[Asa nu se face] prezentare afacere online

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am mai scris despre asta, cum se prezintă o afacere noua sau veche in mediul online.
Aici voi oferi un exemplu cum nu se face.

Ieri un user s-a înregistrat aici pe forum. Totul bine, si-a facut profilul bine cu poza mișto, tot ce trebuie.

  1. A cautat topicuri pe forum care erau pe nisa lui. Asta e un lucru bun.
  2. Ce nu a ținut cont a fost vechimea la unele topicuri care e posible si în cele mai multe cazuri nu mai sunt de actualitate, exemplu topic vechi de 5 ani.
  3. Pentru orice admin la un forum cand cineva dezgroapă topicuri foarte vechi este o alarma, asta sigur e spamer.
  4. Cand postezi la orice topic încearcă sa nu repeti același răspuns la toate, fii puțin creativ pentru ca iti vei lua ban imediat. Asa a făcut acesta ieri, același mesaj peste tot.
  5. Nu posta imediat oferta sau site tau. Sunt forumuri care permit acest lucru insa majoritatea nu. Așteaptă si tu cel puțin o săptămână si in acest timp contribuie. Am făcut un topic unde un tip nu si-a prezentat niciodată oferta public, adica sa spuna asta e site meu si asta fac, ci doar cand a fost nevoie a zis numele la site fara extensie si nimic altceva. Cautati sa vedeți.
  6. A făcut prezentarea standard, copy paste postata si pe alte zeci de forumuri. Acum tu ca si client, vezi postarea si înainte de toate faci o căutare pe Google dupa nume sau titlul. Găsești zeci sau sute de posturi la fel si un procent foarte mare unde userul care a postat a primit ban. Vei mai cumpăra sau vei uita pur si simplu de aceasta?
  7. Site facut pe genunchi in 5 minute unde nu funcționează nimic. Înainte sa iau o decizie am vizitat site acestuia. O thema Wordpress unde nici un link nu funcționa. Register, contact, detalii si ce era acolo. Pai cum puii mei vii si prezinti un serviciu care conform tie este profi cand tu nu ai nici măcar site de prezentare funcțional? Cred că decizia de al bana i-a adus un beneficiu in final, asa nu mai vede lumea site lui.

Prima impresie contează foarte mult si daca nu ai făcut o impresie foarte buna atunci la revedere munca, afacere.

Acum vei spune da uite ca filelist ii doare undeva de design si le merge bine. Ei bine e cu totul altceva.
Tin minte ca au fost cateva articole pe aceasta tema pe site de renume din domeniu, unde discutau despre filelist care are un design foarte vechi si naspa, insa le merge foarte bine si toti se întrebau cum.

Pai e chiar foarte simplu, tu mergi acolo pentru informații, surse si te doare undeva daca arata 1989 sau 2023, plus sunt nise total diferite. Ei nu iti cer bani sau sa folosești serviciul lor ci iti oferă informații din abundență si la final tu decizi daca se merita să-i folosești si chiat sa faci o donație.
 
Loading...
Back
Sus