bitcoin-cash/
https://support.coinbase.com/customer/portal/articles/2844217-uahf-uasf-faq
https://news.bitcoin.com/what-every-bitcoiner-should-know-about-bitcoin-cash/
https://www.bitcoincash.org/
 
Un mic update:
Daca aveti btc depozitati la sisteme de exchange, unde nu aveti acces la private key, este recomandat sa-i mutati pe wallet privat unde aveti acces la private key si pe viitor sa aveti aceiasi valoare de Bitcoin Cash.
Asta inainte de 1 august 2017.
E bine sa va informati inainte de asta cum se face, pentru ca ceea ce postez sunt informatiile adunate in ultimele ore si e posibil sa ma insel.

Adica sa intelegi mai bine, daca vreti sa aveti BTC si Bitcoin Cash dupa separare, trebuie sa aveti walletul storage offline. Pasii cum se va face distributia, cum iti vei accesa Bitcoin Cash nu se stie inca.

Pentru cei care au wallet pe Blockchain.info si aveti acces la private key, am inteles ca nu trebuie executati alti pasi si dupa 1 august vei avea ambele monezi disponibile in contul tau.
 
Momentan nimeni nu prea stie in ce directie se va duce btc de maine. Sau cel putin nu spun clar; depinde f tare care dintre monede (btc sau bcc) va primi cel mai mare suport din partea minerilor si a comunitatii, se zvoneste ca Bitmain, cea mai mare companie de asic-uri si hw de minat, ar fi in spatele bcc si a exchange-ului viaBTC (care si-a anuntat de mult suportul pt bcc).

Ce am inteles eu din ce am mai citit:
- programatorii btc si o buna parte din comunitate vor btc in continuare, pentru a fi in continuare descebtralizat
- bitmain si fermele de minat vor bcc ca sa aiba mai mult control (?); si pun presiune pentru ca au putere mare de minare
- mie unul imi suna a santaj din partea minerilor, ceva pe principiul "daca nu faceti ca noi ne luam jucariile si va lasam balta, ne facem noi treaba noastra"; si nu prea imi place cum suna treaba asta, tinand cont de comunitatea interesanta pe care o are btc si chestiile care s-au dezvoltat pana acum.

Om trai si om vedea, dar cred ca exista un viitor pt blockchain si poate chiar si pentru btc ca moneda.
 
e zvoneste ca Bitmain, cea mai mare companie de asic-uri si hw de minat,
Eu am citit ca oficial, cel putin pentru moment nu sustin BCC.
Plus era nevoie de ceva upgrade la BTC pentru ca uneori ajungea la limita si costurile de tranzactie erau foarte mari, iar confirmarile ajungeau uneori chiar si dupa 10 zile.
BTC nu va muri, cel putin nu in urmatorii 2 ani, pentru ca sunt foarte multi bani bagati in retea. Doar daca se afla sigur ca reteaua a fost compromisa tare, atunci toti isi vor retrage banii si se va pierde mult.
Legat de BCC ma asteptam la o crestere dar se pare ca este intr-o continua scadere, lucru chiar suspect.
 
Pai da, oficial astia de la Bitmain zic ca nu, dar ei si aia de la ViaBTC au tot comentat de-a lungul anului si s-au impotrivit solutiilor propuse. ViaBTC e un mare mining pool chinezesc, ca si Antpool - care e al Bitmain. Anyway, chinezii au pus mana pe capacitatile de minare si feelingul meu e ca au inceput sa aiba pretentii sa devieze de la planul de dezvoltare propus de grupul de dev curent.
Cred ca asta a fost una dintre greselile btc, ca a permis concentrarea puterii de calcul in mainile chinezilor (cine altcineva are capacitate sa faca procesoare pe banda rulanta, chiar si unele specializate precum asic-urile?); pana si Apple isi face componentele in China. Daca te uiti la alte monede mai noi o sa vezi ca iau in calcul sa nu fie in situatia in care este acum btc, si anume sa fie santajati de catre mineri - de-aia eth trece pe proof of share in loc de proof-of-work, de-aia au aparut algoritmi rezistenti la asic-uri.
Sure, era f greu sa prezica cineva ca se va ajunge la situatia asta...

Again, om trai si om vedea... :)
 
sa fie santajati de catre mineri
Si da si NU. BTC este un sistem liber, necentralizat care conform lor nu este controlat de nimeni special. E si normal eu ca Miner sa pun conditii cand investesc atatia bani si munca in minare. Ca in china se foarte multe ferme de minare e cu totul alta problema.
Ce vor ei, e un control total la retea pentru a impune ce reguli vor si a face avere. oricine isi poate face o moneda acum care sa includa default donatie catre autor de x% din totalul minat.
Ma indoiesc ca BTC sau nou BCC nu are asa ceva.
Chiar si 0.01% din totalul de minare, tot sunt o gramada de bani.
 
BTC este un sistem liber, necentralizat care conform lor nu este controlat de nimeni special.
Pai mai este descentralizat daca o minoritate/majoritate decide detalii critice ale sistemului? Cred ca exact despre asta este vorba in btc vs bcc; unii vor sa isi impuna conditiile (minierii) pe un sistem descentralizat si autonom - ceea ce mie imi suna a centralizare. Ce diferenta este intre faptul ca BNR modifica valoarea leului sau ca minerii btc decid schimbari in dezvoltarea btc fara sa intrebe pe nimeni? :)

Nu poti sa pui conditii si sistemul sa ramana descentralizat; daca pui conditii si fortezi implementarea lor atunci tu esti decidentul, punctul central unde se iau deciziile...
 
Pai mai este descentralizat daca o minoritate/majoritate decide detalii critice ale sistemului?
Asta e cu dute-vino asa....
Piata este piata si cine risca poate castiga si impune unele reguli. Nu opreste nimeni restul lumii sa mineze asa cum fac chinezii. Au riscat si acum castiga bani cu carul.
Daca sistemul este cu adevarat standalone, independent, fara posibilitatea de alterare, atunci minerul nu poate impune prea multe chestii pe piata, pentru ca nu are control la soft. Chiar daca acestea sau un grup detine 1-10 pool de minare si intr-o zi zice, ca nu mai mineaza sau ridica taxa de minare, vor aparea mai multe si chiar va permite celor mici sa scoata mai mult, pentru ca puterea de minare scade, deci scoti mai mult tu cu o placa grafica.

Insa toate aceste lucruri care la vad in piata imi da impresia ca sistemul nu este chiar independent si se da o lupta mare pentru control. BCC chiar daca are un text de prezentare mai frumos sa zic asa este doar o masca, un lup imbracat in oaie pentru a atrage turma.

Sa zicem ca detin 10BTC si de maine voi avea pe langa acestia alti 10BCC. Adica 27000$ din BTC + 3300$ din BCC. Cine iti da acesti bani gratis? E facut sa te atraga sa faci tranzactii, pentru a prosti si pe altii.
Apoi daca te uiti putin la campania de discreditare impotriva BTC din ultima vreme poti intelege multe si faptul ca Americanilor nu le convine faptul ca China detine oarecum monopol pe volumul BTC la nivel global.
Sunt multe lucruri care nu le cunoastem pentru a avea o imagine completa la situatie.
 
Clar nu avem suficiente informatii, dar nu cred ca se da neaparat o lupta intre "americani" si "chinezi"; da, poate ca se doreste influentarea intr-o directie sau alta, dar pana la urma ambele variante de scalare folosite acum si de unii si de altii duc la o dezvoltare a monedei pe termen scurt, mediu si lung. Cred ca trebuie sa fii f tehnic ca sa poti sa iti dai cu parerea care din variante pare mai buna pt viitor.

Si pt ca tot vorbeam de informatii:
https://99bitcoins.com/who-support-bitcoin-cash-the-complete-list/
 
Loading...
Back
Sus