Atentie - Scam la benzinarie cu talon Fals

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am vazut aceasta postare acum cateva minute pe facebook. Atentie mare pentru cei care lucreaza in benzinarii.

Mesajul de pe facebook:

ATENTIE!!!! Nu va lasati pacaliti!
Doi indivizi circula prin diferite benzinarii cu un BMW X6 gri cu nr.de imatriculare GL 24 AVA si alimenteaza iar cand trebuie sa achite carburantul se adreseaza persoanei care presteaza servicii pe platforma respectiva cu replica:
"Am doar 100€. Ai cumva sa imi schimbi?"
Mai mult ca sigur si bacnota e falsa si daca respectivul angajat rezufa sau nu are sa schimbe bacnota,schimba replica cu una mai credibila:
"uite iti las talonul masini ca si garantie.Ma duc pana la cel mai apropiat Exchange si ma intorc sa achit.Dureaza maxim 10 min".DAR!!!!!!!!! Talonul respectiv e o copie bine facuta dupa original.Greu de deosebit.Dupa aceea indivizii dispar fara urma.Eu cunosc o persoana care a patit-o de pe urma lor si acum tre sa achite din buzunarul sau paguba.Da-ti Share sa ajunga cat mai departe postarea astfel incat sa nu se mai lase pacalite persoane nevinovate.Atat in benzinari cat si in alte magazine.
12548866_906600016055181_4892353651769283137_n.jpg


 
Personal mi se pare mai mult propagandă după share-uri. Păi dacă individul vine cu talon fals și cu bancnote false voi vă dați seama că ”așa zisul angajat” face plângere la poliție? Înfățișare(portret robot) + că are deja datele respectivului de pe talon + camere foto care există în orice benzinărie. Câte d-astea faci până să te salte?
Chiar nu cred! Altă metodă de a strânge share-uri!
 
Chiar nu cred! Altă metodă de a strânge share-uri!
Postarea este foarte reala si nu e este facuta pentru share/like/etc.
Am preluat postarea la mine pe pagina pentru ca ziarul respectiv are obiceiul sa stearga postarile dupa o vreme.
Dar na... fiecare trateaza cum doreste stirea.
 
Postarea este foarte reala si nu e este facuta pentru share/like/etc.
Am preluat postarea la mine pe pagina pentru ca ziarul respectiv are obiceiul sa stearga postarile dupa o vreme.
Dar na... fiecare trateaza cum doreste stirea.
Nu mă refeream la tine Alex, ci la ziarul respectiv. Eu așa zic că scoate știri d-astea bombă să-și crească audiența. Mi se pare ireal ca o persoană să se ducă la 100 de benzinării cu aceeași metodă și polița să nu-l salte. Vorbim totuși de o infracțiune și culmea e ca și cum ai fura de la cineva după ce îl saluți ca să te vadă bine cum arăți =)))
 
ci la ziarul respectiv
Man nu am idee. Am postat exact mesajul care l-am gasit fara sa-l alterez. La cate metode de scam sunt in ziua de astazi, nu ar trebuie sa ne mire astfel de metode.
Daca se dovedeste ca este doar o gluma proasta, atunci imi cer scuze ca am dus lumea in eroare. :D
 
Faza cu alimentatul si lasatul actelor in benzinarie e ceva normal. Sa alimentezi si sa fugi direct, e tare. Asteptam un amic sa isi cumpere tigari si ma uitam la unul cu un bmw vechi. Alimenteaza full, spala geamurile, frumos cu hartie sa nu curga jegul pe caroserie, se sterge pe maini, se urca in masina si vummm...cu cei de la pompe alergand dupa el. Fara nici un stres.

Pe toti ii prind politia si ajung sa plateasca benzina + amenda pentru ce au facut. Nu sunt cei de la benzinarie vinovati si mie mare mirarea ca a pus sa plateasca pe casier.

La OMV poti lasa talonul si sa revii maixm 24 de ore cu banii. La Mol nu te lasa sa pleci.
Fiecare benzinarie are modului lui de a solutiona problema, dar orice ar fi, combustibilul tot va fi platit.

Cred ca rare sunt cazurile in care chiar nu il gaseste pe respectivul care a plecat fara sa plateasca.
 
Loading...
Back
Sus