Amenda Radar

Mariuselll

Moderator
Membru personal
Moderator
VIP Club
Salutare. Am fost prins astazi venind de la tara intr-o localitate cu viteza de 94km/h. Imi recunosc greseala asta e se mai intampla.

Dar zici vine faza. Politistul mi-a dat 10 puncte amenda x145 = 1450 lei si jumate 652,5 lei . Din cate stiu eu jumate din 1450 = 725 lei nicidecum 625,5 .

Ce ma intereseaza de fapt se poate face contestatie pe baza faptului ca politistul e VARZA la matematica si nu a scris corect castigand contestatia?

4447
 
In mode normal daca se respectă legea si totul ar fi corect ar trebui ca amenda sa fie nulă, insa mai mult ca sigur vei plati suma reala si nu cea pusa.
Plus in orice document ai doua opțiuni de semnat, recunosc fapta si am luat la cunoștință.
Cel mai bine vorbește cu un avocat daca cunoști.
 
Deci vrei sa zici ca daca fac contestatie o castig nu?
Nu o sa castigi nimic, fapta s-a intamplat, daca faci contestatie judecatorul o sa modifice din 625 in 725, daca nu faci contestatie o sa platesti 625. Orice avocat iti va confirma asta. Bucurate ca nu te-au prins cu 55 peste, ca nu mai aveai mult, caci acu erai pieton. Acum este in favoarea ta cu minus 100 lei. In principiu ar trebui sa te bucuri.
 
Loading...
Back
Sus