Bani online cu sedo

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Userul @All m-a intrebat aici cum se poate face bani cu sedo.
Asa ca m-am inscir si am daugat domeniu seonews.biz care l-am pus la vanzare si parcat. Domeniul l-am cumparat pentru alt proiect dar din lipsa de timp am renuntat, asa ca intrebarea lui @All mi-a dat o idee.

Din 12 vizite si 7 click am facut 0.77 euro centi in doar 36 ore, fara nici o promovare si cred ca toate click sunt ale mele.


Dupa cum vedeti valoarea la pagina RPM este foarte mare. Daca m-as implica putin mai mult in promoare sau ceva reclama pe alte siite-uri la 1000 de vizite as face ceva.
Plata minima este de 20 euro asa ca nu trebuie sa asteptati prea mult.

Bani usor de facut si scapati de problema la host, administrare, continut, etc.
Cautati domenii ieftine si cumparati, apoi le puneti pe sedo. Extensia .PW costa acum doar 1.75$ pe an, iar acest bani ii puteti face intr-o singura zi. Asa ca merita investitia, plus daca mai vindeti si domeniu e si mai bine.
Puteti cumpara un domeniu pe extensia .PW de pe immdomain.com. Mai sunt si alte extensii la oferta care va poate ajuta.

Dupa ce ati setat totul, doar promovati link si faceti bani.
Daca aveti intrebari postati mai jos.

Din cate vad metoda functioneaza si poate aduce venituri destul de insemnate daca esti smart.
 
Ultima editare:
Deci ca sa inteleg cumpar un domeniu si il pun pe sedo? Si dupa cum fac banii!
Trimiti trafic, useri catre acel site. Plus mai faci bani din cei care il verifica sau il vad la vanzare.
Cum am explicat mai sus, daca platesti 1.75$ pe un domeniu, intr-un an scoti cel putin dublu suma investita.
Acum daca ai 100 domeni, gandestete cati bani poti face.
 
Da poate intrebarea mea ii una prostesca. Da ei ce castiga daca eu am un domeniu si nu il folosesc, nu am continut? Cum pot iei sa genere bani?
 
Da poate intrebarea mea ii una prostesca. Da ei ce castiga daca eu am un domeniu si nu il folosesc, nu am continut? Cum pot iei sa genere bani?
1. domeniu trebuie parcat la [HASHTAG]#sedo[/HASHTAG]
2. sedo va afisa reclame de la adsense sau alte retele de publicitate. Acestea vor fi inlocui continutul normal. Daca ai intrat pe http://seonews.biz vezi ca sunt doar reclame.
3. din veniturile generate sedo iti da o cota parte tie. Nu am citit care este aceasta, dar daca face ca majoritatea firmelor atunci aceasta va fi 45/65. Asta inseamna ca tu primesti 65% si sedo primeste 45%. Plus mai poti vinde si domeniu si de acolo ai primeste un 20$.

Acum ai inteles?
 
Da, ii interesanta metoda. Merge si metoda hitleap?
Hai man sa fim seriosi. Aici e vorba de actione din partea userului si esti platit la cpc, adica per click si nu cpm.

Plus nu va afisa in hitleap nimic ca are protectie la afisarea in iframe.
 
secretul e sa gasesti domenii expirate cu trafic
Un truc mare care multi nu-l vor intelege. :p
Sa vezi de acum vanatoarea de domenii expirate si cati isi vor pune domeniile pe sedo la vanzare.
Poate faceti un bine si le cumparati de pe immdomain.com La volum mare poate discutam de o reducere. :p
 
update:
De cand am facut acest topic si pana acum, adica acum 2.5 ore am facut 1.03 euro. Inainte era 0.77 euro.
HiZErPo.png

Zic ca e bine nu pentru inceput. Daca merge asa tot scot un 30 euro per domeniu in fiecare luna. :p
Mai jos aveti link unde puteti posta domeniile voastre de pe sedo.

Lista domenii la vanzare pe sedo
 
Interesant. I'm in.
M-am inregistrat pe sedo, si vad ca pentru a primii banii generati din parcarea domeniilor la ei, trebuie sa primesti o certificare:
sedo.png
Click pe continue, apoi apare:
sedo2.png
Certificarea standard se poate face prin telefon, certificarea premium printr-o scanare a unei facturi pe numele vostru si prin scanarea buletinului, si pentru premium plus trebuie sa faceti si un depozit. Noi avem nevoie doar de certificarea standard, evident.
Am primit certificarea, la Your status apare Certified. Parchez si eu doua domenii la ei :)
 
Interesant. I'm in.
M-am inregistrat pe sedo, si vad ca pentru a primii banii generati din parcarea domeniilor la ei, trebuie sa primesti o certificare:
Vezi atașament 161
Click pe continue, apoi apare:
Vezi atașament 162
Certificarea standard se poate face prin telefon, certificarea premium printr-o scanare a unei facturi pe numele vostru si prin scanarea buletinului, si pentru premium plus trebuie sa faceti si un depozit. Noi avem nevoie doar de certificarea standard, evident.
Am primit certificarea, la Your status apare Certified. Parchez si eu doua domenii la ei :)
Foarte buna postarea. Chiar aseara cineva m-a intrebat de asta, dar nu am avut timp sa scriu.
 
Si despre domenii ieftine, la namecheap.com avem .xyz si .link la 1$, si la godaddy.com avem .eu la 2$ si .info la 3$. (acum am vazut preturile)

Later edit: niste domenii interesante disponibile .eu daca vreti: hostlife.eu; thevideo.eu; videogoup.eu; tanglehost.eu; netarray.eu; weblegion.eu; webarray.eu; webhostgator.eu; myvideogames.eu; myvideogame.eu; myvideoproduction.eu; videotape.eu; youtubevideos.eu; youtubeviews.eu; myvlogs.eu; newvlog.eu; freshvlog.eu; freshtech.eu, si un .com newvlog.com.
 
Ultima editare:
Ok. Am cautat pe net oferte de domenii si uite ce am gasit.
1.99£ domeniu .com
http://promotions.names.co.uk/index_uk134.html?PR=EG0&BID=000&LPAG=uk134&idc=8312
1£ domeniu .uk
https://www.fasthosts.co.uk/domain-names
0.99 domeniu .com si .uk
http://www.1and1.co.uk/domain-names#stage
0.99 domeniu .info
https://www.123-reg.co.uk/domain-names/cheap-domain-names.shtml
1.59 domeniu .work
https://www.fxdomains.com/
La godaddy.com avea mai multe oferte , iar .com este 1.99

La immdomain.com avem ofertele de mai jos.
.xyz $ 2.88
.uno $ 2.60
.website $ 3.75
.space $ 2.18
.club $ 5.19
.science $ 3.19
.party $ 3.01
.webcam $ 3.01
.pw $ 1.75
.biz $ 4.83
 
Pentru a mari veniturile recomand urmatoarea setare pe sedo. Am explicat asta si in live chat pe youtube zilele trecute.

1. login in contul sedo
2. click pe domeniu
3. click pe Layout
4. vezi imaginea de mai jos cum trebuie facut.
3IM2lgF.png


Ce inseamna sau face aceste setari.
1. in mode normal reclamele sunt afisate ca reclamele link din adsense. Adica userul da click pe reclama abia la altreilea clic.
2. activand 1 click, face ca userul sa dea click pe reclama din primul click, asa ca posibilitatea de conversie este mai mare.

Daca aveti intrenari, postati mai jos.
 
Exact prin setarile alea ma jucam si eu, am activat si websearch, am ales layoutul Blue Streak ca arata mai bine, si in tabul Domain Info am creat un portofoliu in care am adaugat toate siteurile, si in tabul Keywords puteti seta o categorie in care se incadreaza domeniul si puteti seta un cuvant cheie care este cel mai important pentru domeniul respectiv, ba chiar puteti adauga si linkuri pe pagina respectiva, spre exemplu puteti pune linkuri de afiliere pe diferite siteuri, poate ajuta cu ceva.
 
Nu stricati banii pe domenii .eu si .ro ca nu se prea vand pe sedo, cel mai indicate sunt .com si .net scurte brandabile.
Nu e vorba sa le vindem ci sa scoatem bani din traficul de pe ele. Daca se vand, atunci e un bonus.
Cum spuneam si pe grup. Daca intr-un an scoti dublu fata de cat ai platit pe domeniu, atunci e super ok. Poate parea putin dar este o investitie buna si daca multiplici cu 100 de domenii sau cate ai, atunci la final de an se aduna o suma frumusica.

h95cJFt.png
 
Loading...
Back
Sus