Aplicatiile de clean o mare teapa

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Din greseala am vazut ca totul e de fatada si nu fac nimic aceste aplicati, chiar daca aveam suspiciunile mele de mult timp.
Acum cateva zile am instalat un app pentru a curata telefonul, dar cu cateva minute inainte ma uitasem la storage atat pe tel cat si card sa vad cat am ocupat. Am instalat app, dat curatare unde mi-a spus ca sunt peste 3.7GB fisiere de steres, am dat delete si am mers iar la storage sa ma uit. Surprize, surprize, totul era la fel, valoarea la spatiul ocupat nu a scazut nici pe card si nici pe telefon cu 3.7GB.
Am scos cardul si verificat pe laptop sa vad cat spatiu are ocupat pentru a fi sigur, dupa care am executat iarasi clean cu appp, unde mi-a spus de aceasta data ca sunt 2.2Gb fisiere de sters. Va dati seama ca valorile erau la fel.

Asa ca am testat si alte aplicatii de gen, unde rezultatul este la fel, mai ales la cele care spun ca iti maresc viata la baterie. Ii dau acolo optimizare: Viata la bateria dvs a fost marita cu 30 minute, nu e mult dar uneori poate face diferenta. Merg in setari la baterie si vad cat timp mai am pana se inchide, apoi deschid app si fac aceiasi optimizare la baterie, unde de aceasta data imi spune ca 35 minute, insa cand ma uit la baterie in setari nu vad nici macar o schimbare.

Concluzia.
Toate spun ca fac aceste lucruri pentru a le mentine instalate si afisa reclame, insa in realitate telefonul tau va functiona mai bine fara ele.

Cine este dispus poate face acelasi teste sa vedem ce rezultate primeste.
 
eu folosesc Clean Master, sincer nu am verificat niciodata daca elibereaza storage sau nu, voi fi mai atent pe viitor
Uqdate: am făcut o verificare cu Clean Marter, rezultatul:
Screenshot_2018-01-03-13-39-59.png Screenshot_2018-01-03-13-39-13.png
 

Atașamente

  • Screenshot_2018-01-03-13-38-32.png
    Screenshot_2018-01-03-13-38-32.png
    103,8 KB · Vizualizări: 5
Ultima editare:
Pe vremea cand aveam Android, foloseam si eu... aplicatia: GO Cleaner & Task Manager dar imi functiona. Acum nu stiu daca mai e ca atunci..
 
Loading...
Back
Sus