Au fost alegeri in Romania?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Au fost cumva ceva alegeri in ultimele zile in Romania?
Am auzit asa prin surse ca au fost si mi se pare foarte ciudat pentru ca postacii nu au zis nimic de asta. Daca au fost e ciudat tare cum nu a fost razboi pe facebook.

Ma poate ilumina cineva? :D :S
 
Au fost alegeri locale parţiale în 49 de localităţi. (5 municipii, 9 oraşe şi 35 de comune)
 
Au fost alegeri locale parţiale în 49 de localităţi
Cum adica partiale? ce au ales?
Este prima oara cand se face in acest stil?
Parca alegerile locale erau cele pentru primari si consilieri nu?
 
Cum adica partiale? ce au ales?
Este prima oara cand se face in acest stil?
Parca alegerile locale erau cele pentru primari si consilieri nu?
Alegerile au fost făcute ca urmare a demisiilor unor titulari, situatiilor de incompatibilitate, invalidarii mandatelor, decesului sau aplicarii unei pedepse privative de libertate. Ştiu că, Craiova a fost câştigată de PSD şi Târgu Jiu de PNL. Presupun că pentru toate aceste localităţi guvernul a ales o dată comună pentru ocuparea locurilor disponibile.
 
Multumesc frumos de raspuns. Nu inteleg de sau cheltuit alti bani cand se putea merge pe interimat pana la noile alegeri oficiale.
Probabil locurile libere erau atât de importante încât fiecare dintre localităţi aveau nevoie de acel personal. După lege cei condamnaţi pentru diferite infracţiuni nu-şi mai pot continua mandatul. Presupun că în Dolj sau Târgu Jiu aveau nevoie de un primar...
 
După lege cei condamnaţi pentru diferite infracţiuni nu-şi mai pot continua mandatul
Stiu asta, pentru ce exista vice primar? Conform legii vice primarul ocupa functia de primar pana la noile alegeri.
In fine... e destul de ciudat ca sau facut alegeri doar pentru anumite localitati.
 
Stiu asta, pentru ce exista vice primar? Conform legii vice primarul ocupa functia de primar pana la noile alegeri.
In fine... e destul de ciudat ca sau facut alegeri doar pentru anumite localitati.
Aici fiecare are un interes. Mă întreb totuşi, cum a putut pierde PSD după 17 ani consecutivi Târgu jiu dar câştigă Craiova.. ?
 
Mă întreb totuşi, cum a putut pierde PSD după 17 ani consecutivi Târgu jiu dar câştigă Craiova.. ?
Nu am idee. Eu cred ca a fost un test pentru a vedea fiecare cum stau si a face strategia pentru viitoarele alegeri.
Stiu pe cineva din Craiova care moare ca a castigat PSD primaria. :D
 
Nu am idee. Eu cred ca a fost un test pentru a vedea fiecare cum stau si a face strategia pentru viitoarele alegeri.
Stiu pe cineva din Craiova care moare ca a castigat PSD primaria. :D
Îmi dau seama, eu nu prea ţin cu nici un partind. Dacă ar fi posibil, la fel ca religia .. mi-aş inventa eu ceva al meu :)). Cu siguranţă cei din PSD vor să cucerească uşor, uşor .. Dar ce înseamnă Transilvania, e greu de cucerit de ei..
 
Stiu pe cineva din Craiova care moare ca a castigat PSD primaria. :D
Da eu sunt ala dar nu mor .. sa stii .. a fost un vot impotriva clasei politice . Nici 20% nu au venit la vot .. Craiova ramane cu PSD si ma bucur . Chiar trebuie saracit de tot .. crescut numarul de asistati sociali , chiar este nevoie de pomeni electorale (vezi pana in alegeri cu 2 saptamani au dat plase la cei necajiti) .. deci nu sunt stresat ..
 
Loading...
Back
Sus