Ati auzit de Intel CPU backdoor?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Dupa ce citesti informatiile despre Intel CPU backdoor stai si te gandesti ca degeaba te mai chinui sa te securizezi si bani cheltuiti pe antivirus, programe de securitate, etc.
Totul este fara rost pentru ca exista alte metode de spionare, full acces la device de care nici nu stiai.
Conform informatiilor online se pare ca atacati sunt in special cei care fac minare, dar asta nu inseamna ca al tau calculator nu are CPU backdoor.

Ce este si mai interesant e faptul ca poate avea acces si folosi acel device chiar daca este oprit. Atat timp cat este conectat la priza sau are baterie, se poate folosi fara probleme. Spiona, minare, procesare si ce le mai trece lor prin cap.

Asa ca de acum cand nu folosesti calculatorul e recomandat sa-l scoti din priza si chiar bateria daca este laptop. Problema la telefoane si tablete e ca nu poti scoate bateria si asta a fost bine gandita.
Sper sa nu va speriati prea tare acum, pentru ca nu vreau sa va am pe constiinta. :D
 
Eu am din ce in mai tare impresia ca tehnologia asta inteligenta este facuta sa ne spioneze. Telefoane smart care pot fi folosite ca microfoane, televizoare smart care iti pot filma prin dormitor si sufragerie sau cind iti f*** amanta sau nevasta.
Ei spun ca aceste tehnologii sint facute sa ne usureze viata, dar nu e chiar asa.
 
Orice lucru din aceasta lume este multi functional. Totul depinde de cine este folosit si ce scopuri are. :D
Uite un exemplu simplu:
Am acces la conturile de facebook a multora de aici (pentru ce mi le-au dat ei :D) dar nu am accesat niciodata contul pentru interese proprii. Dar este o persoana de aici pe forum care ar fi tras de ele la maxim. :D

Te bucuri cand google iti afiseaza reclama facuta de tine exact celui interesat dar nu iti place ca salveaza si analizeaza orice faci.
Te bucuri cand iti pierzi telefonul sau iti este furat si cu ajutorul la find my phone il gasesti, dar nu iti place cand iti stie orice miscare si pozitiie
Te bucuri cand politia iti gaseste persoana draga data disparuta cu ajutorul tehnologiei, dar nu iti place cand te urmareste pas cu pas....

Mereu vor fi persoane de gen care profita la maxim de orice oportunitate.
 
asa e.
 
Ii spune ... securitate in schimbul libertatii.
Este un compromis actual care pune multe semne de intrebare.
Acum ... legat de topic ...
Am invatat acum ceva ani sa-mi configurez propriul server de e-mail. Era un calculator in care am forjat ceva RAM-i si ceva HDD-uri si l-am numit server. Am configurat totul si teoretic trebuia sa mearga. Am aflat insa ca trebuie sa vorbesti la ISP-ist sa iti deblocheze portul 25.
Daca nu iti criptezi mesajele, toate mesajele tale le vede si ISP-istul, mai ales ca intrii in "lista neagra" a celor cu portul 25 deblocat.
Am trecut peste asta si am mers mai departe, am creeat contul 1, contul 2 etc si am observat ca pot face reguli astfel incat orice primeste sau trimite acel server de mail sa se adune intr-o casuta "reziduala".
De asemenea am mai observat ca daca sunt "smecherul" sistemului (root) pot vedea toate mesajele fara nici o exceptie.
Acum ... vreti sa am eu incredere in Google care spune ca ce scrie in mesajele mele stiu doar eu ? LOL.
Partea urata este urmatoarea :
Vor fi folosite aceste atacuri teroriste, vor exista voci care vor cere mai multa securitate - si nu vor fi voci obiective ci voci de media si de oameni speriati - si vor intra astia cu cenzura in internet. Vor pune lacate pe multe ... Uitati-va doar la declaratiile celor de la Twitter care a inchis nustiucate conturi, sau la cei de la FB care blocheaza in timp real postarile la cea mai mica reclamatie etc ...
Intunecate vin vremurile pentru internet !
 
Vor fi folosite aceste atacuri teroriste, vor exista voci care vor cere mai multa securitate
IN uk deja se face asta. Vor sa cenzureze interntul la greu, care deja este foarte cenzurat si nici unele sisteme de proxy, vpn nu functioneaza. La fel tot in numele securitatii au in plan de cativa ani sa forteze lumea pentru a instala CCTV in propria casa, adica in fiecare camera, etc.
Daca totul e in numele securitatii la ce instaleaza Intel si alte firme de gen hardware backdoor?
 
Asta cu procesoarele intel este veche. Eu stiu ca a fost si un scandal pe aceasta tema insa ca orice subiect de acest gen apare odata face lumea foc si apoi se stinge subit pentru ca interesele sunt eeeeenorme :)
De ce nu ar face?
De ce Windows ar lasa gauri in sistemul lor de operare?
De ce APPLE nu ar securiza mai bine sistemul lor de operare?
Am vazut cu ochii mei un programel care a scos dintr-un IPhone poze facute cu foarte mult timp in urma, sterse de ani de zile din telefon. A scos, mesaje, note, contacte ... tot ce a vrut el sa vomite a dat afara, asa mult rau a facut programelul ala.
Am vazut cu ochii mei om care se aseaza la masa cu un laptop si trimite SMS-uri de pe telefoanele trecatorilor ... exploatand hibe
ISP-istii stiu tot ce se transfera si sunt obligati de autoritati sa pastreze acele date.
Samsung are in TOS faptul ca ei se uita oricand au ocazia la tine in casa si te si asculta cand vor mushii lor pentru ca asa merg lucrurile in lumea asta cand ai un SMART TV care iti poate arata cat de MARE esti ca iti cumperi asa ceva si cu banii tai te lasi supravegheat CONTRACTUAL (acel TOS este contractul ce nu are nevoie si de semnatura)
Astia de la Intel, au avut intentia de a face un fel de failsafe, cel putin asa au spus, ca au lasat usita pentru diagnosticare ... etc ... pentru a-si perfectiona modelele ulterioare de procesoare.
Daca stai sa te gandesti ... daca lucrezi cu albine te mai manjesti si de miere, logica ar fi obiectiva insa ... nu avem de unde sa stim ce date colectau ... asa cum habar nu avem de date colecteaza FB-ul, Microsoft, Google, Apple, Samsung etc. Prostia este ca noi, astia care consumam tehnologie, suntem cei care acceptam conditiile de utilizare si mai si platim pentru asta :)
 
Problema nu este la colectarea de date, care o face oricine, ci iti poate folosi calculatorul fara sa fie deschis, poate copia orice, mina, accesa, face atac ddos, orice vrea muschii lor.
Daca ai avea optiunea sa opresti, dezinstall, delete, ar mai fi ceva, dar nu exista si daca incerci iti rupe calculatorul in bucati.

Protocolul s7 la care in mode normal are acces doar guvernul si operatorul direct de telefonie. Acest protocol poate vedea orice, stii exact unde esti, acces la device tau si ce le mai trece lor prin cap.
A fost un scandal acum cativa ani cu vodafone care spunea ca nu poate localiza telefoane furate pentru ca nu dispune de aceasta tehnologie. Mai tarziu sa aflat ca de fapt vodafone este mana in mana cu hotii de telefoane pentru a face clientul sa cumpere altul nou, plus dovada ca prin protocolul s7 pot afla in cateva secunde exact unde se afla telefonul, chiar daca acesta este inchis.
 
Loading...
Back
Sus