Backup server si database cu doar $7

Ovidiu Bokar

It's not a bug, it's a feature!
Administrative
Registered
Full Member
Majoritatea dintre noi avem aceeasi problema, cum facem backup la server automat si sa nu ne coste foarte mult. Pentru a simplifica procesul de backup eu folosesc GitHub unde plates $7 per luna pentru private repros. Astfel am creat fisierul backup.sh cu codul urmator:

Cod:
cd /var/www/
now=$(date +%d-%m-%Y)
mysqldump -uroot -pMYDBPASSWORD --all-databases > backups/"$now.sql"
git add .
git commit -m "automatic backup $now"
git push -f origin master

Deasemena am setat un cronjob care sa imi ruleze fisierul backup.sh in fiecare zi. Sper sa va fie de folos codul iar daca doriti mai multe informatii despre configurare, va recomand sa cititi mai mult la mine pe blog, unde am prezentat mai detailat cum sa configurati totul.
 
1. Face backup doar la db sau si fisiere?
2. Poti face script si pentru centos sau alte sisteme de operare?
3. Poti face configurare pentru google drive, dropbox, onedrive sau alte sisteme de backup.
4. Unii useri nu stiu sa ruleze multe comenzi in root. Asa ca poti face un fisier .sh care sa contina toate informatiile necesare.
gen:
user executa comanda
wget http://www.site.com/fisier.sh
chmode x fisier.sh
./fisier.sh

Odata rulata ultima comanda, fisierul sa indentifice ce os are userul si apoi sa faca singur toate setarile necesare pentru a rula.
Mai poti adauga o comanda de stop in caz ca userul vrea sa-l opreasca.
Ar ajuta mult un astfel de script. Mai ales daca lansat aici. :D
 
1. Face backup doar la db sau si fisiere?
2. Poti face script si pentru centos sau alte sisteme de operare?
3. Poti face configurare pentru google drive, dropbox, onedrive sau alte sisteme de backup.
4. Unii useri nu stiu sa ruleze multe comenzi in root. Asa ca poti face un fisier .sh care sa contina toate informatiile necesare.
1. Face db si fisiere
2. Daca ai bash script activat pe CentOS sau alt tip de OS iti va rula
3. Interesanta idea cu Dropbox, nu am incercat niciodata, dar pot sa incerc sa vad ;)
4. Cred ca am inclus totul in punctele 1-3 :D

@AlexH: ajuta raspunsul ?
 
Sa inteleg ca te intereseaza ideea de Dropbox ?
O varianta care este free. Sunt utilizator google drive, dar daca iti este mai usor pentru Dropbox, atunci fa scriptul pentru asta.
 
Indiferent de serviciul pe care il ai, pot face un fel de "instalation" dar atunci va trebuii sa specifici unde sa fie salvat si ce anume sa fie salvat :| mai simplu de atat nu pot face din cauza T&Cului de la ambele firme :)
 
Loading...
Back
Sus