Am reusit sa omor CPUul la Mac

Ovidiu Bokar

It's not a bug, it's a feature!
Administrative
Registered
Full Member
Recent am achizionat un Apple Mac 3.1 GHz Intel Core i7, 16 GB 1867 MHz DDR3, MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015) iar dupa 2 saptamni am reusit sa il omor. In loc de Blue Screen Of Death, eu am primit Black Screen Of Death, cu un mesaj in care spunea sa apas orice pentru a-si da restart Mac-ul.
Zis si facut, dupa ce am reusit sa ma loghez inapoi in OS am citit raportul sa vad ce sa intamplat, iar Apple a dat fail in momentul in care a trebuit sa isi faca CPU byte clear; adica pe scurt cand a trebuit sa omoare procesele care nu mai rulau, sa "sinucis" singur :D .

Daca va intereseaza ce rulam asa mult:
  • 1 VirtualMachine Box (CentOS + appache)
  • 1 VirtualMachine Box (Windows XP)
  • 1 VirtualMachine Box (MySQL server)
  • iPhone Simulator
  • 2 Browsere (cu 10 taburi deschise in total)
  • Skype
  • Slack
  • PHPStorm IDE
  • si inca vreo ~ 10 aplicatii (apps) printre care si twitter .
MacBook Air a reusit sa duca tot ce am scris mai sus, dar Pro se pare ca nu.

In concluzie, Apple Mac este bun pentru development dar nu folositi Pro la nivel prea avansta fiindca moare CPUul.
 
am o vecina care are Apple Mac, acum il tine in vitrina :)), cand l-am vazut prima oara imi lucea si mie ochii dupa unul, in primul rand datorita pretului am renuntat si au luat un minilaptop, nu ma pricep la CPU, dotari, dar daca tu ai reusit sa-l "omori", cei de la Apple ar trebui sa te angajeze sa le testezii jafurile :))
 
@cnusi eu il folosesc pentru development (programare), si trebuie sa recunosc ca este foarte folositator; dar pentru uz general, nu e foarte stralucit.
 
Asa cum ti-am spus pe skype, multi din Europa folosesc MAC ca fitza, plus nu vad rostul la pretul exagerat de mare.
Am vazut pe net ca aceasta configuratie este undeva la 2000$+ . Pe pc.co.uk am incercat sa simulez o configuratie asemantoare care iese cu 45% mai ieftin decat un MAC.

Mai stiu cativa care isi cumpara desktop sau laptop pentru designs si marca si nu in functie de configuratie, apoi dupa o vreme imi spun ca nu functioneaza. Un amic si-a cumparat un laptop de marca care a platit 700 euro in spania, iar la cateva zile i-am cumparat la o prietena un laptop cu 150euro mai ieftin si configuratie dubla.

Ar trebui sa trimiti raport la Apple sa iti oferea altul la schimb sau banii inapoi.

Voi trimite patania ta amicului meu din spania care crede ca nu exista altceva mai bun decat MAC si cu siguranta nu va crede. :D
 
Intradevar un Desktop il poti configura mult mai usor (ceea ce am si eu acasa), dar idea MACului este ca nu trebuie sa stai sa iti configurezi CPUul sa lucreze simultat sau sa stie cum sa isi alocheze resursele, cat vine gata configurat. Mie mi-a luat 2 luni sa imi configurez CPU si RAMii sa imi lucreze cum vreau si sa nu imi foloseasca resursele random si sa uite sa isi elibereze memoria virtuala.

Ar trebui sa trimiti raport la Apple sa iti oferea altul la schimb sau banii inapoi.
Banii nu ma vor ajuta, fiindca "nu este al meu" ci al firmei si vine cu garantie :D
 
Mie mi-a luat 2 luni sa imi configurez CPU si RAMii
Acum te intreb pe tine, de ce as cumpara ceva imi trebuie 2 luni sa-l configuez si chiar daca fac totul bine, imi va da fault?

In aceste doua luni pierzi bani si timp.

Voi posta pe twitter sa vad ce reactii sunt. :D
 
Loading...
Back
Sus