Analiza/Ajutor site

Cyry

VIP Club
Registered
Sponsor
Full Member
VIP Club
Salut,

Dupa cum unii stiti (poate) am un blog / site wp unde ofer servicii de sonorizare (nunti,petreceri,botezuri) .
As vrea sa stiu daca e careva care vrea sa ma ajute sa-l pozitionez bine (pe Spania) .
Sa faca o analiza asa in mare a site-ului si sa-mi spuna fa aia,fa aia ...etc sau eventual sa ma ajute cap coada.

Link site : http://bit.ly/1NuyljA
 
1. stii foarte bine ca spaniolii sunt ciufuti si daca site-ul nu este in spaniola nu te baga in seama
2. daca vrei ca comunitatea romaneasca din spania ca existi, atunci cauta pe google, facebook comunitati de romani care traiesc in spania si posteaza anunturi.
3. presupun ca tu vrei sa fii angajat sa ai contracte si nu trafic la site.
 
1. stii foarte bine ca spaniolii sunt ciufuti si daca site-ul nu este in spaniola nu te baga in seama
2. daca vrei ca comunitatea romaneasca din spania ca existi, atunci cauta pe google, facebook comunitati de romani care traiesc in spania si posteaza anunturi.
3. presupun ca tu vrei sa fii angajat sa ai contracte si nu trafic la site.
E axat spre romanii din Spania.
Da, sunt inscris pe toate grupurile de genul .
Da . Dar daca lumea nu afla de mine, cum ma cauta?
 
Daca oferi niste detalii, poate iti dau cateva indicatii. Vrei sa fii gasit doar de romani, sau si spanioli pe Google? Stai intr-un oras mare? vrei sa mergi doar in acel oras la nunti, sau si in alte orase? Esti in apropierea capitalei sau al unui oras mare? Daca nu stai intr-un oras mare, ai macar cunostinte ce pot primi corespondenta pentru tine? (au un sens intrebarile astea, nu le pun degeaba)
Poti oferi si alte servicii, sau te poti asocia de exemplu cu un fotograf? cred ca e un plus daca poti oferi un pachet complet..
Momentan, fara sa cunosc detalii, pot sugera sa folosesti KeywordPlanner si vezi ce se cauta legat de acest domeniu, apoi iei cuvintele alea si vezi ce gasesti in Google.. eu de exemplu la "sonorizari nunti madrid" am gasit rezultate destul de usor de intrecut, pe acolo sunt si site-uri anunturi, pagina de FB si G+..deci asta e un inceput, sa copiem strategiile altora, faci cateva pagini FB cu cuvinte cheie si pagini G+. Daca mai mergi la evenimente, incearca sa filmezi evenimentul, si apoi il pui pe YouTube, bagi o descriere optimizata si poate ajungi cu acel videoclip pe prima pagina in Google. Publici pe site-uri de anunturi, daca nu ai facut deja, tot la fel, anunturi optimizate. La pagina de G+ ai posibilitatea sa o inscrii ca locatie in Google Places, ceea ce te poate ajuta mult mai repede sa intri pe primul loc in Google, cauta Google 7 pack sa intelegi.
Daca ai de investit in reclama, cred ca pe Facebook ai niste optiuni sa faci targeting pe persoane care s-au logodit, poate sunt mai multe optiuni, eu nu prea stiu cum functioneaza cu nuntile si altele..
e un inceput..
 
@Shtrumphu
Doar de romani vreau sa fiu gasit pe google , ma deplasez pe tot teritoriul Spaniei .
Stau in Madrid , am prieteni destui da, pot primii .
Ofer si servicii de fotograf , ma rog nu am un nivel pro ,dar ma descurc .
Nu am investit nimic pana acum in reclama .
 
Ok, daca stai in Madrid e bine. Iti faci o pagina Google+, pui de exemplu numele DJ Cyry - Musica para eventos o fiestas, cu adresa completa si numar telefon, cand setezi pagina vei vedea niste instructiuni sa verifici pagina prin Google My Business, poti cere verificarea prin posta, Google iti trimite un cod intr-un plic ca la Adsense. Dupa ce ai verificat pagina, le ceri prietenilor sa iti lase recenzii de 5 stele. Scopul este sa apari la cautarea "DJ Madrid" intre aceste rezultate:
dj+madrid+-+Google+Search.jpg

Nu stiu exact cat de usor e sa ajungi in Google local 7 pack, citisem ca trebuie sa inscrii site-ul in directoare si la descriere sa adaugi peste tot aceeasi adresa folosita la pagina G+, fara sa modifici nici macar o virgula. Pe pagina G+ poti adauga descriere, presupun ca ajuta daca pui pe acolo si alte orase in care poti merge. Teoretic e mai usor asa decat sa faci SEO. Daca te uiti la cautarea respectiva, vei vedea si o pagina FB si un video YouTube, poti incerca acelasi lucru... la YouTube de exemplu, poti pune un mixaj cu muzica de nunta, si folosesti imaginea/flyerul ala de pe site-ul tau unde ai nr de tel si detalii.
 
recomandare:
atunci cand postezi pe google plus sau orice alta retea sociala foloseste hashtags la cuvintele importante.
Vei avea un boost foarte mare. Voi scrie astazi cum se face. Eu am ajuns la peste 5 mil vizite pe profil prin metoda asta.
 
Ultima editare:
La problema nu stiu, probabil ai schimbat deja vanity URL si de asta nu iti mai da voie.
La al doilea link sa zicem ca da, insa eu as pune adresa completa cu tot cu strada, momentan vad ca ai verificat website-ul, daca nu ai cerut inca verificarea prin posta poti urmari urmatoarea serie de videoclipuri (eventual pot fi si alte persoane interesate):
youtu.be/TUOyHUFhHK4?list=PLKoqnv2vTMUPsaJ_uSoURcrNlyyBXE640
Deci remember, "potential customers" :D
 
La problema nu stiu, probabil ai schimbat deja vanity URL si de asta nu iti mai da voie.
La al doilea link sa zicem ca da, insa eu as pune adresa completa cu tot cu strada, momentan vad ca ai verificat website-ul, daca nu ai cerut inca verificarea prin posta poti urmari urmatoarea serie de videoclipuri (eventual pot fi si alte persoane interesate):
youtu.be/TUOyHUFhHK4?list=PLKoqnv2vTMUPsaJ_uSoURcrNlyyBXE640
Deci remember, "potential customers" :D
N-am vazut optiunea de posta .
 
odata ce mergi pe google maps si iti adaugi firma, afacerea, la final iti va spune ca vei primi un plic care contine codul de activare.
va ajunge cam in 6 saptamani, cel putin asa a ajuns la mine.
https://www.google.com/business/
 
Ultima editare:
La site va trebui sa adaugi conținut în funcție de cuvintele găsite cu Keyword Planner
 
O alta recomandare este sa postezi in sursa Google Authorship Markup . La fel poti face si pentru face si pentru twtter, facebook si alte retele.
Sunt pluginuri pentru wordpress care iti permit sa faci asta. la fel sunt si generatoare online.
 
Dacă își revine netul acasă o sa fac un tutorial video cum se folosește Keyword Planner in cazul tău.
 
Loading...
Back
Sus