Backup zilnic ca masura de siguranta pe external server

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Zilele acestea mai multi amici au avut probleme cu serverele , chiar si eu acum ceva timp si m-a lasta fara backup pentru ca aveam salvat totul pe server.

Nu trebuie sa te bazezi pe ce zice firma ca in final iti va da o mare palma peste fata pentru a te trezi.
Daca site-ul tau sta bine, e proiect serios si postezi zilnic atunci trebuie neaparat sa faci backup extern.

Majoritatea panelelor au optiunea de a salva extern backup generat.

Pentru asta puteti folosi un vps ieftin sau orice hosting foarte ieftin de 1 euro unde doar salvati fisierele backup generat si cand aveti probleme (sa speram ca nu) doar descarcati si faceti restore sau manual.

Eu am patit acum ceva timp cand s-a dus HDD la server si am pierdut tot, au fost site-uri unde continut postat de 10 ani s-a dus pe apa sâmbetei. Noroc am avut ca la roforum facusem prin minune un backup pe calculator cu o saptamana inainte, restul zero.

Exista scripturi care iti permit sa faci backup pe google drive cum este acesta Backup server files with Google Drive care este doar un exemplu.

Pentru o mai mare siguranta e bine sa faceti backup separat la bazele de date si va puteti folosi de acest script Script Backup baza de date mysql comand line

Sau intrati in fiecare zi si descarcati backup generat si mentineti in calculator pentru o perioada.

Indiferent ce metoda ati alege, trebuie facut zilnic backup.
 
Pentru wordpress eu folosesc All-in-One WP Migration
Cred ca este cel mai fast plugin de migrat un site wordpress.
Se poate scoata limita usor si una din metode din cate stiu e postat aici pe forum.
 
Loading...
Back
Sus