Avionul care da internet gratis la toata lumea

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Facebook a facut astazi un test in Uk cu un avion care va oferi internet gratis oamenilor. Pentru inceput acest proiect vrea sa ofere acces la internet la cel putin 10% din populatia globului, adica la toti utilizatorii facebook.
Avionul va zbura la peste 18km si va afi alimentat de panouri solare. Avionul facebook vrea sa elimine problema infrastructurii, care face ca unii oameni sa nu poate avea acces la net.

Daca totul merge bine, se pare ca facebook va lansa acest proiect inaintea celor de la google care anul trecut au testat cu succes baloane meteorologice care permit accesul la internet cu viteza 4G.

Cine credeti va fi primul care va lansa acest proiect? Google sau facebook?
1622765_10101993038596471_3488963240604746636_n.jpg
 
Cred ca Google are mai multe sanse, cum spuneai.. se ocupa cu asta de mai mult timp. In caz ca nu vor fi primii, probabil vor astepta pana sa fie pregatiti 100%. Mie nu mi-ar parea rau insa daca ar trimite un elicopter cu laptopuri si tablete, daca tot ne dau internet sa ne dea si dispozitive cu care sa ne conectam. :D la cati bani valoram pentru ei si ce profituri au...nimica toata.
 
Cred ca Google are mai multe sanse, cum spuneai.. se ocupa cu asta de mai mult timp. In caz ca nu vor fi primii, probabil vor astepta pana sa fie pregatiti 100%. Mie nu mi-ar parea rau insa daca ar trimite un elicopter cu laptopuri si tablete, daca tot ne dau internet sa ne dea si dispozitive cu care sa ne conectam. :D la cati bani valoram pentru ei si ce profituri au...nimica toata.
Acum ma uitam la conferinta de presa facebook legat de acest subiect,. Este chiar interesant. De fapt tot proiectul F8 este in genul Scifi.
Si eu cred ca google va fi primul pentru ca este mai mult pentru oamenii de rand, fata de facebook care este mai mult pe partea de afaceri,

Pe romania nu o prea intereseaza aceasta stire pentru ca suntem pe locul 3 in lume la viteza la net si acoperire, dupa Singapore si UK. Aici ma refer la accesul populatiei la internet si nu ca afacere.
 
Ca e balon , avion sau doar o vrajitoare pe matura sa vina mai repede sa mai scapam de nervi atunci cand cade netul :) .
 
Ca e balon , avion sau doar o vrajitoare pe matura sa vina mai repede sa mai scapam de nervi atunci cand cade netul :) .
Iti imaginezi cum ar sa te afli in varful muntelui si sa ai net pe telefon?
Cred ca mai dureaza cel putin 1 an pana vom avea acces la asa ceva.
 
Nu prea imi imaginez asa ceva dar ma gandesc la bucuria celor care chiar nu au posibilitati sa aibe net si asa poate reusesc si ei sa fie mai fericiti ca au parte de ceva ce doar in vise aveau parte .
 
Loading...
Back
Sus