AnTuTu vs droid info

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Droid info cred ca stiti ce este si e posible sa fi utilizat cel puțin odată.
AnTuTu este același lucru insa facut de chinezi.

Acum o luna am comandat un smartphone ieftin (94€) pentru un client cu 6gb ram, 128gb storage, android 10, 5g, full HD, etc. Asta scria in descriere. Cum clientul la ales nu puteam spune nimic, la final daca nu merge e problema lui.

A ajuns telefonul chiar foarte repede, in mod normal imi ajunge in 14-20 zile insa aceasta a ajuns in 6 zile.

Telefonul l-a desfăcut in fata mea si testat. Imediat mi-am dat seama ca este imposible sa aiba acea configurație pentru ca se misca foarte greu si se bloca, plus unele aplicații din google play nu puteam sa le instalez pe motiv ca OS este vechi sau nu e compatibil.

Asa ca am instalat droid info dupa ce am căutat pe net care app de acest gen e mai buna.

Droid info imi arata ca are 980mb RAM, 4.8gb storage, camera in loc de 48 era de 12 si iar OS imi spunea ca este marshmallow 10.
Căutând pe net se pare ca acest OS este unul fantoma si nu are treabă cu android 10.

Am contactat vanzatorul unde am trimis video, poza, etc insa nu le-a acceptat si a zis sa instalez AnTuTu. Același lucru mi-a sugerat si cei de la Ali cand am deschis dispută.

Pe AnTuTu specificațiile la smartphone arătau exact ca in descriere, lucru care mi-a dat de gândit, plus am făcut ceva panarama ca acceptă doar info de la aplicații fantoma.

Cum am ajuns sa scriu aceste rânduri?
De 2 zile imi apar articole in google news cu si despre AnTuTu, unde autorii vorbesc foarte frumos despre aceasta aplicație si ca este un lider in domeniul acesta.

Cum e posible ca doua app care in principiu fac același lucru sa ofere date atat de diferite??
Dupa cum se misca telefonul tind sa dau dreptate celor de la droid info.

Ce pare aveți?
 
M-ai făcut curios. Nici nu știam de droid info. Am instalat, la mine la telefon da specificațiile corecte, date de producător. Redmi note 9
 
Este posibil sa aibă 6gb rami, insa ce știu eu ca ramii sunt 0 dacă procesorul este unul slab. Procesorul este cel mai important. Am cumpărat și eu telefon cu 4gb rami acum 3 4 ani, funcționa sacadat nu avea animațiile alea clare ca un telefon de top. asta din cauza procesorului slab.
 
Este bun, la toti care am cumparat sunt super multumiti. Am la 2 persoane cumparat Redmi 3 si inca functioneaza ca nou fara nici o problema.
Instaleaza si antutu sa vezi daca iti da aceleasi info. :D
Este posibil sa aibă 6gb rami
Am gresit, are 8Gb RAM
insa ce știu eu ca ramii sunt 0 dacă procesorul este unul slab
conform descrieri se pare ca are cpu bun MT6889 Deca core si din info de pe net e mai bun decat snapdragon.

Acesta este telefonul:

S21U-6-6-Smartphone-8GB-RAM-256GB-ROM-Snapdragon-855-Android-S20-Cellphone-Dual-SIM-Mobile.jpg
 
Am mai văzut un Review de genu pe youtube cu telefoane de pe wish. Aveau ei metode bune de ascuns specificațiile reale ale telefonului.
 
Este bun, la toti care am cumparat sunt super multumiti. Am la 2 persoane cumparat Redmi 3 si inca functioneaza ca nou fara nici o problema.
Instaleaza si antutu sa vezi daca iti da aceleasi info. :D

Am gresit, are 8Gb RAM

conform descrieri se pare ca are cpu bun MT6889 Deca core si din info de pe net e mai bun decat snapdragon.

Acesta este telefonul:

S21U-6-6-Smartphone-8GB-RAM-256GB-ROM-Snapdragon-855-Android-S20-Cellphone-Dual-SIM-Mobile.jpg

nu stiu ce info ai vazut tu pe net, dar un mediatek nu o sa fie niciodata la nivelul unui snapdragon, si degeaba pui piese bune pe un telefon daca nu este gandit si dezvoltat ca lumea pe partea de soft. e ca si cum ai arunca niste piese ieftine si ai astepta sa faca nu stiu ce... pentru banii aia.. e ok... oricum... mediatek e bun... pentru masini de spalat...
degeaba ai baterie mare pe un mediatek si piese de top, acesta se va misca ca un telefon de 2 lei.
ai exemplu caramizile de la ihunt.
 
nu stiu ce info ai vazut tu pe net, dar un mediatek nu o sa fie niciodata la nivelul unui snapdragon, si degeaba pui piese bune pe un telefon daca nu este gandit si dezvoltat ca lumea pe partea de soft. e ca si cum ai arunca niste piese ieftine si ai astepta sa faca nu stiu ce... pentru banii aia.. e ok... oricum... mediatek e bun... pentru masini de spalat...
degeaba ai baterie mare pe un mediatek si piese de top, acesta se va misca ca un telefon de 2 lei.
ai exemplu caramizile de la ihunt.
:) Un mic offtopic. Xiaomi nu produc telefoane comparabile cu ihunt. Am un amic ce a luat ceva sub brand ihunt, intr-adevar a fost nemultumit, eu sunt la al 4-lea telefon de la Xiaomi. Pe ultimul l-am schimbat fiindca l-am scapat si i-a crapat geamul. Nu sunt chiar asa de luat in ras
Edit: Redmi note 9 are snapdragon, nu stiu daca e relevant in discutie
 
Ultima editare:
:) Un mic offtopic. Xiaomi nu produc telefoane comparabile cu ihunt. Am un amic ce a luat ceva sub brand ihunt, intr-adevar a fost nemultumit, eu sunt la al 4-lea telefon de la Xiaomi. Pe ultimul l-am schimbat fiindca l-am scapat si i-a crapat geamul. Nu sunt chiar asa de luat in ras
Edit: Redmi note 9 are snapdragon, nu stiu daca e relevant in discutie
Off topic: Ce recomanzi intre Huawei P Smart Z si un Xiaomi redmi note 8t ?
 
Off topic: Ce recomanzi intre Huawei P Smart Z si un Xiaomi redmi note 8t ?
habar nu am ce poate Huawei
 
Off topic: Ce recomanzi intre Huawei P Smart Z si un Xiaomi redmi note 8t ?
pe partea de UI, huawei sunt peste xiaomi... cel putin momentan
dar pe partea de hardware, 8t ul e peste p smart z...
acum depinde de necesitatile tale...
eu as merge pe 8t acum... caci ui ul mai dezvoltat al lui p smart z nu o sa compenseze toate 'lipsurile' hardware
Cod:
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9694&idPhone2=9946
 
:) Un mic offtopic. Xiaomi nu produc telefoane comparabile cu ihunt. Am un amic ce a luat ceva sub brand ihunt, intr-adevar a fost nemultumit, eu sunt la al 4-lea telefon de la Xiaomi. Pe ultimul l-am schimbat fiindca l-am scapat si i-a crapat geamul. Nu sunt chiar asa de luat in ras
Edit: Redmi note 9 are snapdragon, nu stiu daca e relevant in discutie
sunt si telefoane samsung cu mediatek, si telefoane huawei, cum sunt si telefoane xiaomi si multe altele.
totul depinde si de marca de telefon, de ui, de cum trag oamenii si intind procesorul ca sa mearga mai bine. mai depinde si de fasa de pret a telefonului.
dar mereu mediatek va fi un procesor slab care va consuma resurse inutil.
e mai bine sa stai departe de mediatek daca ai astepari mai mari...
revenind la topic, nu stiu ce asteptari ai putea avea de la o firma random neauzita de nimeni... mai punea 50 euro si si lua un xiaomi mai mult decat decent
 
Loading...
Back
Sus