Aplicatie Radio cu toate posturile de radio din lume

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acum aproximativ o ora am terminat de publicat aplicatia radio unde gasiti sau mai bine spus, veti gasi toate posturile radio din Romania, Spania, Franta, UK, America si multe altele.
Aplicatia iti permite sa asculti postul de radio cu ecranul inchis sau cand esti in alta aplicatie. Are doar 3.5mb aplicatia, iar consumul de date este in functie de radio, la baterie in testul meu pe tableta dupa 5 ore de rulat arata zero.


Legat de consumul de date cum credeti ca e mai bine?
128kbps care se considera real time sau 32/64kbps pentru un consum mai mic?
In acest moment majoritatea la posturi sunt trecute cu 128kbps.


Daca doriti o puteti instala de aici https://play.google.com/store/apps/details?id=com.roforumnet.onestopradiosilvia
Dupa install va rog sa postati o recenzie de 5 stele, iar daca considerati ca nu merita 5 stele v-as ruga sa nu postati.


Daca aveti un post de radio va rog sa imi dati adresa aici sau pe privat pentru a o adauga.

Doresc sa multumesc pe aceasta cale lui @catalinx3006 pentru ajutorul acordat.
One Stop Radio Silvia (1).jpg
 
Daca radio tau nu este pe shoucast si vrei sa-l bag in lista urmeaza pasii de mai jos.

1. faci un folder la tine pe site gen live sau il numesti cum vrei tu
2. in folder adaugi un fisier index.html
3. in acest fisier adaugi codul de mai jos
Cod:
<video controls="" autoplay="" name="media"><source src="link catre radio tau" type="audio/mpeg"></video>
4. imi trimiti link catre acest folder


Pentru a adauga un radio am nevoie de urmatoarel date:
1. nume radio
2. logo - img pentru radio
3. url catre radio
 
Nu se poate adauga mai multe posturi de radio din romania dintre cele mai importante, Zu, virgin etc..?
Ba da, la asta lucrez acum.
Problema este ca cele enumerate de tine ruleaza pe icecast care face mai greu pentru mine implementarea, dar am gasit o solutie care am postat mai sus.
Le voi adauga la mine pe fiecare si apoi in aplicatie.
 
Sunt 52 posturi radio din Romania acum si daca timpul imi permite mai adaug astazi inca 200. Apoi urmeaza sa adaug din alte tari.

Posturile care emit peste 128kbps adaug langa nume pentru a stii cate date vei consuma daca esti pe mobil. Majoritatea sunt pe 64 dar sunt destule si pe 128.

Multumesc pentru feedback si recenzii. Ajuta foarte mult.
 
Loading...
Back
Sus