Atentie la configuratiile desktop/laptop super bune la pret foarte mic

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Saptamana trecuta un amic mi-a cerut ajutorul pentru a cumpara un laptop. A gasit un laptop cu i7 cpu, 32gb ram, 1Tb hdd la pretul de 350£, mana adoua. Unul nou la aceiasi configuratie aici costa peste 2500£.
La magazin am intrebat vanzatorul daca pot umbla pe el putin pentru a vedea cum se misca. Pentru configuratia care o avea se misca mai greu decat al meu, unde al meu are de 4 ori mai putin ram.
Apoi dupa ce am analizat putin am vazut ca cpu este din prima generatie de i7, ram-ul avea o frecventa de 667.
In final am decis ca nu merita, plus vanzatorul desi este la un magazin de IT nu a stiu sa imi raspunda la intrebari.
Nu este prima oara cand vad astfel de oferte care sunt foarte atractive dar in realitate nu merita efortul si banii.

Una din metode este sa cautati online numele la procesor sa vedeti din ce generatie este, pret,specificatii, etc. Apoi puteti cere sa instaleze sau o faceti voi la acest program http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html care arata specificatiile reale la configuratie pentru a vedea exact ce are. Nu poate refuza acest install pentru ca nu face rau la laptop sau desktop, iar daca vanzatorul stie cat de cat despre IT, va stii despre acest program. Daca refuza, atunci recomandarea mea este sa plecati.

Pe langa cpu si ram, acordati atentie si HDD, pentru ca unele firme folosesc versiuni foarte vechi care au viteza de citire si scriere foarte mica, lucru care nu te ajuta cu nimic, chiar daca ai o gramada de RAM sau Core.

Asa ca aveti grija.
 
Loading...
Back
Sus