Am spus părinților ca ma sinucid si ei au ras

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cum ai reacționa daca cineva ti-ar spune:
Vreau sa ma sinucid.
Care ar fi reactia ta?
Ce i-ai spune?

Povestea.
Topic mare ieri pe extern unde o tipă urla cat o tinea gura de mare ca are niste părinți de cacat care nu o înțeleg si nu -i ofera suportul de care are nevoie.

Conform acesteia cica sa dus la părinții ei si le-a spus ca vrea sa se sinucidă. Aceștia au ras si apoi au plecat fără sa o bage in seama.

De reținut ca domnișoara este din America.

Toti au sarit sa comenteze ca sunt niste părinți de cacat care nu o înțeleg și multe cuvinte dure la adresa acestora.

Un alt tip a făcut același lucru cu tatal lui si cica acesta i-ar fi răspuns:
Ai de ales, fie mori cand iti este dat ca un bărbat, fie mori acum ca un labagiu.

Opinia mea

  1. Nu e corect sa ne luam de cineva cand nu cunoaștem întreaga poveste.
  2. Cand postezi asta online este ca vrei atenție și atât.
  3. Daca i-as spune lu' mama acest lucru aceasta mi-ar răspunde ceva de genul: Eu cred ca tu nu ai ce face si te plictisești foarte mult. Vino cu mine sa iti dau ceva de făcut si vei uita imediat de aceste gânduri prostești.

De unde sunt eu nu am auzit sa fi existat vreodată un caz de sinucidere.
La fel lumea de acolo nu crede in depresie. Daca spui ca ești depresiv, iti va spune același lucru si te asigur ca funcționează foarte bine.

Care este opinia voastră, daca se poate sincera si nu este corect politic. :)
 
Dacă o să îmi spună cineva că vrea să se sinucidă, o să încerc să aplatizez situația, dar doar din motive sociale și legale

Poate sunt eu mai "rău", dar nu văd de ce ai ține în viață forțat pe cineva, cel mai probabil asta o să te tragă doar în jos, dar chiar și să nu o facă, dacă ești destul de slab încât să încerci să te sinucizi atunci umanitatea se poate lipsi de genele tale, în momentul în care cineva te ajută și tu trăiești și te reproduci împrăștii aceste gene și încet-încet o să devenim o societate de depresivi și sinucigași. După părerea mea acum au șansa la reproducere prea mulți oameni și acesta e posibil să fie unul din motivele care o să ducă la extincția umanității (nu mă refer în 10 ani, dar pe o perioadă de sute sau mii de ani asta o să influențeze foarte mult).

The strongest survives, e cursul natural, cel după care a evoluat fiecare specie existentă și pe care noi l-am tot alterat, mai ales după al 2-lea război mondial.

Desigur că acestea sunt doar păreri interne și nu mă bazez pe ele, nici nu procedez după ele, încerc să mă las dus de curent, totuși dacă aș putea să apăs pe un buton care să schimbe toate orânduirile sociale prezente spre unele mai vechi, mai primale, aș face-o.
 
(Când cineva făcea fițe / se plictisea / se plângea de orice, bunica mea spunea : "La muncă și o să iasă toți dracii din voi")
 
E posibil ca cei ''noi'' sa imi trimita ceva carne dar asta e opinia mea.
  1. Eu gandesc ceva de genul, Daca vrei sa iti ei viata, nu mergi si strigi in gura mare, ci pur si simplu o faci. Cine merge si striga in gura mare ca o face,vrea doar atentie.
  2. Am trecut si eu prin momente in viata foarte grele, fara iesire la acel monent si nu a fost doar unu. In nici un moment nu m0am gandit nici macar un moment la sinucidere. Poate si din cauza ca sunt cu mare frica de dumnezeu, cred in iad si rai. Nu cred ca se merita afacerea sa spun asa, scapi de problemele de aici pentru o eternitate in iad, pentru ca in mai toate religiile cine isi ia viata singur putrezeste in iad o vesnicie.
  3. Trebui sa fii chiar foarte slab sa faci asa ceva. Poate de gandit sunt multi care au facuto insa nu au inceput sa strige in gura mare.
  4. Nu vei iesi niciodata la liman cu acestia, daca i-ai cantat in struna odata, atunci se va intampla la nesfarsit pana cand te saturi si ii vei spune, daca vrei te ajut eu, numai sa o faci odata ca m-am saturat.
  5. Ce ai spus mai sus de noua generatie, ai mare dreptate si asta pentru ca nu isi cunosc radacinile, cine sunt, de unde se trag. O persoana fara identitate este egala cu zero, fara prezent si nici viitor. Nu mai spun ca este foarte usor de manipulat, vezi ce se intampla in ziua de astazi peste tot.
(Când cineva făcea fițe / se plictisea / se plângea de orice, bunica mea spunea : "La muncă și o să iasă toți dracii din voi")
Asa era si la noi. Si bine ne-a mai facut, o educatie care ne-a facut oameni si am reusit sa realizam ceva in viata asta, sa nu ne fie rusine de noi insine.
 
Cum ai reacționa daca cineva ti-ar spune:
Vreau sa ma sinucid.
Care ar fi reactia ta?
Ce i-ai spune?

Povestea.
Topic mare ieri pe extern unde o tipă urla cat o tinea gura de mare ca are niste părinți de cacat care nu o înțeleg si nu -i ofera suportul de care are nevoie.

Conform acesteia cica sa dus la părinții ei si le-a spus ca vrea sa se sinucidă. Aceștia au ras si apoi au plecat fără sa o bage in seama.

De reținut ca domnișoara este din America.

Toti au sarit sa comenteze ca sunt niste părinți de cacat care nu o înțeleg și multe cuvinte dure la adresa acestora.

Un alt tip a făcut același lucru cu tatal lui si cica acesta i-ar fi răspuns:
Ai de ales, fie mori cand iti este dat ca un bărbat, fie mori acum ca un labagiu.

Opinia mea

  1. Nu e corect sa ne luam de cineva cand nu cunoaștem întreaga poveste.
  2. Cand postezi asta online este ca vrei atenție și atât.
  3. Daca i-as spune lu' mama acest lucru aceasta mi-ar răspunde ceva de genul: Eu cred ca tu nu ai ce face si te plictisești foarte mult. Vino cu mine sa iti dau ceva de făcut si vei uita imediat de aceste gânduri prostești.

De unde sunt eu nu am auzit sa fi existat vreodată un caz de sinucidere.
La fel lumea de acolo nu crede in depresie. Daca spui ca ești depresiv, iti va spune același lucru si te asigur ca funcționează foarte bine.

Care este opinia voastră, daca se poate sincera si nu este corect politic. :)
Eu l-aș întreba dacă și-a încheiat datoria față de cei care îl iubesc și față de Dumnezeu. Și i-aș spune în cazul în care mi-ar spune "Da".... Greșești. Dacă azi te-ai trezit și ai văzut lumina zilei înseamnă că prezența ta încă este necesară chiar dacă nu știm clar motivul.
 
Loading...
Back
Sus