Alternative Cloudflare cand acesta nu este disponibil sau nu poate fi folosit

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Dupa topicul de aici Cont cloudflare suspendat pentru un site de filme am zis ca trebuie sa gasesc solutii, alternative la cloudflare daca se gandeste sa suspdeneze conturile in stilul asta.

Asa ca cel mai simplu serviciu este Hurricane Electric Hosted DNS care sunt cu cateva pozitii inainte cloudflare DNS Speed Comparison Report - SolveDNS
Plus din cate am vazut online se pare ca site de mai sus scoate un scor mai bun la TTFB care stim ca e destul de important la google.
Se pare ca TTFB sub 100ms este bestial, 200-500 este normal, 500 si 1 secunda este cam rau si ce este peste 1 secunda e chiar foarte rau.

Alta solutie este FreeDNS - Free DNS - Dynamic DNS - Static DNS subdomain and domain hosting

Mai sunt si alte solutii atat gratis cat si cu plata.
La multe oferte gratis, chiar si cu plata trebuie sa aveti grija la cate interogari dns sunt incluse. Pentru un site mic spre mediu 1 milion de interogari e ok, insa pentru unul care are 10k pe zi nu este destul.

Daca stiti si alti provideri va rog postati mai jos.
 
Prima este a celor de la huricane (parca asa le este numele) , una dintre cele mai mari companii de net din lume.
A doua era folosita de gtop si este folosita de multi altii.
Te-ai uitat in top sa vezi prima ca este înainte de cloudflare??? :)
 
Prima este a celor de la huricane (parca asa le este numele) , una dintre cele mai mari companii de net din lume.
A doua era folosita de gtop si este folosita de multi altii.
Te-ai uitat in top sa vezi prima ca este înainte de cloudflare??? :)
Chiar acum m-am logat pe prima si da, ai doar 50 domenii maxim de adaugat(ai limitare) si nu vad nicaieri protectie ddos sau diverse precum minify(html/css/js), brotli, ssl, rewrite http to https etc
Asa arata panoul lor Screenshot_1.png

Din punctul meu de vedere cloudflare e net superior. Daca vrei doar free dns atunci da, merge si asta
PS: Ramane de testat pentru o concluzie finala. Un test relevant ar fi un site pus pe cloudflare si altul pe acesta(aceeasi baza de date si tema si aceleasi configuratii) si testat care cum se misca mai bine!

Asta am gasit pe al doilea :)
Screenshot_2.png
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus