Ambreiaj la fund sau la jumate?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am avut azi o discuție cu doi super soferi, cel putin asa spun ei.

Conform acestora cand schimbi viteza ambreiajul trebuie apasat doar jumătate si nu la la fund.
De reținut ca la unul dintre ei i s-a stricat ambreiajul la masina.

Tot acestia doi spun ca depinde de masina, la una pana la fund la alta doar jumătate.

Eu stiu ca indiferent de mașină ambreiajul se apasa până la fund si nu jumătate cand schimbi viteza.

Voi ce spuneți???
 
Cel mai sănătos și corect e sa fie apăsat până la fund,chiar daca știi punctul în care cuplează și poți să schimbi perfect fara a apăsa pedala la maxim,cel mai corect e sa fie apăsat până la fund....și să nu îți "odihnești" piciorul pe pedala
 
Jumate nu, dar intre 80-100% din cursa da. M-as mira sa fie vreunul care apasa de fiecare data, spre ex, in Bucuresti pedala 100% jos pana loveste podeaua cu ea de se aude cum da in podea cu ea. Poate pe modelele auto cu cursa super scurta la ambreiaj, da. Dar sunt unele modele gen skoda fabia cu cursa super lunga care doar la treapta 1 cand pleci, o apesi chiar pana in podea, in rest, o apesi la 3 sferturi gen. Am mers pe flota de skode si n-am avut odata un ambreiaj stricat pe fabia/octavia. Tine si de producator cum face masina.

Dar, intradevar, niciodata la jumate!

Daca rup masina in ture maxime sute de km, prefer sa ma bag cu scaunul mai in volan si sa apas pedalele mai rapid decat sa risc sa cuplez gresit vreodata si sa aud ambreiajul cum rupe tot.

Dar kitul de ambreiaj este un consumabil care ar trebui sa iti asigure garantat 10k de km, dupa care se schimba conform producatorului. Personal pe 5 auto n-am schimbat sub 150-200km kitul de ambreiaj (nu il schimb decat daca da semne de uzura: patineaza, caraie, pierd viteza, etc).
 
Pedala de abreiaj practic dezactiveaza interactiunea intre placile de viteza ... daca nu e pusa la fund, atunci cand incerci sa schimbi, se vor intalni pinionii gresiti si strici cutia de viteze ... deci da, trebuie sa fie calcata la maxim pentru siguranta. Cine zice ca tre sa o calci doar la jumate, este un retardat. Singura "lui" scuza ar fi ca daca apesi la jumate, e deajuns incat sa deblocheze cutia de viteze .... si nu e nevoie sa apesi pana la capat ,,, dar asta nu se aplica la toate modelele de masini.... parerea mea.
 
Loading...
Back
Sus