Au scazut interactiunile per postare

BGD1337

Active Member
Registered
Full Member
Salutare, de ceva timp am promovat un produs pe facebook, insa de circa doua saptamani, interactiunile au scazut enorm. Ca sa va faceti o idee, va las doua poze mai jos.

3574

Ca mai apoi, la urmatoarea campanie sa ajung la asta

3576

Deci eu inainte cu 150 de lei obtineam 1k interactiuni, iar mai apoi cu 1000 lei abia am reusit sa ating 1k.
Postarea este aceeasi, cand se termina campania repromovam postarea respectiva.
 

Atașamente

  • 2.png
    2.png
    3,1 KB · Vizualizări: 27
pai e si normal. asa functioneaza facebook ads. in timp daca vede ca ceva functioneaza iti creste costurile pentru publicitatea facuta la ei pe platforma, plus ca sunt o gramada de persoane care au inceput sa foloseasca facebook ads, deci advertiseri mai multi pe aceeasi balta de peste, deci cost cpa mai mare.

e bine ce ai obtinut tu acolo, daca incerci sa utilizezi fb ads pentru statele unite pai costul trebuie facut x 10/ x20, pe unele tipuri de reclame am vazut x50 diferenta.

chiar daca e cea mai lenta metoda, tot traficul organic pe site ramane cel mai bun si cel mai putin costisitor, parerea mea.
 
chiar daca e cea mai lenta metoda, tot traficul organic pe site ramane cel mai bun si cel mai putin costisitor, parerea mea.
Ăsta e un mit. Știu cazuri cînd prima pagina e plină de reclame adwords iar dacă ești pe #1 organic tot nu primești trafic fiind foarte puțin vizibil - spre deloc. Sunt nișe în care sunt și 10 reclame adwords pe prima pagină iar #1 e de fapt locul 1 din pagina 2. Ceea ce înseamnă 0 rezultate...organicul moare pe zi ce crește...
 
Ăsta e un mit. Știu cazuri cînd prima pagina e plină de reclame adwords iar dacă ești pe #1 organic tot nu primești trafic fiind foarte puțin vizibil - spre deloc. Sunt nișe în care sunt și 10 reclame adwords pe prima pagină iar #1 e de fapt locul 1 din pagina 2. Ceea ce înseamnă 0 rezultate...organicul moare pe zi ce crește...
Asta confirm si eu, chiar mă gandeam la asta acum cateva zile cand am făcut o căutare pe desktop si mobile iar prima pagina era plină de reclame, la alt termen numărul 1 era ascuns undeva intre poziția 6 si 7 , restul fiind reclame.
Acum cateva zile am citit mai multe articole si studii unde arata ca google livrează cu 40% mai putin trafic organic fata de 2018 si procentul pentru anul viitor se preconizează sa fie mult mai mare.
 
Presupun că ai folosit aceiași poza/text nu??
Este recomandat sa folosești diferit pentru fiecare campanie si sa schimbi criteriile.
Da, aceeași reclama de fiecare data, dar ideea e ca, mai o pagina, același produs, pentru alta tara, și acolo tot la fel scăderea asta.
 
Legat de ce se s-a discutat mai sus. Eu am tendinta sa aleg mereu pe google site-urile care au ajuns acolo organic, mi se par mult mai relevante pt. ceea ce caut eu. Asa ca daca sunt 7 reclame si primul site organic e al 8-lea, eu pe ala intru, nu bag in seama reclamele ...
 
Loading...
Back
Sus