Am o problema la sitemap imi apare in asteptare in search console.

nu mai stiu exact cum e cu yoast, l-am folosit demult si doar odata, dar vezi daca poti dezactiva DOAR sitemapul de la yoast si pui alt plugin de sitemap. foloseste Google XML Sitemaps
 
Pot dezactiva sitemap-ul, am incercat cu xml sitemaps, dar nu inteleg nimic din el cum trebuie facut .... si nu vreau sa stric ceva, te pricepi la lucrul acesta? Poti sa-mi lasi o adresa de contact sa dicutam acolo te rog ? Nu vreau sa fac spam aici, pe langa asta poate imi ofera si @AlexH vreo solutie .

PS: Ce setari trebuiesc facute in google xml sitemaps, imi puteti pune un print screen va rog frumos?
 
Ultima editare:
Pot dezactiva sitemap-ul, am incercat cu xml sitemaps, dar nu inteleg nimic din el cum trebuie facut .... si nu vreau sa stric ceva, te pricepi la lucrul acesta? Poti sa-mi lasi o adresa de contact sa dicutam acolo te rog ? Nu vreau sa fac spam aici, pe langa asta poate imi ofera si @AlexH vreo solutie .
il instalezi si activezi. nu ii trebuei alte setari suplimentare. dupa ce il activezi il gasesti in settings. e simplu.
 
il instalezi si activezi. nu ii trebuei alte setari suplimentare. dupa ce il activezi il gasesti in settings. e simplu.
L-am instalat, trebuie niste setari acolo ca apoi nu imi genereaza serialele, episoadele si nu stiu exact ce trebuie bifat, nu pot sa il las default. Un print m-ar ajuta daca stie cineva de pe aici cu ce se mananca acest google xml sitemaps.
 
L-am instalat, trebuie niste setari acolo ca apoi nu imi genereaza serialele, episoadele si nu stiu exact ce trebuie bifat, nu pot sa il las default. Un print m-ar ajuta daca stie cineva de pe aici cu ce se mananca acest google xml sitemaps.
intra la Permalinks si da din nou Save Changes. si vezi daca iti apar in sitemap linkurile.
 
Degeaba, nu-mi ia filmele, serialele, imi ia alte pagini pe care nu ar trebui sa le ia. Nu vreau sa fac spam aici, dar astept niste screen-uri cu setarile pentru google xml sitemaps daca doreste cineva sa ma ajute.
2-3 print screen-uri sa imi pot da seama ce setari sunt facute sa se "pupe" cu yoast.
 
Am facut setarile in acel XML Sitemap Generator totul a decurs cum trebuie, am ales eu ce sa apara ca pe vechiul sitemap, am sters sitemap-ul vechi din bing, search console si am adaugat pe acesta cu sitemap.xml la sfarsit. Intrebarea mea care este, in special pentru @AlexH , afecteaza cu ceva cautarile in google pentru cateva zile cat il tin sa vad daca mi-l ia search console ca sa nu mai apara in asteptare si in bing ? acum trebuie sa trimit si in fetch sitemap.xml? Care este diferenta din sitemap_index.xml si acest sitemap.xml ? Pot lasa bifat Includeți sitemap-ul în format HTML ? La prioritati modific ceva sau las 60% pe posturi episoade/tvshow/movie si la site las 100%? Trebuie adaugat ceva in plus acum in robots.txt? Adica o linie
Sitemap: numesite.com/sitemap.xml ?
Daca intr-o zi, doua nu se intampla nimic pot pune inapoi yoast fara sa am probleme , dar eu sper sa fie rezolvarea prin acest nou sitemap.
Astept raspuns la intrebarile de mai sus, vreau sa fiu bine informat sa nu apara alte probleme din cauza acestui plugin.
 
Ultima editare:
Am facut setarile in acel XML Sitemap Generator totul a decurs cum trebuie, am ales eu ce sa apara ca pe vechiul sitemap, am sters sitemap-ul vechi din bing, search console si am adaugat pe acesta cu sitemap.xml la sfarsit. Intrebarea mea care este, in special pentru @AlexH , afecteaza cu ceva cautarile in google pentru cateva zile cat il tin sa vad daca mi-l ia search console ca sa nu mai apara in asteptare si in bing ? acum trebuie sa trimit si in fetch sitemap.xml? Care este diferenta din sitemap_index.xml si acest sitemap.xml ? Pot lasa bifat Includeți sitemap-ul în format HTML ? La prioritati modific ceva sau las 60% pe posturi episoade/tvshow/movie si la site las 100%? Trebuie adaugat ceva in plus acum in robots.txt? Adica o linie
Sitemap: numesite.com/sitemap.xml ?
Astept raspuns la intrebarile de mai sus, vreau sa fiu bine informat sa nu apara alte probleme din cauza acestui plugin.
Debifeaza sitemap html, ca o sa te trezesti iar cu surpriza mai webmastertools. Ti-am scris mai sus pasii.. dar..
 
A-si dori si eu raspuns la ce am intrebat mai sus va rog frumos, vreau sa fiu bine informat sa nu fac ceva gresit.
Am facut setarile in acel XML Sitemap Generator totul a decurs cum trebuie, am ales eu ce sa apara ca pe vechiul sitemap, am sters sitemap-ul vechi din bing, search console si am adaugat pe acesta cu sitemap.xml la sfarsit. Intrebarea mea care este,
  1. Afecteaza cu ceva cautarile in google pentru cateva zile cat il tin sa vad daca mi-l ia search console ca sa nu mai apara in asteptare si in bing ?
  2. Acum trebuie sa trimit si in fetch sitemap.xml?
  3. Care este diferenta din sitemap_index.xml si acest sitemap.xml ?
  4. La prioritati modific ceva sau las 60% pe posturi episoade/tvshow/movie si la site las 100%?
  5. Trebuie adaugat ceva in plus acum in robots.txt? Adica o linie
Sitemap: numesite.com/sitemap.xml ?
  1. Cat timp dureaza pana citeste bing-ul si search console de obicei ca sa nu mai apara in asteptare?
  2. Mai foloseste cineva acest plugin?
A-si fi recunoscator daca mi-ati oferi cateva sfaturi la intrebarile de mai sus sa stiu si eu la ce sa ma astept, asta era ultima solutie cu schimbat-ul plugin-ului pentru sitemap, poate pe acesta il v-a accepta google in search console.
@Mariuselll @AlexH astept un raspuns din partea voastra sau oricare altul care isi poate rupe putin din timpul sau. Multumesc anticipat !
 
Atata complicare pentru un amarat de sitemap care in 99.99% din cazuri este ceva simplu si doar cateva click.

  1. install plugin
  2. activat plugin
  3. generat sitemap - acolo unde se cere
  4. adaugat sitemap in google webmaster
  5. astepti sa o indexeze
Treaba de 10 minute maxim, fara sa faci alte actiuni, insa tu le complici tare.
Afecteaza cu ceva cautarile in google pentru cateva zile cat il tin sa vad daca mi-l ia search console ca sa nu mai apara in asteptare si in bing ?
Nu prea inteleg insa daca am inteles eu bine, atunci raspunsul este nu.
Acum trebuie sa trimit si in fetch sitemap.xml?
Nu si nici nu poti, nu are rost. Pluginul de seo sau care genereaza sitemap cand publici un articol da el ping la google sa-l anunnte ca este continut nou.
Care este diferenta din sitemap_index.xml si acest sitemap.xml ?
am explicat mai sus de cateva ori, exact ce am spus ca degeaba scriu, pentru ca nimeni nu citeste, desi ai spus ca ai verificat, facut tot ce am sugerat. :D
La prioritati modific ceva sau las 60% pe posturi episoade/tvshow/movie si la site las 100%?
on 99% din cazuri nu, mai ales daca nu stii ce este si ce face.
Trebuie adaugat ceva in plus acum in robots.txt? Adica o linie
nu trebuie sa faci nimic acolo.
Cat timp dureaza pana citeste bing-ul si search console de obicei ca sa nu mai apara in asteptare?
depinde de la site la site. La unul poate dura cateva minute la altele cateva zile, insa default ei spun ca 24 ore.
Mai foloseste cineva acest plugin?
il foloseam inainte acum nu, insa e mai bun ca orice altceva, mai ales daca nu vrei sa folosesti un plugin seo.
A-si fi recunoscator daca mi-ati oferi cateva sfaturi la intrebarile de mai sus
Nu e prima oara cand o fac eu cat si altii, dar degeaba daca nu ti cont.
 
@AlexH Am deja 2 zile si tot in asteptare este, sa mai astept? Daca in cazul in care ramane tot in asteptare in urmatoarele zile ce sa fac mai departe, sa il dezinstalez google sitemap xml si sa il activez pe cel de la yoast inapoi sau sa il las tot pe acesta?
Nu inteleg de ce ma tine in asteptare continuu, dar de rankat in google imi rankeaza tot ce adaug, unde altundeva poate fi problema ? M-a dat peste cap un amarat de sitemap de cand ma tot chinui sa il rezolv...
 
@AlexH Am deja 2 zile si tot in asteptare este, sa mai astept? Daca in cazul in care ramane tot in asteptare in urmatoarele zile ce sa fac mai departe, sa il dezinstalez google sitemap xml si sa il activez pe cel de la yoast inapoi sau sa il las tot pe acesta?
Nu inteleg de ce ma tine in asteptare continuu, dar de rankat in google imi rankeaza tot ce adaug, unde altundeva poate fi problema ? M-a dat peste cap un amarat de sitemap de cand ma tot chinui sa il rezolv...
Incearca asa:
Stergi website din google webmaster tools.
Astepti vreo 2 ore, dupa adauga-l iar .
Sau:
Mai fa-ti un cont in WMT si dupa ce il stergi din vechiul cont il adaugi in noul cont.
 
Incearca asa:
Stergi website din google webmaster tools.
Astepti vreo 2 ore, dupa adauga-l iar .
Sau:
Mai fa-ti un cont in WMT si dupa ce il stergi din vechiul cont il adaugi in noul cont.
Cred ca cel mai bine imi mai fac un cont in WMT, il sterg pe asta nou si il las vreo 2 ore si dupa il adaug in contul nou. Nu e mai bine asa ? Dar o stergere totala cum fac, doar delete, atat, nimic altceva?

PS: Apoi cand voi adauga site-ul iar dupa 2 ore il adaug cu https:// sau http:// eu am pe site https://
 
Ultima editare:
Cred ca cel mai bine imi mai fac un cont in WMT, il sterg pe asta nou si il las vreo 2 ore si dupa il adaug in contul nou. Nu e mai bine asa ? Dar o stergere totala cum fac, doar delete, atat, nimic altceva?

PS: Apoi cand voi adauga site-ul iar dupa 2 ore il adaug cu https:// sau http:// eu am pe site https://
Serios acuma , ti-am zis pas cu pas cum sa faci , ce le tot dezvolti atata?

Pai daca site-ul ti cu https normal ca il adaugi cu https
 
Loading...
Back
Sus