Barclays UK este posibil sa aiba o bresa de securitate

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Astazi am primit un sms de la Barclays ca mi-au schimbat cardul pentru ca au descoperit niste probleme la el si va ajunge in 3 zile. In mesaj era si un numar de telefon, dar pentru a fi sigur ca sun la Barclays, am deschis app si am sunat de acolo.

Imi raspunde o domnisoara draguta, asta pana cand a incercat sa imi vanda asigurari. :D

Barclays imi spune ca nu sunt probleme cu cardul meu, doar ca unele carduri au raportat activitati suspecte in acelasi loc unde folosesc eu cardul pentru cumparaturi si din motive de securitate au schimbat automat cardul.

O intreb unde mai exact sa stiu pe viitor sa nu mai folosesc cardul in acel loc si imi raspunde ca nu are aceasta informatie. Macar zona sa imi spuneti sa stiu pe viitor, dar raspunsul a fost acelasi ca nu detin aceasta informatie.
Vrajeala curata iar motivul real poate fi cu totul altul, adica cineva a spart serverele lor si un anume numar de carduri au fost compromise, asa ca le-au schimbat automat sub un motiv care nici nepotul meu nu-l crede.

Un alt motiv care mi-a dat de gandit, este ca sunt alte cateva persoane in bloc care folosesc Barclays si cam folosim cardul in aceleasi zone, dar n-au primit notificare de la Barclays pentru schimbarea cardului

E bun ca au schimbar, insa problema mea este ca acum trebuie sa intru peste tot si sa schimb datele la card. In special la cele care vireaza bani in contul meu. Multa munca. :D
 
Esti sigur ca nu a fost "spam". Deobicei la schimbari de card, primesti scrisoare acasa si iti cere sa mergi la banca (in functie de banca), nu am auzit ca Barclays sa iti trimita sms cu nr de telegon si sa ii suni tu.
 
Mi-au confirmat ca ei au trimis mesajul.
In caz de "spam" o sa iti confirme toti ;). Ai intrebat sa iti zica ultimile/primele 3 numere din IDul contului tau sau primele 2 numere din sort code ?
 
Ai intrebat sa iti zica ultimile/primele 3 numere din IDul
Nu cred ca ai inteles.

1. nu am sunat la numarul din sms
2. barclays are app unde iti poti administra contul. In app ai direct call care te duce direct la Cont Manager
3. Nu ofer detalii la apelurile primite care se dau ca fiind din partea bancii.
 
Alex cred ca cel mai sigur ar fi sa-mi transferi mie banii din cont
Sa stii ca ma gandeam si eu la asta. Cum noi am colaborat inainte si ai avut grija de banii meu e si normal sa continuam nu?
Aceleasi conturi ai? Vei folosi contul din Romania sau cel din balize?
 
Mi-am mutat conturile in Cipru, am auzit ca acolo este paradis fiscal
 
Loading...
Back
Sus