Apel contra cost

xDaniels

Member
Registered
Banned
Am fost sunat azi pe la ora 22 de numarul asta +372 5312 9195 de Estonia. Din curiozitate am raspuns dupa aproximativ 2 secunde a inchis. Am cautat imediat pe net si am dat peste zeci de oameni care au fost sunati de numarul asta si care spuneau ca au fost supra taxati cand au raspuns. Am verificat si eu si am ramas fara 60 de centi pentru ca atat mai aveam. Imi imaginez daca aveam abonament. De unde oare or avea numerele? Aveti grija...
 
Este la moda asta cel putin aici in Uk cat si in Spania. Niciodata nu raspunde la astfel de numere. Sunt cazuri au luat toti banii din telefon/sim, chiar daca apelul este pentru 2 secunde.
Acelasi scam se face si prin mesaje sms. Daca primesti sms ciudat nu-l deschide pentru ca esti taxat.

De unde oare or avea numerele?
Cum exista url scraper asa exista si pentru numere de telefoane. Plus mai poate fi un bot care suna automat la numere random si cine raspunde este taxat.
 
Eu am fost sunat acum de +7523770000 si fara sa ma uit am raspuns. Vorbeau in araba sau ceva de genul.
M-am logat in cont sa vad daca am fost taxat dar trebuie sa astepta o ora pana se actualizeaza ultimul apel.
 
de ce este posibil asa ceva
Pentru ca se poate. Oricine care are cunnostintele necesare ar face la fel. In general sistemele pentru apeluri unde cel sunat plateste, trebuie sa existe acordul verbal sau sa apase o tasta daca accepta sau nu.
Sunt softuri care pacalesc sistemul si te taxeaza cand raspuns.

Am instalat acum cateva zile un joc pe tableta si antivirusul m-a atentionat imediat ca are sistem ascunde sunat sau trimis sms la servcii de supra taxa, plus sistem de minare.
Iar acel joc are cateva milioane de descarcari.
 
Nu permite dar dupa ce este urcata applicatia se poate cere update sau modifica fisierele, mai ales daca acestea comunica cu un server extern.
 
xDaniels o sa scriu aici ca vad ca esti la curent cu Blacklist. Ai drept la replica pentru site-ul vandut(teapa care mi-ai dat-o) si contul 2parale pe care l-ai fraudat si acum refuzi sa raspunzi. Te anunt ca miercuri cel tarziu o sa depun si o plangere pentru inselaciune la politie in privinta asta daca refuzi sa rezolvi situatia. In decursul zilei de maine o sa povestesc intr-un post separat toata istoria
 
xDaniels o sa scriu aici ca vad ca esti la curent cu Blacklist. Ai drept la replica pentru site-ul vandut(teapa care mi-ai dat-o) si contul 2parale pe care l-ai fraudat si acum refuzi sa raspunzi. Te anunt ca miercuri cel tarziu o sa depun si o plangere pentru inselaciune la politie in privinta asta daca refuzi sa rezolvi situatia. In decursul zilei de maine o sa povestesc intr-un post separat toata istoria
Muta postul aici http://www.roforum.net/forums/useri-persoane.95/ si probeaza cele spuse
 
Loading...
Back
Sus