Audienta site Facebook!

PerSeuS

Well-Known Member
Registered
Full Member
Experienta mea cu noul meu site, care a fost dedicat pentru divertisment: bancuri.

M-am inscris intr-un grup de bancuri, totul ok pana aici. Dupa ce am postat un link pe grup spre un banc de pe site, au inceput problemele (bineinteles vizite pe acel link nimic, deci inscrierea in grup degeaba). A doua zi cand am postat pe pagina de facebook (tot cu acel site) reachul 55 maxim, in total 2-5 vizite. Azi am creat un site nou, am postat pe pagina de facebook si surpriza reach 1k-5k. Asa ca, va las pe voi sa trageti concluzia.

PS: Parerea mea este urmatorea, facebook-ul ii plin de oameni invidiosi, rai, etc... acum nu stiu daca penalizarea la acel site este permanenta sau doar cateva saptamani/zile, dar ii urez "numai de bine celui care a dat report"!!!
 
Stiu si eu pe cineva cu aceiasi problema. A trebuit sa schimbe doua domenii pentru a reveni din cauza la acest invidiosi, apoi se adauga si regulile tampite de la facebook
 
chiar nu pot sa inteleg, de unde atata invidie la altii... de parca am facut miliarde de pe grupul ala :D... cred ca acesti oameni nu au alta treaba, decat sa stea la panda sa faca treburile astea...
 
Pai hai sa ne gandim si la urmatorul lucru.
1. faci un grup si reusesti sa-l urci foarte sus, numar de membri, coment, like, share, etc
2. acum vin eu si incepe sa postez link mele la tine pe grup si poate chiar primesc mai mult angajament. Ce faci?
3.sunt admini de grup care cer intre 100 si 700 ron per postare. Personal as plati fara problena daca stiu sigur ca mi-ar aduce 100k trafic real pe site.
4. depinde de orientarea poltica. Daca ai postat udeva cu acel cont despre situatia politica si nu esti cu majoritatea, atunci iti vei lua raport la orice link. Stiu asta din propria experienta.
 
Nu cred ca este vorba ca i-am luat vizitatori, cum am spus nici macar 1 nu a intrat pe link... daca chiar era pana acolo trebuia sa imi trimit mesaj sa ma anunte. Nu crezi ca asa era normal sa faca? Sau macar sa aibe reguli cum ca nu este voie sa distribui link....
 
daca chiar era pana acolo trebuia sa imi trimit mesaj sa ma anunte
Ce am spus este doar un exemplu, insa in 99% din cazuri este de vina facebook care iti reduce audienta dupa cum vrea inima lui. Pentru a intelege cum functioneaza si schimbarile care trebuie sa le aduci, urmareste paginile mari sa vezi ca isi schimba periodic tipul de postare si continut.
 
nu neaparat este penalizare,ci e posibil ca postarile sa se raporteze automat pe grupuri cand postezi cu acel domeniu si sa nu le afiseze la membri pana nu sunt aprobate de admini, verifica dupa alt cont daca postarea este activa pe grupurile unde postezi cu acel domeniu,iar daca se vede si de pe alt cont inseamna ca e penalizat domeniu pt spam,clickbait ori fake news...
 
Sa va povestesc cum e la mine, postez undeva la cam 17 pagini pe zi a cate 2 postari pe fiecare, la unele pagini reach ul e foarte mare la altele nu, si am observat ca asta se intampla dupa un anumit timp, de exemplu la inceputul lunii merge prost iar la jumatatea lunii imi intra vizite foarte multe, cred ca e un fel de limita de la facebook, pentru ca mie cam in fiecare luna mi se intampla asta. Mentionez ca folosesc acelasi domeniu de peste 1 an de zile. Iar pe grupuri am observat ca difera foarte mult de pe ce cont postezi si nu neaparat link-ul. Inainte tineam sa cred ca e de la domeniu, dar acum tin sa cred ca e de la contul de fb, pe unii useri ii baneaza.
 
Sa va povestesc cum e la mine, postez undeva la cam 17 pagini pe zi a cate 2 postari pe fiecare, la unele pagini reach ul e foarte mare la altele nu, si am observat ca asta se intampla dupa un anumit timp, de exemplu la inceputul lunii merge prost iar la jumatatea lunii imi intra vizite foarte multe, cred ca e un fel de limita de la facebook, pentru ca mie cam in fiecare luna mi se intampla asta. Mentionez ca folosesc acelasi domeniu de peste 1 an de zile. Iar pe grupuri am observat ca difera foarte mult de pe ce cont postezi si nu neaparat link-ul. Inainte tineam sa cred ca e de la domeniu, dar acum tin sa cred ca e de la contul de fb, pe unii useri ii baneaza.
---

pe grupuri e penalizare in newsfeed ,spam la postari si raportare postari pe grup de nu le afiseaza la membri...
 
test nou: cumparat domeniu nou + gazduire noua... tot asa penalizare direct, fara sa fac nimic... daca postez cu un site gratuit .blogpost.ro merge perfect.... unde pot sa trimit mesaj sa le pot da sa mance ceva... ca deja ma dispera.... imi tot cumpar domeniii pentru c*** lor de platforma
 
test nou: cumparat domeniu nou + gazduire noua... tot asa penalizare direct, fara sa fac nimic... daca postez cu un site gratuit .blogpost.ro merge perfect.... unde pot sa trimit mesaj sa le pot da sa mance ceva... ca deja ma dispera.... imi tot cumpar domeniii pentru c*** lor de platforma

testeaza ti postarea cu doua conturi,cu unu postezi si cu altul verifici prin link postarea, probabil ti se auto raporteaza si atunci nu este afisata la niciun membru...
 
Deci am dat like pagini de pe contul iubitei... am distribuit bancul ... si dupa 3 secunde i-a aparut in feed postarea.... ce pot intelege prin asta?

Plus de asta au aparut si celelate linkuri postate cu noul domeniu...

Oare sa nu mai fie problema?
 
Ultima editare:
Deci... dau cu un cont like la pagina iar cu altu postez?
Asta e un truc vechi.
Pe un cont dai share la link pe pagina ta, iar pe alt cont care nu are treaba cu pagina ci doar like dai share unde vrei tu.
 
testeaza ti postarea cu doua conturi,cu unu postezi si cu altul verifici prin link postarea, probabil ti se auto raporteaza si atunci nu este afisata la niciun membru...

nu inteleg ce zici,era vorba aici ca nu ai trafic la postarile in grupuri si ca zici ca le penalizeaza,tu zici acum ceva legat de pagina
 
Se pare că orice poză/video cu link sunt penalizate, încearcă să pui fără link până strângi ceva like
 
Loading...
Back
Sus